Zbigniew Nienacki

Zbigniew Nienacki

Zbigniew Nienacki – polski pisarz i dziennikarz. O autorze Zbigniew Nienacki, a właściwie Zbigniew Tomasz Nowicki przyszedł na świat 1 stycz... Szczegóły

O autorze

Zbigniew Nienacki – polski pisarz i dziennikarz.

O autorze

Zbigniew Nienacki, a właściwie Zbigniew Tomasz Nowicki przyszedł na świat 1 stycznia 1929 roku w Łodzi. Syn Jana i Cecylii z Daneckich. Ojciec był urzędnikiem, a matka nauczycielką. W 1940 roku jego rodzina została przez Niemców wysiedlona do Słupi Skierniewickiej, gdzie Zbigniew pracował fizycznie. Po wojnie powrócił z rodziną do Łodzi i w styczniu 1945 roku do przedwojennego mieszkania. Rozpoczął edukację w gimnazjum oraz wstąpił do Związku Walki Młodych, co miało wpływ na ukształtowanie się jego poglądów wiernych ideologii komunistycznej. Sympatykiem komunistów i lewicy Nowicki pozostał w zasadzie do samego końca. W latach 60. został członkiem m.in. PZPR i ORMO, a wcześniej wspierał również UB. W późniejszych latach autor ten pisał artykuły do gazet, w których krytykował „Solidarność” i popierał generała Wojciecha Jaruzelskiego. W 1952 roku pisarz wziął ślub z Heleną Dębską, a rok później na świat przyszedł syn pary, Marek. W pierwszej połowie lat 60. Zbigniew Nienacki porzucił jednak rodzinę, by całkowicie poświęcić się karierze pisarskiej. Wkrótce przeprowadził się na wieś, do miejscowości Jerzwałd, położonej na terenie województwa warmińsko-mazurskiego, i związał się z Alicją Janeczek. Zmarł 23 września 1994 roku w Morągu.

Twórczość literacka

Jako pisarz debiutował w 1946 roku, w wieku 17 lat. Publikacja pod tytułem „Związek poszukiwaczy skarbów” ukazywała się w odcinkach na łamach czasopisma „Przyjaciel”. Nowicki pisywał również wiersze, które publikowano w magazynach „Kuźnica” i „Szpilki”. W latach 50. rozpoczął pracę w „Głosie Robotniczym”. Mniej więcej w tym samym czasie przyjął swój artystyczny pseudonim Zbigniew Nienacki. W 1957 roku wydał powieść „Uroczysko” (dziś często występująca jako „Pan Samochodzik i Uroczysko” lub „Pan Samochodzik i święty relikwiarz”), którą uważał za swój właściwy debiut. Ta najpopularniejsza seria pisarza liczy 17 tomów. Pod względem wydarzeń chronologicznych w powieściach zamyka ją tom zatytułowany „Pan Samochodzik i testament rycerza Jędrzeja”, natomiast w kolejności wydań – „Pan Samochodzik i człowiek z UFO”, wydawany również pod nowym tytułem – „Pan Samochodzik i Nieśmiertelny”. Oprócz cyklu o Panu Samochodziku Zbigniew Nienacki pisał również powieści dla dorosłych, m.in. „Mężczyzna czterdziestoletni” i „Uwodziciel”, a także sztuki teatralne, takie jak „Termitiera” oraz „Golem”. Twórczość autora była wydawana w przekładach na wiele języków, m.in. niemiecki, rosyjski, węgierski i ormiański. Na motywach napisanych przez niego powieści powstało ponadto kilka adaptacji filmowych, np. „Samochodzik i templariusze” i „Latające machiny kontra Pan Samochodzik”.

Książki Zbigniewa Nienackiego można przeczytać online na stronie LitRes lub pobrać w dowolnym formacie.