Fruwająca duszaTekst

Przeczytaj fragment
Oznacz jako przeczytane
Jak czytać książkę po zakupie
Opis książki

Japonia ze snu. Risui, bohaterka tej przedziwnej, onirycznej powieści, trafia do szkoły dla dziewcząt prowadzonej przez charyzmatyczną mistrzynię, Kikyo. Ma tam zgłębiać mądrość Księgi i podążać Drogą Tygrysa. Wiedziona intuicją i tajemniczymi znakami Risui najpierw poddaje się surowym i niezrozumiałym regułom panującym w Szkole, ale z czasem zaczyna je łamać… Ambicja? Potrzeba spełnienia? Poszukiwanie prawdy?

Fruwająca dusza Yoko Tawady to swoista gra z japońską tradycją ujmującą rzeczywistość w sztywny gorset przepisów i zasad. To także zabawa z naszymi czytelniczymi przyzwyczajeniami. Pisarka z żartobliwym dystansem odnosi się do własnej kultury i podkreśla wartość twórczej niezależności.

Niepokojąca, przesycona elektryzującym erotyzmem powieść.

Yoko Tawada urodziła się w 1960 roku w Tokio. Studiowała literaturę rosyjską i niemiecką. Od 1982 mieszka w Niemczech. Pisze po japońsku i po niemiecku, w ciekawy sposób łącząc i transponując wartości obu bliskich jej kultur. W 1993 roku otrzymała Nagrodę Akutagawy, najbardziej prestiżowe japońskie wyróżnienie literackie. W swej nieco surrealistycznej, opartej na swobodnych skojarzeniach literaturze bada granice wyrażalności ludzkiego doświadczenia i odczuwania. Fascynują ją lapsusy i błędy językowe: „Kiedy ludzie mówią poprawnie, zazwyczaj nie jest to nic ciekawego. Dla mnie dużo bardziej interesujący jest język zepsuty i śmieszny. Jest w nim artystyczna intensywność” – mówi autorka.

Szczegółowe informacje
  • Ograniczenie wiekowe: 12+
  • Data dodania do LitRes: 18 maja 2020
  • ISBN: 9788366147508
  • Tłumacz: Barbara Słomka
  • Wydawca: Karakter
  • Spis treści
Yoko Tawada "Fruwająca dusza" — ebook, pobierz w formatach mobi, epub, txt, pdf lub czytaj online. Zamieszczaj komentarze, recenzje i głosuj na swoje ulubione.
Książka należy do serii
«Seria literacka Karakteru»
Głosuj na pana Robinsona i lepszy świat!
Syn Jezusa
Fruwająca dusza
-5%
Ruta Borowicz
22 października 2020

Niezwykła i bardzo oryginalna książka. Odrealniona historia o poznawaniu samego siebie, narracja toczy się spokojnie, na pierwszy rzut oka widać już japońską, harmonijną stylistykę. Niezwykle pięknie została tutaj także przedstawiona kobieta i jej podróż. Pełna niuansów i subtelnych detali treść, którą można analizować bez końca, a oddzielenie prawdy o iluzji w pewnej chwili staje się prawdziwym wyzwaniem. Książka, która wymaga skupienia i zmusza czytelnika do refleksji. Piękna, oniryczna, nietypowa. Miłośnicy takich klimatów mogą po nią śmiało sięgać.

Zostaw recenzję

Co sądzisz o książce?
Oceń książkę