Stanisław Lem

Stanisław Lem

Stanisław Lem – polski fantastyk światowej klasy, futurolog, filozof i krytyk. W swoich pracach przewidział pojawienie się wirtualnej rzeczy... Szczegóły

O autorze

Stanisław Lem – polski fantastyk światowej klasy, futurolog, filozof i krytyk. W swoich pracach przewidział pojawienie się wirtualnej rzeczywistości i stworzenie sztucznej inteligencji.

Stanisław urodził się 12 września 1921 roku we Lwowie. Studiował na Uniwersytecie Medycznym, gdy wybuchła wojna. Żyd z pochodzenia, Stanisław był w stanie uniknąć wygnania w getcie dzięki fałszywym dokumentom. Podczas okupacji niemieckiej Lem pracował jako mechanik samochodowy i spawacz, uczestniczył w grupie oporu wobec nazistów. Wtedy też zaczął pisać swoją pierwszą powieść «Człowiek z Marsa». Według niego była to próba «choć na kilka godzin zapomnieć o wojnie».

W 1945 roku Stanisław przeniósł się do Krakowa, gdzie ukończył studia, ale nie chciał zdawać egzaminy: nie chciał zostać lekarzem wojskowym. Zamiast tego Lem rozpoczął pracę jako młodszy asystent w «Konwersatorium Naukoznawczym». To pozwoliło mu czytać wiele literatury zagranicznej z logiki, psychologii, historii nauk przyrodniczych. Pisanie opowiadań Stanisław zaczął w wolnym czasie, starając się w ten sposób zapewnić sobie dodatkowe źródło dochodów. Z czasem twórczość literacka stała się jego głównym zajęciem.

Pierwsze literackie dzieło «Człowiek z Marsa» zostało wydrukowane w 1946 roku w tygodniku «Nowy Świat Przygód», jednak prawdziwy sukces odniósł pisarz w 1951 roku, po wydaniu powieści «Astronauci». W ciągu swojego życia Stanisław Lem opublikował wiele utworów fantastyki naukowej, wśród nich następujące:

  • "Dialogi" (1957);
  • "Eden" (1959);
  • "Dzienniki gwiazdowe Ijona Tichego" (1959);
  • "Pamiętnik znaleziony w wannie" (1961);
  • Solaris” (1961);
  • "Niezwyciężony" (1964);
  • "Cyberiada" (1965);
  • "Wysoki Zamek" (1966);
  • "Opowieści o pilocie Pirxie" (1968);
  • "Pokój na Ziemi" (1987);
  • "Fiasko" (1987).

Oprócz powieści science fiction Lem jest autorem publikacji filozoficznej «Summa technologiae». W latach dziewięćdziesiątych pisał prognozy futurologiczne, eseje i artykuły naukowe, które zostały opublikowane w czasopismach «Tygodnik Powszechny», «Odra» i «PC Magazine».

W swoich książkach Stanisław Lem zastanawia się nad możliwymi trudnościami w komunikacji ludzkości z obcymi cywilizacjami, przedstawia świat, w którym ludzie nie mają miejsca wśród rozwiniętych technologii. Powieści autora zostały przetłumaczone na 41 języków, na świecie sprzedano ponad 30 milionów egzemplarzy. Na podstawie dzieł pisarza nakręcono ponad trzydzieści filmów i seriali telewizyjnych, książki Lema służyły jako grunt dla produkcji muzycznych, a nawet baletu.

Podobni autorzy