Zoologia dla uczelni rolniczychTekst

0
Recenzje
Oznacz jako przeczytane
Jak czytać książkę po zakupie
Opis książki

Podstawowy podręcznik zoologii w ujęciu systematycznym, przygotowany przez pracowników Wydziału Nauk o Zwierzętach Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie. Jego pierwowzorem było pięć wydań Ćwiczeń z zoologii.


Książka omawia:


-budowę,

-morfologię,

-biologię głównych grup zwierząt, od pierwotniaków po wielokomórkowce.


Prezentując wybrane grupy zwierząt, autorzy uwzględnili ich znaczenie w biocenozie i w szeroko pojętej praktyce rolniczej oraz życiu człowieka. W doborze opisywanych gatunków kierowali się przede wszystkim powszechnością ich występowania, ze szczególnym uwzględnieniem fauny Polski. Nie opracowali zwierząt gospodarskich, gdyż wiedza o nich wchodzi w zakres innych dyscyplin.


W piątym wydaniu podręcznika uaktualniono nazewnictwo systematyczne, listę zwierząt objętych ochroną gatunkową, a także tam, gdzie to było potrzebne, podano najnowsze wiadomości na temat danego gatunku. Unowocześniono również szatę graficzną książki, wprowadzając nowe, atrakcyjne dydaktycznie ilustracje.


Pozycja jest cennym podręcznikiem zoologii przede wszystkim dla studentów uczelni rolniczych, ale także dla studentów wszystkich innych kierunków biologicznych oraz dla uczniów szkół średnich.


Opinie o książce:


Książka jest napisana językiem prostym, zrozumiałym dla osób o różnym stopniu wykształcenia. Autorzy podręcznika dokonali trafnych wyborów i napisali znakomity podręcznik do wykorzystania dla słuchaczy studiów rolniczych, ale również dla wszystkich, którzy chcą zgłębić problemy tej dziedziny.


(prof. dr hab. Anna Petryszak, Akademia Rolnicza w Krakowie)


Podręcznik przedstawia materiał z zoologii w zdecydowanie zwięzłej formie w zakresie wystarczającym dla studentów kierunków: Ochrona środowiska oraz Biotechnologia, będzie on polecany jako obowiązkowy do zajęć z przedmiotu: Zoologia a środowisko, prowadzonych na naszej uczelni.


(dr Ewa Bokłak, Akademia im. Jana Długosza w Częstochowie)


Ze względu na przystępność i przejrzystość wykładu, prosty, jasny język studenci chętnie korzystają z książki .


(dr Weronika Kornalewicz, Akademia Rolnicza we Wrocławiu)


Podręcznik jest napisany zrozumiałym, czytelnym językiem, z zastosowaniem poprawnej nomenklatury biologicznej. Najważniejsze pojęcia, taksony i akapity są wyróżnione pogrubieniem, co pozwala czytelnikowi szybko wyłapać najważniejsze treści. opracowanie to obejmuje wszystkie najważniejsze z biologicznego i gospodarczego puntku widzenia grupy systematyczne zwierząt. Podręcznik jest bogato ilustrowany, co znacznie podnosi jego edukacyjny walor .


(dr Grzegorz Hebda, Uniwersytet Opolski)


Fakt ukazania się czwartego już wydania "Zoologii" świadczy dobitnie o potrzebie takiego podręcznika na rynku księgarskim. Zoologia jest niewątpliwie bardzo użyteczną publikacją dla tych wszystkich kierunków studiów, gdzie materiał z zakresu zoologii musi być skomasowany w jednym semestrze. Podaje podstawowe informacje o świecie zwierząt uwypuklając aspekt praktyczny. Książka napisana jest dobrym językiem, co stanowi szczególną zaletę w publikacjach tworzonych przez grono kilku autorów .


(dr hab. Grzegorz Gabryś, Akademia Rolnicza we Wrocławiu)


Zespół autorski tworzą: Bonifacy Gałka, Jolanta Hampel-Zawitkowska, Barbara Kalińska, Marta Kamionek, Halina Komosińska, Elżbieta Pezowicz, Elżbieta Podsiadło, Teresa Sulgostowska.


Główną zaletę opiniowanej publikacji stanowi jej zwartość i przejrzystość oraz stosunkowo łatwa dostępność. Za duży atut uznaję przystępność języka użytego przez autorów i jasność sformułowań.

Dr Grzegorz Górecki, Akademia Rolnicza, Poznań

(...) zawiera cenne informacje dotyczące biologii i ekologii niektórych grup, jak np. stawonogów, a szczególnie gatunków o znaczeniu medycznym i gospodarczym dla człowieka-rzadko opisywanych w innych podręcznikach akademickich (...)

Dr Stanisław Knutelski, Uniwersytet Jagielloński

Szczegółowe informacje
  • Ograniczenie wiekowe: 0+
  • Data dodania do LitRes: 04 grudnia 2020
  • ISBN: 978-83-01-21505-7
  • Redaktor: Jolanta Hempel-Zawistowska
  • Wydawca: Wydawnictwo Naukowe PWN
  • Spis treści
"Zoologia dla uczelni rolniczych" – pobierz epub, mobi, pdf lub przeczytaj online. Zamieszczaj komentarze, recenzje i głosuj na swoje ulubione.

Zostaw recenzję

Co sądzisz o książce?
Oceń książkę