3 książki za 34.99 oszczędź od 50%

Przyroda parku nad Starym Kanałem Bydgoskim. Monografia przyrodnicza

PDF
0
Recenzje
Oznacz jako przeczytane
Jak czytać książkę po zakupie
Opis książki

Wnikliwe opracowanie przyrody parku nad Starym Kanałem Bydgoskim, które powstało w oparciu o dokładnie zaplanowane i bardzo dobrze przeprowadzone wieloletnie badania empiryczne. Szeroka dokumentacja fotograficzna sprawia, że książka jest atrakcyjna nie tylko dla badaczy, ale również miłośników przyrody i mieszkańców Bydgoszczy i okolic, którzy mogą dzięki niej zapoznać się z bogactwem świata roślin, zwierząt oraz grzybów tego niezwykłego terenu. Autorzy mają też nadzieję, że stworzona przez nich w monografii charakterystyka przyrody ożywionej Kanału wykaże jego wysokie walory przyrodnicze i przyczyni się do wpisania Kanału na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego i Przyrodniczego UNESCO.


Stary Kanał Bydgoski i jego otoczenie są niezwykłą osobliwością Bydgoszczy ze względów historycznych, jako efekt działalności człowieka (najstarszy kanał żeglowny w Polsce) oraz przyrodniczych. Walory obszaru zlokalizowanego na terenie miasta, na które składają się zachowane, historyczne układy parkowe, zróżnicowana i miejscami naturalna szata roślinna oraz towarzyszące jej ugrupowania zwierząt są unikatowe. Pomimo znacznej presji ludzkich oddziaływań związanych z położeniem blisko centrum Bydgoszczy oraz antropogenicznym pochodzeniem Kanału, na niewielkim obszarze – niespełna 50 ha – występuje wiele chronionych i zagrożonych gatunków roślin, grzybów oraz zwierząt, zagrożonych i rzadkich zbiorowisk roślinnych oraz reprezentatywnych dla chronionych typów siedlisk. Przedmiotem prezentowanego opracowania jest szata roślinna (flora roślin naczyniowych i zbiorowiska roślinne zarówno naturalne, jak i antropogenicznego pochodzenia) oraz siedliska przyrodnicze, których zróżnicowanie jest uwarunkowane warunkami siedliskowymi i formami antropopresji.  (ze wstępu)

Szczegółowe informacje
  • Ograniczenie wiekowe: 0+
  • Data dodania do LitRes: 08 grudnia 2021
  • ISBN: 978-83-8018-290-5
  • Całkowity rozmiar: 0 MB
  • Całkowity liczba stron: 0
  • Rozmiar stron: x мм
  • Redaktor: Halina Ratyńska
  • Wydawca: Wydawnictwo Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy
"Przyroda parku nad Starym Kanałem Bydgoskim. Monografia przyrodnicza" – pobierz w formacie pdf lub czytaj online. Zamieszczaj komentarze, recenzje i głosuj na swoje ulubione.

Zostaw recenzję

Co sądzisz o książce?
Oceń książkę