Niewinni w Norymberdze

Tekst
Przeczytaj fragment
Oznacz jako przeczytane
Jak czytać książkę po zakupie
Nie masz czasu na czytanie?
Posłuchaj fragmentu
Niewinni w Norymberdze
Niewinni w Norymberdze
− 20%
Otrzymaj 20% rabat na e-booki i audiobooki
Kup zestaw za 65,10  52,08 
Niewinni w Norymberdze
Audio
Niewinni w Norymberdze
Audiobook
Czyta Ewa Abart
29,90  21,23 
Szczegóły
Opis książki

Literackie świadectwo z procesu największych zbrodniarzy Trzeciej Rzeszy «Jak mówić? Jak przekazać fetor umierania, smród nędzy, obrzydliwość durchfallu płynącego po nogach? Jak opowiedzieć, iloma odmianami śmierci osiągnięto niewiarygodną liczbę zamordowanych w jednym obozie? Co to znaczy tłum więźniów? To nierealne.» W trakcie procesu norymberskiego Seweryna Szmaglewska, autorka książki «Dymy nad Birkenau», zostaje wezwana by złożyć zeznanie przed Międzynarodowym Trybunałem. Z Polski było tylko dwoje świadków. Ona jedna miała przedstawić prawdę o Auschwitz-Birkenau. Opowiedzieć to, co nieopowiadalne do dziś. Po to, by oskarżyć zbrodniarzy, którzy za wszelką cenę próbowali udowodnić swoją niewinność, i walczyć o sprawiedliwość w miejscu, które nie chciało już rozliczać przeszłości. Wydanie zawiera fragmenty najważniejszych recenzji o książce oraz pełen tekst zeznania autorki złożony w procesie w Norymberdze. Nie ja kształtowałam te książki, tylko życie. «Dymy nad Birkenau» i «Niewinni w Norymberdze» to obrazy życia, które ja jedynie w pośpiechu spisałam i zaniosłam do wydawnictwa.[/i] Seweryna Szmaglewska Obrachunek, jaki Szmaglewska przeprowadza z Norymbergą, jest tym ciekawszy, że dokonał go jedyny polski świadek na procesie, świadek, któremu chyba w najśmielszych marzeniach, w najczarniejszej nocy w Brzezince, nie mogło się śnić, że kiedyś stanie oko w oko z tymi, którzy zza wygodnego biurka podpisywali najbardziej okrutne, ludobójcze rozkazy. Ta konfrontacja jest chyba najbardziej wstrząsającym elementem powieści, chociaż napisanej w sposób kameralny, czasami wręcz intymny. Świadczy to o artyzmie pisarki, która potrafi jedną klamrę spiąć wszystko, co nią wtedy wstrząsnęło: pogardę, litość, miłość i ulgę.[/i] Marian Podkowiński Seweryna Szmaglewska (1916–1992) – pisarka, jedyna Polka zeznająca w procesie norymberskim. Przyszła na świat w Przygłowie, niedaleko Piotrkowa Trybunalskiego. Studiowała na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie i Uniwersytecie Łódzkim. Po wybuchu wojny wróciła do Piotrkowa, gdzie pracowała jako ratowniczka w szpitalu i uczyła na tajnych kompletach. Osiemnastego lipca 1942 roku została aresztowana przez gestapo i przewieziona do obozu Auschwitz-Birkenau. 18 stycznia 1945 roku udało jej się uciec z marszu śmierci. Debiutowała w 1945 roku książką «Dymy nad Birkenau», w której opisała swoje obozowe przeżycia. W lutym 1946 roku książka została włączona jako materiał dowodowy przed Międzynarodowym Trybunałem Wojskowym w Norymberdze. Seweryna Szmaglewska przez lata była wiceprezesem Rady Naczelnej ZBoWiD. Opublikowała między innymi: «Zapowiada się piękny dzień» (1960), «Czarne stopy» (1960), «Niewinni w Norymberdze» (1972), «Dwoje smutnych ludzi» (1986). Odznaczona Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski i Nagrodą Ministra Kultury i Sztuki I stopnia.

Szczegółowe informacje
  • Ograniczenie wiekowe: 16+
  • Data dodania do LitRes: 03 października 2020
Seweryna Szmaglewska "Niewinni w Norymberdze" — ebook, pobierz w formatach mobi, epub, txt, pdf lub czytaj online. Zamieszczaj komentarze, recenzje i głosuj na swoje ulubione.
Inne wersje
Niewinni w Norymberdze
Audiobook
Czyta Ewa Abart
29,90  21,23 
Iga Jastrzebska
29 grudnia 2020

„Niewinni w Norymberdze” to książka ważna, ale trudna w odbiorze. Jest pełna przemyśleń, każdy fragment jest dosłownie wypełniony detalami, tworząc niezwykle realistyczne opisy. Pozycja, do której trzeba dojrzeć.

Zostaw recenzję

Co sądzisz o książce?
Oceń książkę