PodpalaczTekst

Z serii: Jakub Mortka #1
Przeczytaj fragment
Oznacz jako przeczytane
Jak czytać książkę po zakupie
Nie masz czasu na czytanie?
Posłuchaj fragmentu
Podpalacz
Podpalacz
− 20%
Otrzymaj 20% rabat na e-booki i audiobooki
Kup zestaw za 68,80  55,04 
Audio
Podpalacz
Audiobook
Czyta Andrzej Mastalerz
37,90  28,80 
Szczegóły
Opis książki

Pierwsza część cyklu z komisarzem Jakubem Mortką


W zimową noc w willi na Ursynowie wybucha pożar, w którym ginie biznesmen, a jego żona, celebrytka, zostaje ciężko poparzona. Przez chwilę wygląda to na nieszczęśliwy wypadek. Przez krótką chwilę.

Sprawę prowadzi komisarz Mortka, przenikliwy człowiek w prestiżowej komórce policji, która potrafi doszczętnie zrujnować życie osobiste. Tao z pozoru proste dochodzenie coraz bardziej się gmatwa i niepostrzeżenie zaczyna pogarszać i tak już trudne relacje komisarza

z byłą żoną.

Czy Mortce uda się rozwiązać sprawę, zanim dojdzie do kolejnej tragedii? Jaki cel ma podpalacz? Dlaczego wybiera akurat te, a nie inne domy? A może zależy mu na konkretnej osobie, a pozostałe podpalenia mają odwrócić uwagę? Czy aby wyegzekwować sprawiedliwość, komisarz naciągnie granice prawa?


Chmielarz ukazuje współczesną Polskę na nieprzyjemnym obrazku: dorosły mężczyzna, wykonujący bardzo trudną pracę, nie jest w stanie wynająć samodzielnego mieszkania, inny wyładowuje swoje frustracje, pijąc i bijąc żonę, kolejny zrobi wszystko dla kariery… Bardzo to przykre, ale i bardzo prawdziwe. I w tej prawdziwości tkwi siła Podpalacza. - Ewa Wrona, portalkryminalny.pl


Najlepszy polski kryminał, jaki czytałem w tym roku. A przecież to debiut niespełna trzydziestoletniego pisarza. - Piotr Kofta, „Wprost”


Na uwagę zasługuje pokazanie siermiężności policyjnej codzienności i przestępczej aktywności oraz konieczność uświadomienia sobie, że prawo, by usankcjonować sprawiedliwość, musi czasami wejść w milczący sojusz z bezprawiem. - Bernadetta Darska


Wojciech Chmielarz opowiada:

 „Wiedziałem, że Podpalacz będzie miał kontynuację. Ale nie sądziłem, że w tak krótkim jednak czasie powstanie pięć tomów. I że ta historia potoczy się w takim kierunku. Postaci, które wymyśliłem – Mortka, Kochan, Gruda, Sucha – mocno nie zaskoczyły. Robiły rzeczy, których się po nich nie spodziewałem. Zupełnie inaczej to sobie na początku wyobrażałem, zaplanowałem. Ale to dobrze. Ten świat okazał się znacznie bogatszy i ciekawszy niż mógłbym przypuszczać”.


Wojciech Chmielarz (ur. 1984) – autor kryminałów, dziennikarz, zdobywca Nagrody Wielkiego Kalibru (2015), pięciokrotnie nominowany do tej nagrody. Publikował m.in.

w „Pulsie Biznesu”, „Pressie”, „Nowej Fantastyce”, „Pocisku” i „Polityce”. Były redaktor naczelny serwisu internetowego niwserwis.pl, zajmującego się tematyką przestępczości zorganizowanej, terroryzmu i bezpieczeństwa międzynarodowego. Uznawany za jednego

z najbardziej obiecujących pisarzy kryminalnych młodszego pokolenia. Autor cyklu powieści

o komisarzu Jakubie Mortce: Podpalacz (2012), Farma lalek (2013), Przejęcie (2014), Osiedle marzeń (2016), cyklu gliwickiego: Wampir (2015) i Zombie (2017) oraz postapokaliptycznej powieści Królowa głodu (2014). Mieszka w Warszawie.

Szczegółowe informacje
  • Ograniczenie wiekowe: 16+
  • Data dodania do LitRes: 10 marca 2019
Wojciech Chmielarz "Podpalacz" — ebook, pobierz w formatach mobi, epub, txt, pdf lub czytaj online. Zamieszczaj komentarze, recenzje i głosuj na swoje ulubione.
Inne wersje
Podpalacz
Audiobook
Czyta Andrzej Mastalerz
37,90  28,80 
Książka należy do serii
«Jakub Mortka»
Farma lalek
Przejęcie
Osiedle marzeń
-5%
Amelia Jez
02 marca 2020

Czy warto sięgnąć po książkę Wojciecha Chmielarza? Warto. Uważam, że jest to jednej z najlepszych polskich pisarzy, a już na pewno współczesnych. Rewelacyjny kryminał oparty na polskich realiach. Doskonale napisany, momentami szokujący i na wskroś prawdziwy.

"Podpalacz" to powieść kryminalna, która przekonała mnie do tego gatunku w polskim wykonaniu. Do tej pory sięgałam raczej po zagraniczne pozycje. Teraz nie mogę doczekać się kolejnych książek Chmielarza.

Główny bohater komisarz Jakub Mortka żyje swoją pracą, co doprowadziło do rozwodu z żoną. Jest środek zimowej nocy, kiedy Mortka zostaje wezwany do pożaru z trupem w tle. Komisarz jest wkurzony, że wzywa się go do ofiary, która spłonęła przez własną głupotę. Okazuje się jednak, że było to podpalenie i kilka, podobnych, ale bez ofiar, miało miejsce na tym terenie w ostatnim czasie.

Nie będę ujawniać więcej szczegółów, aby nie niszczyć przyjemności z czytania.. Bardzo polecam tę powieść, jak i samego autora!

Zostaw recenzję

Co sądzisz o książce?
Oceń książkę