NICowanie świata. Zdania z SzekspiraPDF

0
Recenzje
Oznacz jako przeczytane
Jak czytać książkę po zakupie
Opis książki

Książka jest próbą przedstawienia współczesnego odczytania dramatów Williama Szekspira, jednak sposób organizacji materiału nie polega na wyodrębnianiu i analizowaniu poszczególnych sztuk, lecz na śledzeniu myśli i wątków obecnych w dziełach autora Hamleta, tak iż powstaje pewnego rodzaju mozaika lub zestaw elementów, z których czytelnik może złożyć własny myślowy portret Szekspira. Interpretacje wywodzą się z lektur współczesnych filozofów zabiegających o stworzenie pomostu między literaturą i naukami społecznymi. Dlatego wiele miejsca w książce poświęca się zagadnieniom tworzenia się i funkcjonowania wspólnoty, sposobów, pytaniu, czy jednostka, uczestnicząc we wspólnocie, może zachować niezawisłość sądów i postępowania, a także ustaleniu, do jakiego stopnia to właśnie peryferyjność i dystans wobec wspólnoty sprawiają, że indywiduum bierze w niej udział w sposób najroztropniejszy. Pojawia się także problem granic ludzkiej wspólnoty i konieczność otwarcia jej na doświadczenie „nie-ludzkiego”, czyli tego, co samo będąc przedspołeczne, warunkuje roztropne społeczne bycie razem. Książka adresowana jest do osób zainteresowanych nie tylko twórczością Williama Szekspira, lecz także współczesną refleksją filozoficzną oraz jej obecnością w literaturze.


Nagroda w Konkursie na „Najtrafniejszą Szatę Edytorską Książki Naukowej” podczas XIX Wrocławskich Targów Książki Naukowej 20–22 marzec 2013 r.


Książka Tadeusza Sławka NICowanie świata. Zdania z Szekspira otrzymała Nagrodę im. Andrzeja Siemka. Organizatorem konkursu jest czasopismo literackie „Literatura na świecie”, 9 lipca 2013 r. (O nagrodzie w „Co Jest Grane”; na stronie UŚ)


Recenzje książki ukazały się w:


– czasopiśmie „Przegląd Polityczny” 2013, nr 117, s. 183;


– czasopiśmie „Nowe Książki” nr 5/2013, s. 30–31 (Autor recenzji: Tomasz Jopkiewicz);


– czasopiśmie „Forum Akademickie” nr 3/2013, s. 69 (Jacek Hnidiuk: Nie jest to nic).


Artykuł o książce ukazał się w czasopiśmie „Gazeta Uniwersytecka UŚ” nr 7 (237) kwiecień 2016, s. 18–20 (Małgorzata Kłoskowicz: Nie ufaj mi!, artykuł dostępny pod adresem: http://gazeta.us.edu.pl/node/282273).

Szczegółowe informacje
  • Ograniczenie wiekowe: 0+
  • Data dodania do LitRes: 25 lipca 2019
  • ISBN: 978-83-226-2273-5
  • Całkowity rozmiar: 0 MB
  • Całkowity liczba stron: 0
  • Rozmiar stron: x мм
  • Wydawca: Uniwersytet Śląski
Tadeusz Sławek "NICowanie świata. Zdania z Szekspira" – pobierz w formacie pdf lub czytaj online. Zamieszczaj komentarze, recenzje i głosuj na swoje ulubione.
Książka należy do serii
«Prace Naukowe UŚ; Komparatystyka Literacka i Kulturowa»
Polytropos. Na drogach Tadeusza Sławka
Człowiek lokalny
Przestrzeń – literatura – doświadczenie
-5%

Zostaw recenzję

Co sądzisz o książce?
Oceń książkę