Jak zyskać sympatię w 9 prostych krokachTekst

0
Recenzje
Przeczytaj fragment
Oznacz jako przeczytane
Jak czytać książkę po zakupie
Nie masz czasu na czytanie?
Posłuchaj fragmentu
Jak zyskać sympatię w 9 prostych krokach
Jak zyskać sympatię w 9 prostych krokach
− 20%
Otrzymaj 20% rabat na e-booki i audiobooki
Kup zestaw za 9,98  7,98 
Jak zyskać sympatię w 9 prostych krokach
Jak zyskać sympatię w 9 prostych krokach
Audiobook
Czyta Matylda Matuszak
4,99  3,94 
Szczegóły
Czcionka:Mniejsze АаWiększe Aa

Sara Ejersbo Frederiksen

Jak zyskać sympatię w 9 prostych krokach

Saga

Jak zyskać sympatię w 9 prostych krokachprzełożyła Aleksandra Szczepańska tytuł oryginału Populær i 9 nemme trinCopyright © 2015, 2019 Sara Ejersbo Frederiksen i SAGA Egmont Wszystkie prawa zastrzeżone ISBN: 9788711871515

1. Wydanie w formie e-booka, 2019

Format: EPUB 2.0

Ta książka jest chroniona prawem autorskim. Kopiowanie do celów innych niż do użytku własnego jest dozwolone wyłącznie za zgodą SAGA Egmont oraz autora.

SAGA Egmont, spółka wydawnictwa Egmont

Kogo zaprosisz?

Maja jest nielubiana w swojej klasie od 784 dni. To tyle czasu, ile chodzi do szkoły. Ściśle rzecz biorąc, jest też nielubiana w czasie wakacji, ale tego już nie wlicza. Nie chodzi o to, że ktoś jej dokucza. Nic z tych rzeczy. Jest po prostu jedną z tych osób, na które nikt za bardzo nie zwraca uwagi.

Wcześniej się tym nie przejmowała. No może przejmowała, ale nie za bardzo. Teraz jest inaczej.

– Czy to nie wspaniałe? – tata uśmiecha się szeroko. Mama zasłania usta ręką. Na stole leży list. Napisano w nim, że tata otrzymał dotację na wyjazd. Oznacza to, że wyjeżdżają do Tanzanii. Na całe wakacje. Za nic nie muszą płacić. Tata pracuje w ogrodzie zoologicznym. W związku z tym, starał się o pozwolenie na obserwację zwierząt w ich naturalnym środowisku.

– To niesamowite. – Mamie napływają do oczu łzy. – Nigdy dotąd nie mogliśmy sobie na to pozwolić.

– Całe wakacje – mówi tata. Potrząsa przy tym głową, jakby sam w to nie mógł uwierzyć.

Maja wie, jak tam jest ze zdjęć. Pojadą na safari. Będzie mogła oglądać dzikie zwierzęta. Dlaczego więc się nie uśmiecha?

– Domek pomieści osiem osób, więc możesz zabrać ze sobą koleżankę. Musisz tylko zdecydować, kogo zaprosisz – mówi mama.

Dlatego.

Dlaczego jest się nielubianym?

Odpowiedź mamy: Głupstwa. To minie. Po szkole jest zupełnie inaczej.

Odpowiedź taty: Wcale nie jesteś nielubiana, skarbie.

Odpowiedź Jose: Trzeba mieć odwagę, aby być sobą. A ty nie jesteś sobą.

Odpowiedź nauczycielki: Na świecie jest miejsce dla każdego. (Tak, jest mnóstwo miejsca. Sami zobaczcie: krzesło obok jest puste.)

Cały miesiąc na safari. Co ranek, do jeziora nieopodal ich domu, będą przychodzić zwierzęta, aby napić się wody. Tak powiedział tata. Do tego jeszcze koleżanka. Zgoda. Jeśli tylko ją znajdzie. W przeciwnym razie cały miesiąc spędzi tylko z mamą, tatą i Jose. I z Karen, koleżanką Jose. Obie mają po 15 lat. Na pewno nie będą chciały codziennie spędzać czas z Mają.

Maja znalazła jednak inną odpowiedź. Lepszą. Taką ma przynajmniej nadzieję. Jej serce zaczyna bić szybciej na samą myśl o rzeczach z listy, które miałaby zrobić.

Jak zyskać sympatię w 9 prostych krokach

1 Nastaw się pozytywnie!

2 Zapomnij o narzekaniu i plotkach. Chwal innych tak często, jak to możliwe. Sprawiaj wrażenie, że lubisz ludzi. Nawet jeśli tak nie jest.

3 Pomagaj innym!

4 Pytaj innych, czy nie potrzebują pomocy. Pomagaj, jeśli możesz.

5 Słuchaj!

6 Pozwól innym mówić o sobie oraz zapamiętuj wszystko, o czym ci opowiadają. Każdy lubi słyszeć swoje imię, więc wypowiadaj imiona innych, najczęściej jak się da.

7 Dobrze się baw!

8 Dużo się uśmiechaj i chętnie śmiej. Niech inni wiedzą, że przebywanie z tobą to świetna zabawa.

9 Dobrze wyglądaj!

10 Dobry wygląd nie sprawi, że inni cię polubią, ale też ci nie zaszkodzi. Jeżeli ktoś nieprzyjemnie pachnie lub ma przetłuszczone włosy, tylko pogarsza sprawę.

11 Wyróżniaj się!

12 Bycie lubianym nie oznacza bycia takim, jak inni. Staraj się nie naśladować innych, bo na pewno będzie to wyglądało sztucznie. Stawiaj na cechy, które cię wyróżniają.

13 Postaw na pewność siebie!

14 Zapomnij o mruczeniu pod nosem albo szeptaniu. Nie unikaj kontaktu wzrokowego. Wyprostuj się. Mów co myślisz, ale w grzeczny sposób.

15 Rób coś naprawdę dobrze!

16 Bycie w czymś dobrym jest bardzo pomocne. Niech to będzie źródło twojej siły. Kiedy o tym pomyślisz, będzie ci łatwiej być sobą.

17 Nie przejmuj się tym, co myślą inni!

18 Gdyby tak było, ten poradnik nie byłby ci potrzebny. W każdym razie staraj się. Stwórz swój własny styl!

[Tłumaczenie tekstu z ilustracji, strona 14:]

1 Nastaw się pozytywnie!

2 Pomagaj innym!

3 Słuchaj!

4 Dobrze się baw!

5 Dobrze wyglądaj!

6 Wyróżniaj się!

7 Postaw na pewność siebie!

8 Rób coś naprawdę dobrze!

9 Nie przejmuj się tym, co myślą inni!

Nie ma punktu, który mówi: Sporządzaj listy. Szkoda. Maja i tak zawsze je robi.

Już wcześniej słyszała takie rady. Jednak z Karmą to co innego. Karma pisze blog i występuje w telewizji. Kiedyś nie miała przyjaciół. Teraz jest szalenie lubiana, a właściwie jej blog jest. Na pewno więc dobrze wie, co mówi.

Karma to nie jest jej prawdziwe imię. Jak sama mówi, o tym każdy powinien zdecydować sam. Chciała się nazywać Karma i tak jest. Na jej blogu można przeczytać, że wszystko da się zmienić, jeśli się tylko tego chce. Jeśli Karma dała radę, to Mai też się uda.

Maja jeszcze raz spogląda na listę. Przepisała ją, żeby zawsze mieć ją przy sobie. Oby tylko kartka nie wpadła w czyjeś ręce, bo wtedy wszystko pójdzie na marne. Jednak tylko w taki sposób Maja o niej nie zapomni. Składa ją na pół i wsuwa do zeszytu.

Na zewnątrz zrobiło się zielono. Wakacje już za niecały miesiąc. Do tego czasu Maja musi tylko znaleźć przyjaciółkę. Jeszcze raz patrzy na listę. Za nic w świecie tego wszystkiego nie zapamięta. Robi jej się gorąco na samą myśl o krokach numer 4 i 9. Lepiej będzie, jeśli zacznie od numeru 1, i przyzwyczai się do niego. Tylko spokojnie. Najpierw pozytywne nastawienie. Czuje, jak powietrze znów dociera do jej płuc. Tak. Teraz jest zdecydowanie lepiej.

Do wakacji pozostały 23 dni. Oznacza to, że Maja może poświęcić po dwa i pół dnia na każdy z kroków. Ale co z weekendami? Przelicza jeszcze raz. Jeśli się je odejmie, zostają po niecałe dwa dni na jeden krok.

Tak być nie może. Jeśli opuści numer 7, wszystko będzie się zgadzać. Po dwa dni na każdy krok. Teraz trzeba tylko zabrać się do pracy.

Krok numer 1:
Nastaw się pozytywnie!

Dobry pomysł? Jasne.

Możliwy do wykonania? Nie.

Maja nie dostrzega niczego pozytywnego. W tym właśnie leży problem. Nikt nie siedzi z nią w ławce. Zawsze wybierana jest jako ostatnia. Gdy kiedyś spytała, czy ktoś nie poszedłby z nią do sklepiku, nikt nie odpowiedział. Tylko się wtedy uśmiechnęła. Niby nic takiego, ale ciągle robi się jej smutno, kiedy sobie o tym przypomni. A od tamtego czasu minęło już kilka tygodni.

Gdyby tylko miała przyjaciółkę, wszystko wyglądałoby zupełnie inaczej. Zawsze miałaby z kim chodzić. Miałaby z kim rozmawiać. Miałaby się z kim umówić na nocowanie w weekend.

Maja ostatni raz spogląda na listę. Następnie wkłada ją do zeszytu. Pozytywne nastawienie. Ma dwa dni, żeby się tego nauczyć.

– Heeeej! – zjawia się Pil i macha do stojącej pod drzwiami Asty. Maja stoi z boku. Powitanie. Rozmowa o weekendzie. Maja próbuje się włączyć.

– Oglądałyście wczoraj Randkę z wilkołakiem? – Maja wie, że prawie wszyscy lubią ten serial.

– Puść mnie – Asta rzuca Mai zimne spojrzenie. Patrzy na rękę, za którą złapała Maja.

– Przepraszam – Maja wbija wzrok w podłogę. Zaraz jednak przypomina sobie o innej zasadzie. Nie pamięta jednak, który miała numer. Na pewno była tam jednak mowa o tym, żeby nie spuszczać ciągle wzroku.

Asta ma się właśnie znowu odwrócić do Pil.

Maja uśmiecha się szeroko. Pozytywne nastawienie.

– Sorry, ale nie mogę się opanować, kiedy myślę o Jacku.

Asta zastyga w bezruchu.

– Jak to? Czy nie mówiłaś, że ten serial jest głupi? Bo to nieprawdopodobne, żeby wszyscy zakochiwali się w wilkołaku?

– Racja, ale to było zanim go obejrzałam. Teraz uważam, że Jack to niezłe ciacho! – Maja uśmiecha się tak, że Asta mogłaby policzyć jej trzonowce.

– Więc mówiłaś tak, chociaż wcale nie widziałaś tego filmu? – Asta nie daje za wygraną.

Maja nie pamięta, czy tak mówiła, ale niestety jest to możliwe. Wczoraj po raz pierwszy widziała jakiś jeden odcinek. To środek czwartego sezonu Randki z wilkołakiem, ale Maja nie przepada za takimi historiami. Chyba zawsze myślała inaczej niż reszta dziewczyn. Jednak Jack jej się podoba, to akurat prawda.

– Ja też uważam, że Jack to ciacho – odzywa się Sofie. Serce Mai wali jak młot. Czyżby nawiązała rozmowę?

Wtedy rozlega się dzwonek.

Asta patrzy na Maję, jakby ta postradała zmysły. Potem przepycha się do sali i siada obok Pil.

Maja czuje, jak jej walące serce zmienia się teraz w czarną dziurę, w którą można się zapaść. Jednak tym razem Maja nie pozwala sobie na upadek.

Na lekcji pisze w swoim zeszycie Jack. Następnie obrysowuje imię wielkim sercem. Przez serce przechodzi strzała. Maja siedzi w pierwszej ławce. Ma otwarty zeszyt, aby Sofie mogła zobaczyć, co napisała. Jest jej łatwiej, kiedy nie musi niczego mówić.

Sofie uśmiecha się nerwowo. Następnie podnosi kciuk w górę. Po czym pośpiesznie odwraca wzrok.

– Maju, co robisz? – głos nauczycielki nie brzmi surowo. Nie tak jak wtedy, kiedy zwraca się do chłopców. Maja nigdy nie sprawia kłopotów.

 

– Przepraszam – mówi z uśmiechem. Spogląda na serce.

Na przerwie Sofie patrzy na zeszyt Mai.

– Nie wiedziałam, że lubisz takie rzeczy.

– Lubię różne rzeczy – Maja uśmiecha się najszerszym ze swoich uśmiechów.

– Co jeszcze lubisz?

Przez głowę Mai przemykają myśli o 9 krokach. Numer 1: Nastaw się pozytywnie. Ale także numer 5: Wyróżniaj się. Było też jeszcze coś o słuchaniu innych. Który to był numer?

– Och, wszystko – odpowiada Maja. – Jaki jest twój ulubiony serial? Randka z wilkołakiem?

– Nie, najbardziej podoba mi się Glam High – odpowiada Sofie.

Tego Maja nie oglądała. Jest o bogatych dzieciakach ze średniej szkoły. Mają też chyba swój zespół.

– Nie znam – Maja uśmiecha się pośpiesznie. Czuje swój puls. – Ale może powinnam obejrzeć!

– Obejrzyj. Jeśli chcesz – mówi Sofie.

Maja ma zaproponować, że mogłyby kiedyś obejrzeć jakiś odcinek razem. Otwiera buzię, ale nie wydobywa się z niej żaden dźwięk. Nie ma odwagi. Sofie wzrusza ramionami i idzie w stronę tablicy.

Ale Maja i tak ma powód do zadowolenia. Odniosła małe zwycięstwo.

Przez cały dzień ma pozytywne nastawienie.

Lekcja WF-u:

Nauczyciel: Dziś pogramy w badmintona.

Maja: Hura! Uwielbiam badmintona.

Pil: Ciekawe od kiedy?

Maja: Od dzisiaj.

Pil i Asta: No dobra.

Godzina wychowawcza:

Nauczycielka: Czy ktoś chce skomentować temat tygodnia?

Maja: Tak, ja. Robienie układu słonecznego z kartonu to była świetna zabawa.

Nauczyciel: Naprawdę? Cieszę się, że tak myślisz, Maju.

Klasa: Lizus, lizus!

Maja nie przestaje się uśmiechać. Czuje się trochę głupio, ale to naprawdę pomaga. Dzisiaj udało jej się przynajmniej z kimś porozmawiać.

Бесплатный фрагмент закончился. Хотите читать дальше?

Inne książki tego autora