Internat

Tekst
Przeczytaj fragment
Oznacz jako przeczytane
Jak czytać książkę po zakupie
Opis książki

U Żadana koniec znanego świata okazuje się wstępem do naprawdę długiego koszmaru. Pasza – trzydziestopięcioletni nauczyciel, mruk, idealista – musi odebrać z internatu siostrzeńca i wrócić z nim do domu. Byłoby to może łatwe, gdyby nie wojna. Jakoś rok temu przywieźli ją ze sobą ci dziwni ludzie, od których czuć prochem, tytoniem i smarem. Mówią w tym samym języku, w którym mówi Pasza, ale też w państwowym, którego Pasza uczy. Najpierw widywano ich w telewizji, później na ulicach. Potem kraj został znienacka anulowany, a na jego miejsce podstawiono zrujnowane industrialne przedmieścia, opustoszałe wioski i miasto widmo, w którym grasują okupanci, płoną bloki i trwa kanonada. Z tej pułapki można się wymknąć tylko cudem lub za cenę ogromnego upokorzenia. Albo w trumnie.

Wyobraźcie sobie „Drogę” Cormaca McCarthy’ego, tyle że osadzoną w zimowym wojennym Donbasie. To jest właśnie „Internat” .

Szczegółowe informacje
  • Ograniczenie wiekowe: 16+
  • Data dodania do LitRes: 02 czerwca 2020
  • ISBN: 9788380498341
  • Tłumacz: Michał Petryk
  • Wydawca: Czarne
  • Spis treści
Serhij Żadan "Internat" — ebook, pobierz w formatach mobi, epub, txt, pdf lub czytaj online. Zamieszczaj komentarze, recenzje i głosuj na swoje ulubione.
Jan Bojko
15 czerwca 2020

Niezwykle angażująca i naprawdę hipnotyzująca opowieść. Pierwszy raz czytam książkę tego autora, nigdy nawet o nim nie słyszałem. Wygląda na to, że już nasze pierwsze spotkanie wysoko ustawiło poprzeczkę. Książka co prawda dołująca, ale jest to tak dobra proza, przekazująca tak istotne wartości i poruszająca tak ważny temat, że mogę powiedzieć, że dostarczyła mi doskonałej rozrywki intelektualnej. Prawda, która dzieje się przed naszymi oczami, którą wypieramy i ignorujemy. Czytałem w napięciu, pełen obaw kibicując Paszy, by w końcu wszystko się ułożyło. Powieść opowiada historię mężczyzny, który usiłuje przedrzeć się przez wojenny Donbas, by z internatu będącego w obszarze wzmożonych działań wojennych wydostać i uratować syna swojej siostry. Lektura, która daje do myślenia i otwiera oczy. Zdecydowanie polecam.

michal.oleszkiewicz
05 czerwca 2020

Świetna książka! To jest chyba najlepszy literacki opis konfliktu na Donbasie, jaki dobrej pory czytałem. Prawie się poczułem, jakbym tam był.

Zostaw recenzję

Co sądzisz o książce?
Oceń książkę