Kajś

Tekst
Opowieść o Górnym Śląsku
Z serii: Sulina
Przeczytaj fragment
Oznacz jako przeczytane
Jak czytać książkę po zakupie
Nie masz czasu na czytanie?
Posłuchaj fragmentu
Kajś
Kajś
− 20%
Otrzymaj 20% rabat na e-booki i audiobooki
Kup zestaw za 71,80  57,44 
Audio
Kajś
Audiobook
Czyta Wojciech Chorąży
39,90  29,13 
Szczegóły
Opis książki

Przez większość życia uważałem Ślązaków za jaskiniowców z kilofem i roladą. Swoją śląskość wypierałem. W podstawówce pani Chmiel grała nam na akordeonie Rotę, a ja nie miałem pojęcia, że ów plujący w twarz Niemiec z pieśni był moim przodkiem.

O swoich korzeniach wiedziałem mało. Nie wierzyłem, że na Śląsku przed wojną odbyła się jakakolwiek historia. Moi antenaci byli jakby z innej planety, nosili jakieś niemożliwe imiona: Urban, Reinhold, Liselotte.

Później była ta nazistowska burdelmama, major z Kaukazu, pradziadek na „delegacjach” w Polsce we wrześniu 1939, nagrobek z zeskrobanym nazwiskiem przy kompoście. Coś pękało. Pojąłem, że za płotem wydarzyła się alternatywna historia, dzieje odwrócone na lewą stronę. Postanowiłem pokręcić się po okolicy, spróbować złożyć to w całość. I czego tam nie znalazłem: blisko milion ludzi deklarujących „nieistniejącą” narodowość, katastrofę ekologiczną nieznanych rozmiarów, opowieści o polskiej kolonii, o separatyzmach i ludzi kibicujących nie tej reprezentacji co trzeba. Oto nasza silezjogonia.

Zbigniew Rokita

Szczegółowe informacje
  • Ograniczenie wiekowe: 0+
  • Data dodania do LitRes: 30 września 2020
  • Rozmiar: 290 str. 32 ilustracje
Zbigniew Rokita "Kajś" — ebook, pobierz w formatach mobi, epub, txt, pdf lub czytaj online. Zamieszczaj komentarze, recenzje i głosuj na swoje ulubione.
Inne wersje
Kajś
Audiobook
Czyta Wojciech Chorąży
39,90  29,13 
Książka należy do serii
«Sulina»
UFO nad Bratysławą
Petersburg
Rumun goni za happy endem
-5%
Albin Czupryna
09 listopada 2020

Rewelacyjny, skłaniający do myślenia reportaż i moje pierwsze spotkanie z literaturą Zbigniewa Rokity. Autor udowadnia nam jak niejednoznaczna i skomplikowana jest historia Śląska. Udało mu się uchwycić zapomniane niuanse, które złożyły się na jeden obraz, jaki znamy dziś. Książka, którą połknąłem na raz, ciężko było oderwać się od czytania. Uświadomiła mi również jak mało wiedziałem o tym niedocenionym, ciekawym regionie. Co tu dużo pisać, pozycja obowiązkowa dla każdego Polaka!

Zostaw recenzję

Co sądzisz o książce?
Oceń książkę

Inne książki tego autora