Witold Gombrowicz

Witold Gombrowicz

Witold Gombrowicz – polski prozaik, dramaturg, eseista, powieściopisarz. Pisarz urodził się 4 sierpnia 1904 roku w Małoszycach pod Opatowem... Szczegóły

O autorze

Witold Gombrowicz – polski prozaik, dramaturg, eseista, powieściopisarz.

Pisarz urodził się 4 sierpnia 1904 roku w Małoszycach pod Opatowem i wywodził się z zamożnej rodziny szlacheckiej. Osiedlił się w Warszawie wraz z rodzicami w roku 1911, gdzie w późniejszym czasie ukończył gimnazjum im. św. Stanisława Kostki oraz studia prawnicze na Uniwersytecie Warszawskim. Studiował także filozofię i ekonomię w Paryżu. W późniejszym czasie, w latach 1939-1963, mieszkał również w Argentynie, w Buenos Aires.

W roku 1964 przeprowadził się do Royaumont pod Paryżem, a następnie do Vence w okolicy Nicei, gdzie zmarł w 1969 roku.

Twórczość

Autor rozpoczął swoją literacką podróż od niezwykłych, częściowo fantastycznych opowiadań, które skupiały się na ciekawych przypadkach psychologicznych («Pamiętnik»). Jednakże uwagę krytyków oraz rozgłos w kręgu elity kulturalnej zdobył powieścią «Ferdydurke» z 1937 roku, w której Gombrowicz bezlitośnie demaskuje kulturowe stereotypy, zgrabnie ubierając fabułę w groteskę i humor. Jeszcze przed wybuchem wojny autor wydał sztukę «Iwona, księżniczka Burgunda» oraz nie ukończoną powieść «Opętani». W okresie mieszkania w Argentynie pisarz skomponował powieść «Trans-Atlantyk», w której określił swój stosunek do rodzimej tradycji kulturalnej.

Utwory Witolda Gombrowicza to mieszanina konwencji, gra formą i poruszanie tematów społecznych. Autor pokazuje czytelnikom jak ludzie ulegają złudzeniom własnego umysłu, czym tak naprawdę jest wolność jednostki, a łącząc groteskowość, intelekt, powagę i dynamiczną fabułę daje ponadczasowy obraz rzeczywistości.

Autor pisał wszystkie swoje dzieła wyłącznie w języku polskim, jednak z powodu zakazu publikowania w Polsce, do połowy lat 70. Gombrowicz był dużo bardziej znany za granicą niż swoim ojczystym kraju. Do roku 1960 utwory Gombrowicza zostały przełożone na kilkanaście języków, między innymi na włoski, holenderski, serbsko-chorwacki, duński czy japoński.

Pierwszym przedstawieniem Witolda Gombrowicza w Polsce była wystawiona w warszawskim Teatrze Dramatycznym «Iwona księżniczka Burgunda» w reżyserii Haliny Mikołajskiej w 1957 roku.

W 1967 roku pisarz otrzymał Międzynarodową Nagrodę Literacką wydawców «Prix Formentor».

Publikacje

Witold Gombrowicz jest autorem takich dzieł literackich jak:

  • " Ferdydurke"
  • "Kosmos"
  • "Pornografia"
  • "Kronos"
  • "Testament"
  • "Iwona księżniczka Burgunda"
  • "Opętani"
  • "Trans-atlantyk"

Pobierajcie, kupujcie i czytajcie książki Witolda Gombrowicza na serwisie LitRes. A dla tych, którzy wolą słuchać proponujemy szeroką bazę audiobooków.

Podobni autorzy