Dynastia Jagiellonów w PolsceTekst

Przeczytaj fragment
Oznacz jako przeczytane
Jak czytać książkę po zakupie
Opis książki

PANORAMA DZIEJÓW JEDNEJ Z NAJPOTĘŻNIEJSZYCH DYNASTII ŚREDNIOWIECZNEJ I NOWOŻYTNEJ EUROPY!Książka:- ukazuje pogmatwane dzieje dynastii Jagiellonów w Polsce,- przedstawia wyniki najnowszych badań nad dynastią Jagiellonów i państw znajdujących się w ich władaniu,- szczegółowo opisuje stosunek Jagiellonów do takich zagadnień, jak religijność, wykształcenie, praca, pożywienie, wypoczynek i rozrywki,- przedstawia życie dworu jagiellońskiego w czasach jego politycznej i kulturalnej świetności, prezentuje struktury władzy państwa polskiego i funkcje najważniejszych urzędników państwowych od końca XIV do ostatnich dziesięcioleci XVI wieku,- zawiera biogramy wszystkich przedstawicieli dynastii jagiellońskiej.Autorka niezwykle kompetentnie i na szerokim tle europejskim ukazała dokonania polityczne Jagiellonów, ich dwór oraz życie dworskie i rodzinne, wnosząc także mnóstwo szczegółowych ustaleń badawczych w tym zakresie. Wysokie walory pracy siostry Urszuli Borkowskiej OSU, a także jej piękna polszczyzna oraz klarowny wykład sprawiają, że będą z niej korzystać badacze (mediewiści i nowożytnicy rozmaitych dziedzin), ale również studenci kierunków humanistycznych i miłośnicy historii.(Prof. dr hab. Krzysztof Ożóg, Instytut Historii Uniwersytetu Jagiellońskiego)Zygmuntowi Augustowi, który wydawał krocie na materiały, a także na szyte dla niego stroje, garderoby mógł pozazdrościć niejeden renesansowy władca. Mimo to współczesne o nim opinie podkreślają, że na co dzień „król ubiera się skromnie”. Legat papieski Bernard Bongiovanni, autor tej opinii, dodał, że król „ma różne stroje węgierskie, włoskie, ze złotogłowiu i sukna zarówno na lato, jak i na zimę. Te ostatnie podszyte są sobolami, rysiami i czarnymi lisami. Ich koszt można obliczyć na około 80 000 skudów. (...) Odwiedzającym króla posłom obcych władców, także legatom papieskim przybywającym do Polski dość często w 2. połowie XVI wieku, Zygmunt August prezentował się niemal zawsze w strojach koloru czarnego lub szarego. Ten jego zwyczaj obrósł legendą, którą zanotował wysłannik papieża, Juliusz Ruggieri, w swoim sprawozdaniu z 1568 roku: „Od młodości lubił ubierać się bogato i kolorowo. Miał różne stroje, przeważnie włoskie i węgierskie. Dziś ubiera się skromnie w długie szaty i na czarno mimo, że posiada wiele bogatych ubiorów. To, że nawet swoje komnaty kazał wybić czarnymi suknami, przypisują jedni żałobie po ukochanej żonie Barbarze, inni smutkowi z powodu utraty Połocka, zabranego przez Moskwę.(Fragment tekstu)

Szczegółowe informacje
  • Ograniczenie wiekowe: 0+
  • Data dodania do LitRes: 13 kwietnia 2019
  • ISBN: 978-83-01-20546-1
  • Wydawca: Wydawnictwo Naukowe PWN
  • Spis treści
Urszula Borkowska "Dynastia Jagiellonów w Polsce" — ebook, pobierz w formatach mobi, epub, txt, pdf lub czytaj online. Zamieszczaj komentarze, recenzje i głosuj na swoje ulubione.
Bolesław Bakowski
22 lipca 2020

Podręcznik Urszuli Borkowskiej wyczerpująco opisuje rządy dynastii Jagiellonów w Polsce, czyli okres przypadający na przełom średniowiecza i epoki nowożytnej. Choć publikacja zawiera mnóstwo informacji historycznych związanych bezpośrednio z polityką, autorka skupiła się raczej na kulturze i pokazaniu ówczesnych tradycji i obyczajów, jak dworskie ceremonie i rozrywki, religia, stosunek do pracy, hierarchia społeczna, sylwetki kobiet w historii czy codzienne życie mieszkańców miast. Zdecydowanie książka jest warta polecenia, choć nie jest to typowy podręcznik opisujący dzieje historyczne, stanowi raczej dodatek i uzupełnienie do wiedzy o faktycznym stanie geopolitycznym kraju. Wszystko to zamknięte w przystępnej formie i lekkim do przyswojenia języku. Publikacja naprawdę warta uwagi.

Zostaw recenzję

Co sądzisz o książce?
Oceń książkę