3 książki za 34.99 oszczędź od 50%

Antygona, Król Edyp

Tekst
Autor:
Oznacz jako przeczytane
Jak czytać książkę po zakupie
Opis książki

Sofokles ujął w Królu Edypie najbardziej tragiczny moment mitu, kiedy Edyp - szczęśliwy władca, mąż i ojciec dowiaduje się, że w rzeczywistości jest najnieszczęśliwszym z ludzi: zamordował swego ojca, poślubił matkę, jego dzieci pochodzą z przeklętego przez bogów i ludzi związku, zaś on sam, próbując uciec przed przeznaczeniem, w rzeczywistości dopomógł realizacji wszystkich złych wróżb. W Antygonie opisane zostały losy dzieci Edypa: synowie Eteokles i Polinejkes zginęli w bratobójczej walce, a Kreon, sprawujący obecnie władzę w Tebach, zakazał pod karą śmierci grzebania zwłok Polinejkesa jako zdrajcy ojczyzny. Siostry są zrozpaczone, Ismena godzi się z rozkazem króla, ale Antygona postanawia pochować brata... Tragedie opowiadające dzieje rodu Labdakidów pokazują postacie samotne i tragiczne w swoim, skazanym z góry na niepowodzenie, zmaganiu się z Fatum.

Szczegółowe informacje
  • Ograniczenie wiekowe: 0+
  • Data dodania do LitRes: 23 marca 2019
Sofoklés "Antygona, Król Edyp" — ebook, pobierz w formatach mobi, epub, txt, pdf lub czytaj online. Zamieszczaj komentarze, recenzje i głosuj na swoje ulubione.
Zuzanna Topolewska
10 kwietnia 2020

Warto po wielu latach przerwy sięgnąć po klasyki, mając inny światopogląd i dojrzalszy umysł. Klasyczny dramat i dylemat etyczny. Osobiście, zaskoczyło mnie jak wnikliwie opisana została ludzka psychika i mechanizm działania w obliczu sytuacji granicznej. Pomimo wielu archaizmów czyta się zaskakująco dobrze i szybko, utwór skłania do refleksji. Kiedy czytałam ją po raz pierwszy wydawała mi się zbyt ciężka, nie rozumiałam jej do końca, jednak prawie 10 lat po ukończeniu szkoły średniej mogę śmiało polecić tą książkę i ręczyć za jej rozwijającą treść.

Zostaw recenzję

Co sądzisz o książce?
Oceń książkę