Tatuaż z tryzubem

Tekst
Z serii: Sulina
Przeczytaj fragment
Oznacz jako przeczytane
Jak czytać książkę po zakupie
Opis książki

To nie jest kolejna książka o Majdanie i o wojnie w Donbasie. Owszem, jest tam i Donbas, jest i Majdan, ale stanowią tylko część skomplikowanej układanki, która nazywa się Ukrainą. To podróż przez tworzące się państwo. Niekiedy postapokaliptyczne, niekiedy ryczące od entuzjazmu. To wyprawa opłotkami najnowszej historii Ukrainy, mająca przybliżyć Polakom ten kraj, o którym czytali już sporo, ale raczej nie w ten sposób. To książka podróżnicza, ale podróże, które opisuje, są próbą zrozumienia Ukrainy, zarówno tej „prozachodniej” i „prowschodniej”. Ta książka to również wyjaśnienie, dlaczego słowa „prozachodniej” i „prowschodniej” są napisane w cudzysłowie. Tatuaż z tryzubem to podróż po ukraińskim labiryncie, fascynującym, zabawnym i przerażającym. Po Ukrainie rzeczywistej i wyobrażonej.

Ziemowit Szczerek

„Szczerek znowu w Mordorze. Postapokalipsa po pikarejsku, czyli groza i śmiech. Świetne, i dla rodaków niezwykle zalecane.” Andrzej Stasiuk

Szczegółowe informacje
  • Ograniczenie wiekowe: 0+
  • Data dodania do LitRes: 24 września 2019
Ziemowit Szczerek "Tatuaż z tryzubem" — ebook, pobierz w formatach mobi, epub, txt, pdf lub czytaj online. Zamieszczaj komentarze, recenzje i głosuj na swoje ulubione.
Książka należy do serii
«Sulina»
Kaszëbë
Miasto bajka
UFO nad Bratysławą
-5%
Franciszek Mrowka
26 lipca 2020

Jak mówi sam opis – nie jest to kolejna książka o Majdanie. O czym więc traktuje pozycja «Tatuaż z tryzubem»? Jest to przede wszystkim podróż po dzisiejszej Ukrainie. Należy jednak zaznaczyć, że nie po tej, którą pokazują nam w telewizji. Choć Majdan, Donbas też się tu pojawiają, nie są głównym tematem. Ziemowit Szczerek zabiera czytelnika w podróż przez tworzące się państwo, państwo nieidealne, postapokaliptyczne, pełne sprzeczności. Próbuje wytłumaczyć Ukrainę, pomaga zrozumieć, dlaczego choć jesteśmy tak bliskimi sąsiadami, dzieli nas tak wiele. Jestem ogromnym fanem stylu Ziemowita. Czyta się go rewelacyjnie, lekko, mimo niełatwej tematyki. Warto jeszcze dodać, że „Tatuaż z tryzubem” nie jest suchym reportażem. Autor w tym wypadku angażuje się osobiście w swój materiał. Występują tu liczne dygresje, często niezwiązane z głównym wątkiem, jednak stawiające temat szerszej perspektywie interpretacyjnej.

Zostaw recenzję

Co sądzisz o książce?
Oceń książkę