Dziewczyny od AndersaTekst

Przeczytaj fragment
Oznacz jako przeczytane
Jak czytać książkę po zakupie
Opis książki

Losy 19 dzielnych kobiet, które wyrwały się ze Związku Sowieckiego i razem z II Korpusem Polskim przeszły cały szlak bojowy.

„Armii Andersa towarzyszyły niesamowite kobiety. Wyrwane ze swego dotychczasowego życia przez ślepy los dziejowej zawieruchy, w ekstremalnych warunkach wojennych te zwyczajne dziewczyny stawały się niezwykłe. Amazonki XX wieku, które walcząc z przeciwnościami losu, odkrywały swe nowe powołanie. Walczyły, choć nie to było ich marzeniem. Dzięki tej książce ich losy przestają być anonimowe i nabierają indywidualnego rysu, który uświadamia nam, jak ważne jest, by te wspomnienia nie zaginęły, by doczekały się swojej publikacji.” – ANNA MARIA ANDERS

Byłam jedną z pierwszych ochotniczek wcielonych do Pomocniczej Służby Kobiet. Dostałam mundur. Wreszcie czysta, syta i ubrana w coś innego niż łachmany. Miałam buty, pończochy, a nawet grzebień i szminkę do ust. Znów poczułam się kobietą, a nie poniżanym i poniewieranym tłumokiem.

***

Walki o Monte Cassino zaskoczyły wszystkich bezmiarem ludzkiej krzywdy. Lekarzom i pielęgniarkom w Venafro, gdzie służyła Karola, nie starczało czasu na sen. Zdarzyło się nawet, że nie odchodziła od stołu operacyjnego przez trzydzieści sześć godzin.

***

Przez sen usłyszałam przeraźliwy świst, a kiedy przetarłam oczy i usiadłam, było już po wszystkim. Nade mną̨ gwiaździste niebo, a wokół żadnego namiotu, tylko głowy ludzi. Przeszła nad nami trąba powietrzna. Ale przeżyliśmy.

Koledzy z Polskiej Armii na Zachodzie mówili o nich „PESTKI” (od Pomocniczej Służby Kobiet). Miłości, przyjaźnie, codzienne kłopoty. PESTKI po wojnie wylądowały w różnych zakątkach globu; w Afryce, w Australii, w Szkocji, Kanadzie i na Podkarpaciu.

Projekt dofinansowany ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.


Szczegółowe informacje
  • Ograniczenie wiekowe: 0+
Agnieszka Lewandowska-Kąkol "Dziewczyny od Andersa" — ebook, pobierz w formatach mobi, epub, txt, pdf lub czytaj online. Zamieszczaj komentarze, recenzje i głosuj na swoje ulubione.
Sara Kubek
28 sierpnia 2020

Reportaż ,,Dziewczyny od Andersa" autorstwa Agnieszki Lewandowskiej-Kąkol ukazuje losy dziewiętnastu kobiet, walczących na Zachodzie w Polskich Siłach Zbrojnych. Kobiety te pochodziły z zupełnie różnych środowisk i nie raz służyły już np w Palestynie czy Iraku. Kobiety chętnie pomagały w czasie drugiej wojny, jako sanitariuszki niosły pomoc poszkodowanym, a jako żołnierki stawały ramię w ramię z mężczyznami. Losy «Pestek», jak potocznie je nazywano, są naprawdę inspirujące. Silne i niezłomne duchem dziewczęta, walczące za wolność. Autorka przedstawiła historie każdej z nich. Moją ulubioną – Beatę, poznałam już na początku, jej historia przemówiła do mnie najbardziej, choć reszta w niczym jej nie ustępuje. Chciałabym gorąco polecić wszystkim lekturę «Dziewczyny od Andersa», która pokazuje niezłomność ducha i szlachetność, które w dzisiejszych czasach zanikają bezpowrotnie.

Zostaw recenzję

Co sądzisz o książce?
Oceń książkę