Latawce

Tekst
Przeczytaj fragment
Oznacz jako przeczytane
Jak czytać książkę po zakupie
Opis książki

Ostatnia, dotychczas niepublikowana w Polsce powieść kultowego pisarza francuskiego, jedynego w historii dwukrotnego laureata prestiżowej Nagrody Goncourtów Słodko-gorzka opowieść o miłości, odwadze i marzeniach. W czasie gdy Hitler dochodzi do władzy, w małym gospodarstwie w Normandii Ludo dorasta pod opieką wuja Ambrożego, ekscentrycznego listonosza, pacyfisty i konstruktora wymyślnych latawców. Spokój sielskiego życia kończy się jednak z chwilą, gdy Ludo poznaje Lilę, mieszkającą w pobliżu dziewczynę z polskiej arystokratycznej rodziny. Ludo zakochuje się w niej bez pamięci, jednak Lila pozostaje obojętna, nie odwzajemniając uczuć chłopca. W pewnym momencie coś zaczyna między nimi iskrzyć, jednak właśnie wtedy wybucha wojna i dziewczyna nagle znika. Ludo postanawia opuścić Cléry w poszukiwaniu ukochanej – zrobi wszystko, by ocalić miłość, Lilę i nadzieję. Finezyjna proza, skrząca się humorem, pełna – jak to u Gary’ego – niezapomnianych bohaterów. Jest tu niezłomny szef kuchni, żydowska burdelmama, wirtuoz fortepianu, który zostaje pilotem RAF-u, i wielu, wielu innych. «Latawce» to też literackie wezwanie do oporu przeciw złu w każdej postaci. Romain Gary , właściwie Roman Kacew, urodził się w Wilnie w roku 1914. Wychowywała go matka, która – jak opowiada pisarz w «Obietnicy poranka» – pokładała w nim wielkie nadzieje. Ten ubogi chłopak, "Kozak, po trosze Tatar skrzyżowany z Żydem”, w wieku czternastu lat przyjechał wraz z matką do Francji i zamieszkał w Nicei. Po ukończeniu studiów prawniczych zaciągnął się do lotnictwa i od roku 1940 walczył w siłach Wolnej Francji pod dowództwem generała de Gaulle’a. Jego pierwsza powieść, «Edukacja europejska», ukazała się w roku 1945 i przyniosła sukces autorowi, ukazując jego prosty, ale poetycki styl. W tym samym roku Gary trafił do Quai d’Orsay. Będąc dyplomatą, mieszkał w Sofii, La Paz, Nowym Jorku i Los Angeles. W roku 1948 ukazała się jego następna książka, «Le grand vestiaire», a w roku 1956 Nagrodę Goncourtów przyniosła mu powieść «Korzenie nieba». Będąc konsulem w Los Angeles, poślubił aktorkę Jean Seberg. Pisał scenariusze, zrealizował dwa filmy, a w roku 1961 odszedł z dyplomacji i napisał zbiór opowiadań «Gloire à nos illustres pionniers» oraz humorystyczną powieść «Lady L.» Potem powstały obszerne sagi: «La comédie américaine» oraz «Frères Océan». Po samobójczej śmierci byłej żony w powieściach Gary’ego ujawnia się lęk przed schyłkiem i starością. Pisze wtedy «Blask kobiecości», «Latawce», «Au-delà de cette limite votre ticket n’est plus valable». Romain Gary odebrał sobie życie w roku 1980 w Paryżu, pozostawiając dokument, w którym ujawnił, że jest autorem napisanych pod pseudonimem Émil Ajar powieści: «Pieszczoch», «Życie przed sobą» (Nagroda Goncourtów 1975) i «Lęki króla Salomona».

Szczegółowe informacje
  • Ograniczenie wiekowe: 16+
  • Data dodania do LitRes: 18 września 2020
  • ISBN: 9788380699816
  • Tłumacz: Krystyna Szeżyńska-maćkowiak
  • Wydawca: Prószyński Media
  • Spis treści
Romain Gary "Latawce" — ebook, pobierz w formatach mobi, epub, txt, pdf lub czytaj online. Zamieszczaj komentarze, recenzje i głosuj na swoje ulubione.
Otylia Dana
11 listopada 2020

Osadzona w latach drugiej wojny światowej, poruszająca opowieść o tym co w życiu ma naprawdę wielkie znaczenie. Romain Gary przenosi nas do Francji i pokazuje istną walkę o przetrwanie partyzantów. W tych ciężkich czasach miłość ma niezwykle trudną drogę do pokonania, nie jest jednak niemożliwa, co udowadniają nietuzinkowi bohaterowie lektury. Cieszę się, że natknęłam się na tę książkę, wprowadziła mnie w niezwykły klimat i pozwoliła oderwać się od świata. Bardzo dobra proza, skłania do myślenia. Gorąco polecam.

Zostaw recenzję

Co sądzisz o książce?
Oceń książkę