Robert J. Szmidt

Robert J. Szmidt

Robert Jerzy Szmidt urodzony w 1962 roku we Wrocławiu, polski pisarz fantasy i science fiction, a także publicysta, wydawca i tłumacz angiel... Szczegóły

O autorze

Robert Jerzy Szmidt urodzony w 1962 roku we Wrocławiu, polski pisarz fantasy i science fiction, a także publicysta, wydawca i tłumacz angielskiego (m.in. dla “Iskier” i „Fantastyki”).

Ukończył Zespół Szkół Żeglugi Śródlądowej we Wrocławiu, gdzie mieszka do dziś. Szmidt czynnie działał początkiem lat 80 w polskim fandomie fantasy, był także jednym z pomysłodawców do nagrody “Sfinks”. Nagroda w późniejszym czasie zmieniła nazwę na Nagrodę imienia Janusza Zajdla. Autor jest również laureatem nagrody “Śląkfa” w kategorii “Fan roku” (1985). Po przeprowadzce do Katowic w 1986 r. działał w branży księgarskiej i wideo, przez co przerwał aktywność w fandomie.

Powrócił do niej dopiero w roku 2000, a w trakcie przerwy prowadził jedną z pierwszych legalnych wypożyczalni wideo na Śląsku. Do fantasy powrócił jako redaktor naczelny i założyciel miesięcznika “Science Fiction”.

Twórczość

Robert Szmidt napisał dwadzieścia dwa opowiadania, czternaście powieści oraz przetłumaczył prawie osiemdziesiąt książek. Pracował także jako korektor polskiego przy opracowywaniu polskiej wersji językowej przy jedenastu grach komputerowych. Jego książka «Otchłań» była nominowana w Plebiscycie Książka Roku 2015 portalu lubimyczytać.pl, w kategorii “Fantastyka i fantasy”.

Publikacje

Opowiadania:

  • “Umrzeć w Lea Monde”,
  • “Mrok nad Tokyoramą”,
  • “Polowanie na Jednorożca” i inne.

Powieści:

  • “Samotność Anioła Zagłady”,
  • “Szczury Wrocławia. Kraty’,
  • “Ostatnia misja Asgarda” i inne.

Książki i zbiory opowiadań Roberta Jerzego Szmidta znajdziecie w serwisie książek online i audiobooków LitRes.