3 książki za 34.99 oszczędź od 50%

Upiory spacerują nad Wartą

Tekst
Oznacz jako przeczytane
Jak czytać książkę po zakupie
Opis książki

Lato 1985 roku. Na brzegu przepływającej przez Poznań Warty dwaj wędkarze dokonują makabrycznego odkrycia. Wydobywają z wody zwłoki młodej kobiety. Ktoś obciął jej głowę. Kilka godzin później pracownik barki piaskarskiej wyławia z wody foliową reklamówkę. Z przerażeniem odkrywa, że wewnątrz jest głowa kobiety. Szybko okazuje się, że milicja staje przed podwójnym wyzwaniem, bo znaleziona głowa nie pasuje do wyłowionego z rzeki ciała.


Poznańscy milicjanci z wydziału dochodzeniowo śledczego KW MO – porucznik Mirosław Brodziak i chorąży Teofil Olkiewicz wraz z kierującym ekipą śledczą kapitanem Fredem Marcinkowskim – ruszają tropem „łowcy głów”. W śledztwie pomaga im młody i ambitny szeregowy Mariusz Blaszkowski, który w tej sprawie wykaże się nadzwyczajnym milicyjnym instynktem.


Na mieszkańców Poznania pada strach. Czyżby w socjalistycznym kraju równości i sprawiedliwości społecznej pojawił się seryjny morderca, potwór rodem z kapitalistycznych horrorów, które na kasetach video zaczynają docierać do Polski coraz szerszym strumieniem?

Czy funkcjonariuszom Milicji Obywatelskiej uda się ująć brutalnego mordercę, zanim obetnie kolejne głowy?


A w tle świat Peerelu, jak ten z filmów Stanisława Barei – kolejki przed sklepami, śmierdzące bary mleczne dla klasy pracującej, obskurne restauracje dla inteligencji pracującej i nocne lokale z dancingiem dla socjalistycznej elity. To świat ludzi pracy, działaczy partyjnych, milicjantów, esbeków, cinkciarzy i przestępców. Tu wódka leje się strumieniami, a wszystko, co tylko da się załatwić, załatwia się za dolary, których posiadanie jest w Polsce Ludowej, rzecz jasna, całkowicie nielegalne.

Szczegółowe informacje
  • Ograniczenie wiekowe: 16+
  • Data dodania do LitRes: 01 listopada 2019
  • Rozmiar: 450 str. 1 ilustracja
Ryszard Ćwirlej "Upiory spacerują nad Wartą" — ebook, pobierz w formatach mobi, epub, txt, pdf lub czytaj online. Zamieszczaj komentarze, recenzje i głosuj na swoje ulubione.
Wanda Lonska
21 sierpnia 2020

Powrót do moich ukochanych lat 80 i do nietypowej grupy policjantów z Poznania. Nad Wartą zostają odnalezione zwłoki kobiety bez głowy. Niedługo potem odnajduje się głowa, jednak okazuje się, że nie pasuje do ciała. Policjanci rozpoczynają poszukiwania Łowcy Głów. Świetne odwzorowanie pełnej absurdów rzeczywistości i atmosfery PRL-u oraz rewelacyjna kreacja głównych bohaterów. Przyjaciele, których łączy miłość do wódki oraz bezwzględna uczciwość. Wciągająca jest także fabuła i misternie utkana intryga. Do końca byłam zaciekawiona tekstem i zastanawiałam się jaki będzie finał. Pan Ćwirlej po raz kolejny uwiódł mnie wspaniałym kryminałem, który przeczytałam w dwa wieczory i nie mogłam się oderwać. Fanów autora na pewno nie trzeba namawiać, to kolejny must-read! Polecam serdecznie.

Zostaw recenzję

Co sądzisz o książce?
Oceń książkę