Arabska Żydówka

Tekst
Z serii: Arabska saga #11
Przeczytaj fragment
Oznacz jako przeczytane
Jak czytać książkę po zakupie
Opis książki

Marysia Salimi, pół-Polka, pół-Libijka po rozwodzie z saudyjskim milionerem staje przed trudnym wyborem – załamać się i żyć w cieniu dawnego luksusu czy wziąć sprawy we własne ręce i zawalczyć o swoją przyszłość. W poszukiwaniu odpowiedzi trafia do Polski, gdzie poznaje swą babkę, która odkrywa przed nią nieznany wątek rodzinnej historii. Wypełniając jej ostatnią wolę Marysia trafia do Izraela i Autonomii Palestyńskiej. Poznaje blaski i cienie tej części Bliskiego Wschodu, podąża tropem skrywanych tajemnic, trafia w niebezpieczne miejsca i poznaje kontrowersyjne postacie. Nieodmiennie jednak ciąży nad nią przeszłość. Udajmy się wraz z bohaterką w nowy, nieznany i arcyciekawy świat.

Tanya Valko to pseudonim absolwentki Uniwersytetu Jagiellońskiego. Była nauczycielką w Szkole Polskiej w Libii, a następnie przez prawie 20 lat asystentką Ambasadorów RP. Mieszkała w krajach arabskich, w tym w Libii i Arabii Saudyjskiej, a następnie w Indonezji. Po ponad 25 latach na obczyźnie w 2018 r. zostawiła za sobą dyplomatyczne życie i wróciła do Polski.

Szczegółowe informacje
  • Ograniczenie wiekowe: 16+
  • Data dodania do LitRes: 04 maja 2021
Tanya Valko "Arabska Żydówka" — ebook, pobierz w formatach mobi, epub, txt, pdf lub czytaj online. Zamieszczaj komentarze, recenzje i głosuj na swoje ulubione.
Książka należy do serii
«Arabska saga»
Arabska wendeta
Arabska Żydówka
Arabska żona
-5%
Moomy Bookstagram
18 maja

„ARABSKA ŻYDÓWKA”Tanya Valko Wydawnictwo Prószyński i S-kaMoi drodzy dzisiaj polecam wam niesamowitą powieść: „Arabska Żydówka”. To już jest 13 tom „Orientalnejj sagi”. Jestem całą serią oczarowana. Wielkie brawa dla autorki, że tyle lat wytrzymała ze swoimi bohaterkami i po części z nami – swoimi fanami.. Mam nadzieję, że na tym tomie się nie skończy i powstanie jeszcze wiele części. Tak jak pisze Tanya Valko każdą część można czytać osobno. Ja jednak wam radzę zacząć od samego początku. Wtedy lepiej poznacie historię życia głównych bohaterów i to dlaczego znaleźli się tu, gdzie aktualnie są.

W „Arabskiej Żydówce” poznajemy dalsze losy Marysi Salimi. Jak pamiętacie ta dziewczyna dużo w swoim życiu przeszła. Urodziła się w Polsce w Swarzędzu z wielkiej miłości Doroty i Ahmeda. Wychowywała się w Ghanie, w Trypolisie, w Jemenie. I jeszcze w wielu innych miejscach. Jak do tej pory miała dwóch mężów: Hamida Binladena oraz Karima ibn Fajsala al-Nadżdima. Ma dwójkę żyjących dzieci: Nadię oraz Adila. To tak w wielkim skrócie. Więcej o jej życiu możecie przeczytać w poprzednich tomach.

W „Arabskiej Żydówce” dowiadujemy się mnóstwo ciekawych rzeczy. Marysia nie może się pogodzić ze zdradą Hamida. Kolejny z nim rozwód nie wpłynął pozytywnie na jej psychikę. Postanowiła zostawić dzieci ze swoim byłym mężem i wyjechać w poszukiwaniu siebie. Tutaj się wtrącę szkoda, że nie zabrała dzieci ze sobą. Nie jest ich winą, że ich ojciec ją zdradził. Czy uda jej się odzyskać szacunek własnych dzieci? Postanowiła wyjechać do swojej babuni do Polski. Tam poznaje tajemnicę rodzinną. Sekret babci, a właściwie jej ostatnia wola zaprowadziły Marysię do Izraela. I od tej chwili będzie się dużo działo. Niestety nic więcej nie napiszę co się będzie działo z Marysią Salimi. Musicie przeczytać sami. Jak już znacie naszą główną bohaterkę to powinniście wiedzieć, że ona przyciąga kłopoty.

Jak w każdym tomie Tanya Valko porusza ważne tematy. Tym razem dowiadujemy się więcej o konflikcie Izraelsko Palestyńskim. Konflikt między żydowskim radykalizmem a arabskim terroryzmem trwa tam po dziś dzień. Dlatego warto z tego powodu zagłębić się w temacie.

Autorka bardzo dobrze opisuje całą sytuację. Tam jest niebezpiecznie nawet dla zwykłych cywili.

A co powiecie o młodych dziewczynach z Europy, które zakochane są w bojownikach z ISIS i dla nich przyłączają się do tej grupy terrorystycznej? Dla mnie to jest nie do pomyślenia. Niestety to się dzieje codziennie. Codziennie są werbowane młode dziewczyny. Autorka na podstawie swoich bohaterów przedstawia nam ten problem. Jak to rozwiązała? Poczytajcie.

Podoba mi się w „Orientalnej sadze” to, że możemy poznać orientalną kulturę. Poznać tamtejsze zwyczaje. W wyobraźni zobaczyć przepiękne krajobrazy. Poznać lepszych i gorszych bohaterów. Moją ulubienicą jest właśnie Marysia. Dziewczyna, która w swoim życiu wiele przeszła. I ciągle walczy o swoje lepsze jutro. Mimo wielu upadków stale się podnosi. Jak sobie poradzi w miejscu, w którym aktualnie się znalazła? Czy uda jej się żyć z Żydami będąc pół Arabką pół Polką? Poczytajcie.

Ja jestem zachwycona. Każdy tom mocno przeżywam. A i przygotujcie sobie chusteczki. Tutaj dzieją się straszne rzeczy, które wyciskają łzy. Powieść przeznaczona jest dla czytelników o mocnych nerwach. Ze względu na niektóre sceny polecam „Arabską Żydówkę” osobą pełnoletnim.

Uwielbiacie orientalne klimaty? Chcecie dowiedzieć się o konflikcie Izraelsko- Palestyńskim? Przeczytajcie tą powieść.

Mam nadzieję, że w kolejnych powieściach poznamy dalsze losy wszystkich głównych bohaterów.

„Arabska Żydówka” jest idealna. Nie mam się do czego przyczepić. Polecam nie tylko miłośnikom orientalnych klimatów. Może tak jak ja pokochacie twórczość autorki.
W skład „Orientalnej sagi” wchodzą:„Arabska żona”

2. „Arabska córka”

3. „Arabska krew”

4. „Arabska księżniczka”

5. „Okruchy raju”

6. „Miłość na Bali”

7. „Arabska krucjata”

8. „Arabski mąż”

9. „Arabski syn”

10. „Arabski raj”

11. „Arabski książę”

12. „Arabska wendeta”

13. „Arabska Żydówka”


Okładka „Arabskiej Żydówki” jest przecudowna. Przyciąga wzrok. Nie da się zapomnieć treści tej powieści. Niesamowicie wartka akcja. Nie ma czasu na nudę i uwaga biorąc do ręki tą książkę przepadniecie na kilka godzin.

Na samym początku książki znajdziecie przedmowę, czyli kilka słów od autorki dla nas. Uwielbiam jak autor pisze kilka słów bezpośrednio do swoich wiernych czytelników.

Na końcu książki znajdziecie między innymi genezę postaci całej „Orientalnej sagi”, słowniczek oraz opis konfliktu jaki miał miejsce pomiędzy Palestyną a Izraelem. Uważam te informacje za bardzo przydatne.

Jeszcze raz z całego serca zachęcam do przeczytania całej „Orientalnej sagi”.

Zostaw recenzję

Co sądzisz o książce?
Oceń książkę