Suzanne Collins

Suzanne Collins

Susan Collins – amerykańska pisarka pracująca w gatunkach powieści, fantastyki społecznej i walki oraz prozy dziecięcej, scenarzystka progra... Szczegóły

O autorze

Susan Collins – amerykańska pisarka pracująca w gatunkach powieści, fantastyki społecznej i walki oraz prozy dziecięcej, scenarzystka programów telewizyjnych i kreskówek dla dzieci.

Susan Collins urodziła się 10 sierpnia 1962 roku we wiosce Sandy Hook, niedaleko New Town w amerykańskim stanie Connecticut, w rodzinie oficera sił powietrznych. Jako dziecko dużo podróżowała z ojcem – razem podróżowali po całym wschodnim wybrzeżu USA, byli w Europie.

Susan uzyskała tytuł magistra Sztuk Pięknych na Uniwersytecie Nowojorskim. W 1991 roku ostatecznie przeniosła się do metropolii. To właśnie to miasto zainspirowało ją do dokonań literackich. Susan zaczęła pisać scenariusze do seriali i programów telewizyjnych dla dzieci oraz pracować na kanale Nickelodeon, uczestnicząc w projektach «Clarissa wie wszystko», «Tajemnica Pliki Shelby Woo», «Miś» i «Oswald».

Susan Collins: książki

Po zdobyciu doświadczenia w pracy nad dziełami dla dzieci Susan postanowiła spróbować stworzyć książkę dla dzieci – tak w roku 2003 napisano powieść «Gregor Nadziemny», która zapoczątkowała kolejną serię «Kroniki podziemi», która stała się niezwykle popularna i sprzedawana w przyszłości. Do roku 2007 Collins nadal uzupełniała swoje szeregi nowymi dziełami:

  • "Gregor and the Prophecy of Bane" (wyd. polskie «Gregor i Przepowiednia Zagłady»);
  • "Gregor and the Curse of the Warmbloods" (wyd. polskie «Gregor i klątwa Stałocieplnych»).

A w 2008 roku światło dzienne ujrzała nowa powieść Susan Collins zatytułowana «Igrzyska śmierci», która później przekształciła się w trylogię:

  • "W pierścieniu ognia" (2009 r.);
  • "Kosogłos" (2010 r.).

To był sukces. W ciągu roku pierwsze dwie powieści trylogii zostały wydrukowane w półtoramilionowym nakładzie. Pierwsza jej część znalazła się na szczycie rankingu najlepiej sprzedających się książek według dziennika «The New York Times». W 2010 roku magazyn «Time» umieścił Susan Collins na liście stu najbardziej wpływowych osób. Seria została wydana w dwudziestu sześciu krajach świata. W 2012 roku na szerokim ekranie pojawiła się ekranizacja «Igrzysk śmierci» z Jennifer Lawrence w roli głównej, w 2013 roku – filmowa wersja drugiej części trylogii, w 2014 roku – «Kosogłos». Część I", a w roku 2015 – «Kosogłos. Część II».

Susan Collins mieszka obecnie z mężem i dwójką dzieci – osiemnastoletnią córką i dwudziestotrzyletnim synem – w Connecticut. Prace pisarki można czytać na LitRes online lub pobrać w formatach mobi, txt, epub, pdf.

Podobni autorzy