Nowe Oświecenie

Tekst
Przeczytaj fragment
Oznacz jako przeczytane
Jak czytać książkę po zakupie
Opis książki

„Moja nowa ulubiona książka wszech czasów”.

Bill Gates

Każdy, kto sądzi, że świat się kończy, powinien na nowo przemyśleć sprawę: ludzie żyją dłużej, są coraz zdrowsi, bardziej wolni i szczęśliwi, a chociaż świat stoi przed obliczem poważnych problemów, rozwiązania kryją się w oświeceniowym ideale stosowania rozumu i nauki.

Czy świat naprawdę się rozpada? Czy ideał postępu się zdezaktualizował? W tej błyskotliwie napisanej ocenie kondycji ludzkiej w trzecim tysiącleciu psycholog poznawczy i intelektualista Steven Pinker nakłania nas, abyśmy się nie koncentrowali na krzykliwych nagłówkach i proroctwach zagłady, które wydobywają z nas najgorsze skrzywienia poznawcze. Zamiast tego radzi skupić się na faktach: na siedemdziesięciu pięciu zdumiewiających wykresach Pinker pokazuje, że życie, zdrowie, dostatek, bezpieczeństwo, pokój, wiedza i szczęście wzrastają nie tylko na Zachodzie, lecz na całym świecie. Motorem tego postępu nie jest jakaś kosmiczna czy mistyczna siła. Jest on dobrodziejstwem Oświecenia: przekonania, że wiedza może się przyczynić do poprawy ludzkiego losu.

Pinker analizuje źródła sceptycyzmu i strachu. Czy ludzie są ze swej istoty irracjonalni? Czy do ugruntowania moralności potrzebujemy religii? Czy nowoczesność wpędziła nas w samotność i skłonności samobójcze? Czy żyjemy w „epoce postprawdy”? W „epoce terroru”? Czy wszystko się zawali w apokalipsie wojny jądrowej, niedoboru zasobów, zmian klimatycznych i zerwanej z uwięzi sztucznej inteligencji?

Z intelektualną głębią i literacką swadą Steven Pinker przedstawia argumenty za rozumem, nauką i humanizmem: ideałami, których potrzebujemy, aby zmierzyć się z naszymi problemami i podtrzymać postęp ludzkości.

Szczegółowe informacje
  • Ograniczenie wiekowe: 0+
  • Data dodania do LitRes: 24 września 2019
  • ISBN: 9788381165808
  • Tłumacz: Tomasz Bieroń
  • Wydawca: Zysk i S-ka
  • Spis treści
Steven Pinker "Nowe Oświecenie" — ebook, pobierz w formatach mobi, epub, txt, pdf lub czytaj online. Zamieszczaj komentarze, recenzje i głosuj na swoje ulubione.
Ilona Konefal
10 sierpnia 2020

Książka Stevena Pinkera otworzyła mi oczy na wiele nie znanych mi dotąd faktów. Bardzo pouczająca i interesująca lektura, hołd dla postępu nauki i technologii. Wiele słyszy się teraz o upadku naszego świata, o tym, że ludzie coraz bardziej wypaczeni są z uczuć, a szerzące się konflikty doprowadzą w końcu do katastrofy globalnej. Autor ogólnie rzecz biorąc, udowadnia, że mimo tego co się mówi dziś żyje się lepiej i że świat gna w dobrym kierunku. Jednakże Pinker nie popada w pusty zachwyt, ale pokazuje na podwalinach czego doszliśmy do momentu w historii, w którym jesteśmy teraz i jakie miało to realne konsekwencje dla milionów ludzi na całym świecie. «Nowe Oświecenie» pozytywnie nastawiło mnie na przyszłość i pozostawiło z przyjemnym poczuciem, że nie wszystko jednak stracone. Polecam gorąco tę lekturę.

Zostaw recenzję

Co sądzisz o książce?
Oceń książkę