Czasy secondhandTekst

Koniec czerwonego człowieka
Z serii: Reportaż
Przeczytaj fragment
Oznacz jako przeczytane
Jak czytać książkę po zakupie
Nie masz czasu na czytanie?
Posłuchaj fragmentu
Czasy secondhand
Czasy secondhand
− 20%
Otrzymaj 20% rabat na e-booki i audiobooki
Kup zestaw za 83,80  67,04 
Czasy secondhand
Czasy secondhand
Audiobook
Czyta Krystyna Czubówna
50,90  37,67 
Szczegóły
Opis książki

Nie sposób go z nikim pomylić, choć jest podobny i zarazem niepodobny do reszty ludzkości. Ma własny słownik i doskonale wie, co jest dobre, a co złe. Paszport radziecki przechowuje jako najcenniejszy skarb. Homo sovieticus.

Nie umarł wraz z upadkiem imperium, za to musiał stawić czoła nowej rzeczywistości, gdy wbrew przewidywaniom Marksa po socjalizmie nastąpił kapitalizm, ojczyznę zastąpił supermarket, a władzę przejęli handlarze i cinkciarze. Wiecznie żywy, chętnie opowiada o swoich bohaterach i męczennikach, o nadziejach i rozczarowaniach, o złości, frustracji i zderzeniu z rzeczywistością. To z tych opowieści, domowych i osobistych składa się nowa niezwykła książka wybitnej białoruskiej autorki, wymienianej w gronie kandydatów do Nagrody Nobla. Swietłana Aleksijewicz po raz kolejny oddaje hołd zwykłemu człowiekowi, którego losy przeplatają się z Historią.

Książka Aleksijewicz została uznana za najlepszą książkę 2013 roku we Francji, a jej autorka otrzymała francuską nagrodę Médicis w kategorii esej.

Swietłana Aleksijewicz nie osądza – ona w każdej sytuacji szuka sedna zjawisk, najgłębszych przyczyn; równie ważne jest dla niej to, co jednostkowe, szczególne ludzkie losy, jak i najszersze znaczenia zdarzeń. Ta podwójność spojrzenia i empatia są jej wyjątkowym darem.

Agnieszka Holland

Szczegółowe informacje
  • Ograniczenie wiekowe: 0+
  • Data dodania do LitRes: 24 września 2019
  • ISBN: 9788375368789
  • Tłumacz: Jerzy Czech
  • Wydawca: Czarne
  • Spis treści
Swietłana Aleksijewicz "Czasy secondhand" — ebook, pobierz w formatach mobi, epub, txt, pdf lub czytaj online. Zamieszczaj komentarze, recenzje i głosuj na swoje ulubione.
Inne wersje
Czasy secondhand
Audiobook
Czyta Krystyna Czubówna
50,90  37,67 
Książka należy do serii
«Reportaż»
Beze mnie jesteś nikim
Izmir
Żeby nie było śladów
-5%
Wera Gramza
26 lipca 2020

"Swietłana Aleksijewicz w swojej książce «„Czasy secondhand“» przedstawia całą gamę «„sowieckich“» życiorysów. Na czytelnika spada mnóstwo ludzkich nieszczęść, które momentami ciężko udźwignąć. Bohaterowie tego reportażu to ludzie, których upadek ZSRR zaskoczył, nie mogą się z nową sytuacją pogodzić, nie mogą zrozumieć. Dziś są niepotrzebni, nierozumiani, odtrącani i odpychani. Jak ciuchy w secondhand, niepasujące do współczesnej mody…

Ja czekałam na tę książkę baardzo długo, gdyż tematyka jest mi bliska i interesuję się nią. Dla osób zainteresowanych historią Rosji to nie lada gratka. Dla pozostałych – ciężko powiedzieć. Zależy czy lubicie długie reportaże :) Na pewno nie musicie się martwić o język, jest łatwy i rozumiały, czyta się szybko i przyjemnie. Według nie książka warta uwagi. "

Zostaw recenzję

Co sądzisz o książce?
Oceń książkę