Rolnictwo precyzyjneTekst

Przeczytaj fragment
Oznacz jako przeczytane
Jak czytać książkę po zakupie
Opis książki

Rolnictwo precyzyjne to system rolnictwa w którym poszczególne obszary – „strefy produkcyjne” – pola uprawnego traktowane są z różnym nakładem środków produkcji: dawki nawozów i środków ochrony roślin, wielkość dawki polewowej przy nawadnianiu, gęstość siewu czy sadzenia. Taki sposób stosowania środków produkcji ma zapewnić lepsze dostosowanie ich dawki do aktualnych potrzeb roślin i zasobności gleby w składniki pokarmowe na danym obszarze pola, a zatem zwiększyć efektywność ich wykorzystania i ograniczyć negatywny wpływ na środowisko.

W książce znajdą się studia przypadków – odniesienia opisanej wiedzy do faktycznych zastosowań w praktyce rolniczej.

Przedstawione będą narzędzia stosowane w rolnictwie precyzyjnym:

- zautomatyzowane pobieranie próbek gleby z rejestracją współrzędnych geograficznych,

- stosowanie zmiennej dawki środków produkcji

- prowadzenie równoległe ciągników i maszyn,

- automatyczne dostosowanie szerokości roboczej maszyn do areału pola, gdzie już wcześniej wysiano nawóz, czy zastosowano oprysk pestycydem,

- mapowanie plonu,

- mapowanie jakości plonu,

- kontrola pracy maszyn, ciągników

- gromadzenie, przetwarzanie i analiza danych polowych, zebranych w trakcie ww. prac polowych, w systemach informacji przestrzennej.

Szczegółowe informacje
  • Ograniczenie wiekowe: 0+
  • Data dodania do LitRes: 12 marca 2019
  • ISBN: 978-83-01-19984-5
  • Redaktor: Stanisław Samborski
  • Wydawca: Wydawnictwo Naukowe PWN
  • Spis treści
"Rolnictwo precyzyjne" — ebook, pobierz w formatach mobi, epub, txt, pdf lub czytaj online. Zamieszczaj komentarze, recenzje i głosuj na swoje ulubione.
Gerard Lapin
15 września 2020

Po poradnik Stanisława Samborskiego pod tytułem «Rolnictwo precyzyjne» trafiłem w zasadzie przypadkowo, bo z drugiej ręki. Pozycja ta okazała się strzałem w dziesiątkę odnośnie poszukiwanych przeze mnie odpowiedzi na temat rolnictwa i uprawy. Zajmuje się tym od lat, jednak samorozwój uważam za podstawę. Wiele informacji w pozycji Pana Samborskiego było mi już wcześniej znajomych, jednak znalazło się też wiele nowości, za które autorowi dziękuję. Zawsze warto się dowiedzieć co można jeszcze zrobić aby ograniczyć negatywny wpływ przemysłu na środowisko. Książka opisuje konkretne przypadki, na podstawie których autor opisuje co można ulepszyć. Bardzo podobała mi się ta forma, ułatwia zapamiętywanie i jest przystępna. Jednym słowem – warto sięgnąć po te książkę.

Zostaw recenzję

Co sądzisz o książce?
Oceń książkę