Pięć lat kacetu

Tekst
Przeczytaj fragment
Oznacz jako przeczytane
Jak czytać książkę po zakupie
Nie masz czasu na czytanie?
Posłuchaj fragmentu
Pięć lat kacetu
Pięć lat kacetu
− 20%
Otrzymaj 20% rabat na e-booki i audiobooki
Kup zestaw za 55,15  44,12 
Pięć lat kacetu
Audio
Pięć lat kacetu
Audiobook
Czyta Arkadiusz Bazak
19,95  14,56 
Szczegóły
Opis książki

Pierwsze wydanie bez skreśleń i cenzury.

Wspomnienia z obozów koncentracyjnych Dachau, Mauthausen i Gusen.

Stanisław Grzesiuk z właściwym sobie humorem, szczerością i bezpośredniością portretuje nazistowską machinę pracy i śmierci. I próbuje opowiedzieć o cenie człowieczeństwa w miejscu, które z niego odzierało.

W maju 1958 roku książka trafiła do księgarń i natychmiast zniknęła z półek. W bibliotekach czekało się w kolejce nawet rok. Czytelnicy pisali do autora z prośbą o interwencję. O książce dyskutowali szeroko byli więźniowie, a Grzesiukowi wytoczono proces o zniesławienie, który zakończył się ugodą.

Po latach tekst porównano z rękopisem i przywrócono wszystkie fragmenty usunięte przez cenzurę i wydawcę przy pierwszej publikacji.

Wydanie zawiera fragmenty najważniejszych recenzji oraz wypowiedzi samego autora o książce.

Od czasów Borowskiego nie mieliśmy w literaturze tak pasjonującego dokumentu z obozów koncentracyjnych. "Pięć lat kacetu" nie ma przy tym ambicji artystycznych: jest zimną, przenikliwą, piekielnie dokładną relacją człowieka, który dzięki swemu sprytowi i szansie jednej na milion przetrwał piekło.

„Życie Warszawy”, 29 VI 1958 r.

Stanisław Grzesiuk (1918–1963) – pisarz, pieśniarz, zwany bardem Czerniakowa. Urodzony w Małkowie koło Chełma. Od drugiego roku życia mieszkał w Warszawie, gdzie spędził dzieciństwo i młodość. W trakcie okupacji aresztowany i wysłany na roboty przymusowe do Niemiec, następnie do obozów koncentracyjnych. W lipcu 1945 roku wrócił do kraju; leczył się na gruźlicę płuc, która była konsekwencją pobytu w obozie. Autor autobiograficznej trylogii "Boso, ale w ostrogach", "Pięć lat kacetu", "Na marginesie życia". Pochowany na cmentarzu wojskowym na Powązkach. Obok Stefana Wiecheckiego zaliczany do grona najbardziej zasłużonych twórców kultury warszawskiej ulicy.

Szczegółowe informacje
  • Ograniczenie wiekowe: 0+
  • Data dodania do LitRes: 24 września 2019
Stanisław Grzesiuk "Pięć lat kacetu" — ebook, pobierz w formatach mobi, epub, txt, pdf lub czytaj online. Zamieszczaj komentarze, recenzje i głosuj na swoje ulubione.
Inne wersje
Pięć lat kacetu
Audiobook
Czyta Arkadiusz Bazak
19,95  14,56 
Filip Czachor
26 marca 2020

Prezentowana w książce treść jest zbiorem wspomnień z tytułowego kacetu, gdzie głównemu bohaterowi(autorowi) przyszło spędzić pięć lat. Poza typowymi dla literatury obozowej drastycznymi i nieludzkimi opisami rzeczywistości w jakiej przyszło mu żyć, wątkiem głównym jest raczej silny charakter i niezłomna psychika bohatera. Z niestrudzonym uśmiechem i otwartością poznaje nowych ludzi i pokrzepia innych więźniów dobrym humorem. Autobiografia naprawdę warta przeczytania.

Zostaw recenzję

Co sądzisz o książce?
Oceń książkę