O fotografii

Tekst
Przeczytaj fragment
Oznacz jako przeczytane
Jak czytać książkę po zakupie
Opis książki

Najważniejsza w historii książka poświęcona fotografii. Wybitna amerykańska intelektualistka bada znaczenie i funkcję fotografii we współczesnym świecie. Czym w swej istocie jest fotografia? Jakie są jej związki z malarstwem i sztuką? Jak zjawisko fotografii zmieniło nasz sposób postrzegania świata? W jakim stopniu fotografia interpretuje rzeczywistość? Jaka jest relacja między fotografem i obiektem oraz między zdjęciem a patrzącym? Na czym polega współczesny heroizm widzenia? Z jakich powodów sięgamy po aparat fotograficzny? Dlaczego skłonni jesteśmy przechowywać zdjęcia bliskich nam osób?

Autorka analizuje prace wybitnych fotografów, przytacza teksty pisarzy i filozofów, ale pisze również o fotografowaniu jako części codziennego życia, swoistym społecznym rytuale,starając się zrozumieć jego funkcję i sens. Głośna książka Susan Sontag to nie tylko zbiór błyskotliwych esejów o fotografii, lecz też pasjonująca, wnikliwa analiza współczesnego świata. Bo przecież, jak sama pisze, „zbierać fotografie to zbierać świat".

Niezwykle ważna i oryginalna książka. Wszystkie przyszłe dyskusje na temat roli fotografii będą musiały zaczynać się od niejJohn Berger

Szczegółowe informacje
  • Ograniczenie wiekowe: 12+
  • Data dodania do LitRes: 24 września 2019
  • Rozmiar: 310 str. 1 ilustracja
  • ISBN: 9788362376414
  • Tłumacz: Sławomir Magala
  • Wydawca: Karakter
  • Spis treści
Susan Sontag "O fotografii" — ebook, pobierz w formatach mobi, epub, txt, pdf lub czytaj online. Zamieszczaj komentarze, recenzje i głosuj na swoje ulubione.
Edyta Kamrowska
30 maja 2020

Bardzo ciekawa pozycja. Autorka zwraca uwagę na szersze społeczne, artystyczne oraz filozoficzne aspekty fotografii. Odnajdujemy tutaj głębokie myśli, sprzeczne idee oraz różne punkty widzenia cytowanych klasyków. Książka pozwala na szerszy ogląd istoty fotografii jako elementu sztuki, narzędzia pozwalającego odkrywać oraz kreować rzeczywistość. Muszę jednak zaznaczyć, że lektura «O fotografii» Susan Sontag nie należny do łatwych. Aby coś z tego wynieść nie wystarczy sama techniczna wiedza o fotografii. Powiedzieć wręcz należy, że praktyczna wiedza o fotografowaniu na niewiele się przyda. Konfrontując się z tym zbiorem esejów posiadać raczej pewien humanistyczny zasób kulturowy, pozwalający wychwytywać szersze konteksty zagadnień. Mimo to bardzo polecam. Niezwykle wartościowa pozycja.

Zostaw recenzję

Co sądzisz o książce?
Oceń książkę