Krótka historia EuropyTekst

Z serii: Historia
Przeczytaj fragment
Oznacz jako przeczytane
Jak czytać książkę po zakupie
Opis książki

Dlaczego Europa na przestrzeni dwóch tysięcy lat stała się oazą pokoju, dobrobytu i wolności?

Dlaczego też odcisnęła nieusuwalne piętno na dziejach świata?

Simon Jenkins prowadzi nas w tej błyskotliwej książce krętą ścieżką od starożytności, poprzez średniowiecze, czasy reformacji i rewolucji francuskiej aż do dwóch wojen światowych i współczesności. Opowiada o wybitnych europejskich politykach, żołnierzach, postaciach kultury, nauki i sztuki, a także wielkich zbrodniarzach. Śledząc główne wydarzenia rozgrywające się w kolejnych epokach, łączy najważniejsze siły sprawcze wpływające na jej dzieje w jedną narrację – dogłębną, barwną i fachową.

Co sprawiło, że ten niewielki kontynent stał się tak potężny? W jaki sposób zlepek różnojęzycznych, niekiedy bardzo odmiennych nacji poprzedzielanych górami i puszczami, rozrzuconych na licznych wyspach i półwyspach dorobił się zbiorowej świadomości? Dlaczego działania europejskich dyplomatów tak często prowadziły do rozlewu krwi? Jak to się stało, że europejska kultura i nauka zdominowały świat?

Mimo znaczenia polityki, gospodarki i kultury tego kontynentu aż dotąd nie było książki, która syntetycznie ujęłaby jego dzieje. Mistrzowski portret Europy Simona Jenkinsa wreszcie zapełnił tę ziejącą lukę. Różnorodność, przewaga militarna, dynamika i energia gospodarcza, biegłość w nauce oraz inwencja twórcza zapewniły Europie wyjątkowe miejsce w dziejach ludzkości. Nawet dziś, w okresie względnego upadku znaczenia, przyciąga jak magnes uchodźców, emigrantów, uczonych i turystów z całego świata (…). Niezwykły zakątek. – Simon Jenkins.

Szczegółowe informacje
  • Ograniczenie wiekowe: 12+
  • Data dodania do LitRes: 16 września 2020
  • ISBN: 9788381887298
  • Tłumacz: Tomasz Hornowski
  • Wydawca: Rebis
  • Spis treści
Simon Jenkins "Krótka historia Europy" – pobierz epub, mobi, pdf lub przeczytaj online. Zamieszczaj komentarze, recenzje i głosuj na swoje ulubione.
Książka należy do serii
«Historia»
Medyceusze. Tajemnica Montefeltra
Piękne i niebezpieczne. Arystokratki polskiego wywiadu
Zabić Pattona
-5%

Bardzo lubię książki popularnonaukowe, również cenię Pana Simona Jenkinsa, który potrafi przedstawić skomplikowane wydarzenia w przejrzysty sposób. Autor zaprezentował kompletną i kompleksową historię Europy. Oczywiście, jak sama nazwa wskazuje, jest to skrót, jednakże pozycja ta zawiera kluczowe wydarzenia i zachowuje logiczny ciąg przyczynowo-skutkowy pomagający zapamiętać dane wydarzenia. Niektóre z wydarzeń zawartych w książce kompletnie wypadły mi z głowy, inne były nowością, a jeszcze inne odświeżyłam w pamięci. Tak czy inaczej jestem wdzięczna autorowi za te publikację, która wzbogaciła moją wiedzę. Gorąco polecam

Zostaw recenzję

Co sądzisz o książce?
Oceń książkę