Człowiek w przystępnej cenieTekst

Reportaże z Tajlandii
Przeczytaj fragment
Oznacz jako przeczytane
Jak czytać książkę po zakupie
Opis książki

Reporterska opowieść o tym, co to właściwie znaczy „kupić człowieka”. Czy człowiek może sam się sprzedać? Co sprawia, że chce to zrobić? I dlaczego akurat w Tajlandii, w której niewolnictwo zniesiono na początku XX wieku i której nazwa oznacza „kraj wolnych ludzi”, problem ten wciąż jest aktualny?


W ciągu ostatnich niemal czterystu lat człowiek zdecydowanie staniał. W XVII-wiecznym Syjamie zdrowy dorosły mężczyzna kosztował ponad dwieście bahtów, natomiast ryż praktycznie nie miał ceny. W XIX wieku mężczyzna kosztował szesnaście ton ryżu, kobieta dwanaście, dziecko osiem. Dzisiaj cena człowieka waha się w granicach od dziesięciu do trzydziestu tysięcy bahtów. To cena maksymalnie tony ryżu.

Tajlandia jeszcze w 2015 roku znajdowała się na trzecim, najniższym poziomie, jeśli chodzi o kwestię zapobiegania handlowi ludźmi. Równie źle było w Wenezueli, Korei Północnej i Sudanie Południowym.

Ta historia rozgrywa się w dzielnicach czerwonych latarni (gdzie autorka stara się zrozumieć, dlaczego prostytucja w Tajlandii jest nielegalna), slumsach (gdzie odkrywa, że niemal dwie trzecie dorosłych Tajów pracuje na czarno), portach rybackich (gdzie zdarza się, że dorośli mężczyźni znikają w fabrykach i na łódkach rybackich) i schroniskach dla uchodźców (gdzie sprawdza, jak się podróżuje po Azji bez paszportu).

Szczegółowe informacje
  • Ograniczenie wiekowe: 0+
  • Data dodania do LitRes: 09 marca 2019
  • ISBN: 978-83-947254-7-1
  • Wydawca: Dowody na istnienie
  • Spis treści
Urszula Jabłońska "Człowiek w przystępnej cenie" — ebook, pobierz w formatach mobi, epub, txt, pdf lub czytaj online. Zamieszczaj komentarze, recenzje i głosuj na swoje ulubione.
Eliza Deptula
28 listopada 2019

Dla turystów Tajlandia to rajski kraj, w którym można stosunkowo niedrogo odpocząć i cieszyć się wszystkimi urokami lokalnego smaku, owoców, przyrody i nie tylko. Jednak dla lokalnych mieszkańców sytuacja jest dokładnie odwrotna. Tajlandia żyje z turystyki, a cena jej dobrobytu jest bardzo wysoka. Dla ludzi. Dla zwykłych mieszkańców.

Ta książka może zaskoczyć nieprzygotowanego czytelnika, który jest pewien, że w naszym świecie od dawna nie ma miejsca na handel ludźmi. Chociaż są ludzie, którzy doskonale wiedzą wszystko o Tajlandii, ale wybierają się właśnie po to, istnieje nawet termin „turystyka seksualna”.

Książka, choć niewielka, robi jednak ogromne wrażenie. To zbiór opowiadań autora o życiu ludzi w Tajlandii. O tym, w co zamieniają ludzi. To przerażające, ale musisz o tym wiedzieć.

Zostaw recenzję

Co sądzisz o książce?
Oceń książkę