Czarodziejska góraTekst

Przeczytaj fragment
Oznacz jako przeczytane
Jak czytać książkę po zakupie
Nie masz czasu na czytanie?
Posłuchaj fragmentu
Czarodziejska góra
Czarodziejska góra
− 20%
Otrzymaj 20% rabat na e-booki i audiobooki
Kup zestaw za 121,80  97,44 
Czarodziejska góra
Czarodziejska góra
Audiobook
Czyta Adam Ferency
69,90 
Szczegóły
Opis książki

Dwudziestotrzyletni Hans Castorp jedzie do Szwajcarii, by odwiedzić kuzyna, który przebywa na leczeniu w sanatorium "Berghof", położonym wysoko w górach. Pobyt zaplanowany na trzy tygodnie w rezultacie trwał siedem lat (siódemka miała dla Thomasa Manna znaczenie magiczne!). Przerwał go dopiero wybuch pierwszej wojny światowej. Świat zastany przez Castorpa "na górze", tak odległy od normalności i różny od tego na "nizinie", to po mistrzowsku sportretowane panopticum napotkanych tam ludzi, dla których czas - konstytutywny czynnik powieści! - upływa bez celu i bez refleksji. Niczym ruchome piaski, z wolna zaczyna wchłaniać młodego Castorpa. Z jednej strony u w o d z i go atmosfera miejsca, z jego rutynowym rozkładem dnia i chorobliwym zaiste rozplotkowaniem, z drugiej - rodząca się miłość. Skomplikowana. Jak to nieraz bywa. Jej punkt kulminacyjny wyznacza bal kostiumowy w zapustny wtorek. "Berghof" to jednak nie tylko sanatorium, zamknięty świat chorych, to zarazem symbol chorej Europy, obraz jej duchowego kryzysu w przededniu wybuchu Wielkiej Wojny. Powieść zakrojona pierwotnie na krótkie opowiadanie, po dwunastu latach pracy i przemyśleń autora, stała się jednym z najważniejszych głosów na temat kondycji moralnej i intelektualnej Europy XX wieku.

Szczegółowe informacje
  • Ograniczenie wiekowe: 0+
  • Data dodania do LitRes: 11 marca 2019
  • ISBN: 978-83-287-0824-2
  • Tłumacz: Jan Łukowski, Józef Kramsztyk
  • Wydawca: Muza
  • Spis treści
Thomas Mann "Czarodziejska góra" — ebook, pobierz w formatach mobi, epub, txt, pdf lub czytaj online. Zamieszczaj komentarze, recenzje i głosuj na swoje ulubione.
Inne wersje
Czarodziejska góra
Audiobook
Czyta Adam Ferency
69,90 
Marianna Lyga
01 października 2020

Thomas Mann jak zwykle chwyta za serce, zmusza czytelnika do refleksji nad płynącym czasem. Główny bohater, Hans Castorp, udaje się z kilkutygodniową wizytą do sanatorium, w którym ma odwiedzić Joachima, swojego kuzyna cierpiącego na gruźlicę. Tam odkrywa, że jest to miejsce gdzie czas płynie zupełnie inaczej. Czas, który nie jest odmierzany wskazówkami na cyferblacie lecz pewnym rytuałem charakteryzującym się dla tego typu placówek. Poznaje też piękną Rosjankę, w której zakochuje się od pierwszego wejrzenia. Książka zawiera ogromny potencjał intelektualny do filozoficznych przemyśleń. Jest tu sporo rozważań na temat biologicznych aspektów życia, religia, filozofia, polityka, społeczeństwo, miłość. Natomiast samo życie niemiecki prozaik zdefiniował jako formę pośrednią między materią a duchem.

Zostaw recenzję

Co sądzisz o książce?
Oceń książkę