Robert Galbraith

Robert Galbraith

Robert Galbraith jest jednym z twórczych pseudonimów Joan Rowling, twórcy uniwersum Harry'ego Pottera. Joan urodziła się 31 lipca 1965 roku.... Szczegóły

O autorze

Robert Galbraith jest jednym z twórczych pseudonimów Joan Rowling, twórcy uniwersum Harry'ego Pottera.

Joan urodziła się 31 lipca 1965 roku. W wieku około pięciu lub sześciu lat zaczęła komponować fantastyczne opowiadania i bajki dla młodszej siostry. Pracowała jako pracownik naukowy i sekretarka-tłumaczka. Była mężatką. Po rozwodzie przeprowadziła się z córką, Jessica Isabel, z Portugalii do Szkocji do siostry.

Joan Rowling: twórczość

Po sukcesie z cyklem książek o Harrym Potterze pisarka postanowiła wybrać inną specyfikę, opublikować kryminały dla neutralnej publiczności, która nie jest jeszcze zaznajomiona z jej twórczością. Według Joan zawsze lubiła kryminały i twórczość pisarzy Agathy Christie, Ruth Rendell i Margery Allingham oraz zawsze chciała napisać współczesną historię detektywistyczną z nieoczekiwaną historią.

Pierwsza powieść o śledztwach Roberta Galbraitha, «Wołanie kukułki» (ang. The Cuckoo's Calling) za rok 2013, została ciepło przyjęta przez krytyków. Rowling chciała ukryć swoją tożsamość przed oficjalnym ogłoszeniem, ale w kancelarii prawnej doszło do przypadkowego wycieku informacji. Joan, pomimo ujawnienia swojego pseudonimu, nadal używa imienia Roberta Galbraitha do pisania powieści Cormoran Strike, aby wyznaczyć granicę między różnymi gatunkami swojej twórczości. Dwie kolejne książki – «Jedwabnik» w 2014 roku oraz «W służbie zła» w 2015 roku – również zostały dobrze przyjęte przez recenzentów i czytelników. Książki zostały zaadaptowane na kanale BBC One w formacie serialu. Premiera czwartej powieści, Deadly White, planowana jest na rok 2018. Według pisarki w sumie planowanych jest siedem książek, ale nie może powiedzieć dokładnej ich liczby, ponieważ według jej własnych słów ona «będzie pisać, dopóki będzie miała coś do powiedzenia».

Joan Rowling ma kilka brytyjskich nagród rządowych za osiągnięcia i zasługi w dziedzinie literatury, w szczególności Order of the British Empire (16 czerwca 2000), Order of the Knights of Honor (16 czerwca 2017), Order of the Knights of Honor (12 grudnia 2017). Również 3 lutego 2009 r. pisarka otrzymała tytuł Kawalera Orderu Legii Honorowej we Francji, a 28 października 2002 r. tytuł Kawalera Orderu Uśmiechu w Polsce.

Prace Roberta Galbraitha można czytać na LitRes online lub pobrać w formatach mobi, txt, epub, pdf.

Podobni autorzy