Dodatkowa duszaTekst

Oznacz jako przeczytane
Jak czytać książkę po zakupie
Opis książki

Ojciec i syn. Miłość w najcięższych czasach.

Oparta na faktach poruszająca historia walki o przetrwanie.

II wojna światowa. Z pociągu wiozącego Żydów do Treblinki ucieka mężczyzna. Za wszelką cenę pragnie wrócić do Warszawy, by odnaleźć i uratować syna. Julian Brzeziński, który przed wojną był przedsiębiorcą, musi zmierzyć się z dramatyczną sytuacją, w jakiej się znalazł. Nowa tożsamość, ukrywanie się przed dawnymi sąsiadami, którzy mogliby go rozpoznać, ale też obawy o syna Marcina angażującego się w działalność konspiracyjną, mimo że ma zaledwie trzynaście lat…

Okupowana stolica, ciągły i wszechobecny strach oraz ogromna determinacja, by przeżyć.

Dodatkowa dusza to powieść oparta na prawdziwych, dramatycznych losach ojca i syna, w której czuła więź i bezinteresowne poświęcenie stanowią najwyższe wartości. To też bogato nakreślony portret Warszawy ogarniętej wojennym chaosem.

Przyjrzałam się portretowi Marcina i nie mogłam zapomnieć Jego szlachetnej i smutnej twarzy. Wydrukowałam sobie Jego zdjęcie i przez kilka dni przyglądałam się mu w osłupieniu, jakby ten trzynastoletni chłopiec o ciemnych oczach był mi kimś bliskim i znanym od dawna. Pomyślałam, że historia Juliana i Marcina musi wypłynąć na światło dzienne i domaga się opowiedzenia. Wioletta Grzegorzewska

Wioletta Grzegorzewska – ur. 1974, pisarka i tłumaczka, przez wiele lat związana z Częstochową, od 2006 roku na stałe mieszka w Wielkiej Brytanii, gdzie publikuje pod pseudonimem Wioletta Greg. Autorka kilku tomów poezji i książek poetyckich. Jej zbiór opowiadań Guguły z 2014 roku znalazł się w finale Nagrody Literackiej Nike oraz w finale Nagrody Literackiej Gdynia, natomiast jego tłumaczenie (autorstwa Elizy Marciniak pt. Swallowing Mercury) otrzymało nominację do międzynarodowej Nagrody Bookera oraz trafiło do finału Nagrody Literackiej im. Jana Michalskiego w Szwajcarii. W 2017 roku ukazała się jej powieść Stancje.

Szczegółowe informacje
  • Ograniczenie wiekowe: 16+
  • Data dodania do LitRes: 30 września 2020
  • ISBN: 9788308071908
  • Wydawca: Wydawnictwo Literackie
  • Spis treści
Wioletta Grzegorzewska "Dodatkowa dusza" — ebook, pobierz w formatach mobi, epub, txt, pdf lub czytaj online. Zamieszczaj komentarze, recenzje i głosuj na swoje ulubione.
Wiara Bobola
09 listopada 2020

Dawno nie czytałam książki, która ta mnie poruszyła. Niesamowita opowieść o miłości ojca i syna w jednym z najtrudniejszych momentów w historii. Przenosimy się do czasów drugiej wojny i poznajemy Juliana Brzezińskiego – mężczyznę, który uciekł z pociągu wiozącego Żydów do Treblinki. Postanawia uratować syna, ukrywającego się po aryjskiej stronie i zapewnić mu jak najlepsze warunki do życia. To opowieść oparta na prawdziwych wydarzeniach, co jeszcze bardziej porusza wyobraźnię przy czytaniu. Książka, która wciąga i skłania do refleksji. Polecam z całego serca.

Zostaw recenzję

Co sądzisz o książce?
Oceń książkę