Człowiek a historia. Ludzie i wydarzenia. Tom VIPDF

0
Recenzje
Oznacz jako przeczytane
Jak czytać książkę po zakupie
Opis książki

W pierwszym z rozdziałów niniejszej monografii przedstawiono zagadnienia związane z historycznym rozwojem mechanizmów spustowych kusz, opierając się w części omówienia na wynikach własnych doświadczeń w rekonstrukcji historycznej. Inny tekst praktyka-rekonstruktora, zawartym w niniejszej publikacji, podnosi temat typologii Krzyża Walecznych w armii polskiej od czasów wojny bolszewickiej do dzisiaj. W tomie znajduje się również rozdział dotyczący zagadnienia polityki Jagiellonów w pierwszej połowie XVI wieku i rozdział w którym dokonano reasumpcji wiedzy na temat pobytu Franciszka II Rakoczego w Gdańsku. Kolejny artykuł podejmuje próbę wskazania błędów dotychczasowej historiografii polskiej na temat postaci Ignacego Błeszyńskiego, jednego z powstańców styczniowych związanych z regionem piotrkowskim. Kolejne dwa rozdziały również dotyczą zagadnień historii regionalnej, ale w wymiarze geograficzno-społecznym, a nie prozopograficznym. Pierwszy z nich przedstawia wyniki badań dotyczących rozwoju jednego z istotnych dziewiętnastowiecznych kurortów nadbałtyckich – Krynicy Morskiej, drugi historię powstania i rozwoju przestrzeni sepulkralnych w Gadce Starej pod Rzgowem (woj. łódzkie). Tematyką regionalną została podjęta również w kolejnym artykule, w którym autor przeanalizował piotrkowskie wydania „Dziennika Narodowego” pod kątem tworzonego przez redaktorów gazety wizerunku Niemców i nazizmu w przededniu konfliktu światowego. Tematyka wojenna znalazła swoje odzwierciedlenie w rozdziale dotyczącym kodów kulturowych dzieł niemieckiego malarza żydowskiego pochodzenia, Feliksa Nussbauma, który zginął w Auschwitz-Birkenau 2 sierpnia 1944 roku. Epokę komunizmu podejmują w niniejszym tomie dwa artykuły. Pierwszy z autorów dokonał reasumpcji dokonań badawczych dotyczących udziału oddziałów wojskowych w tłumieniu wydarzeń czerwca 1956 roku w Poznaniu, drugi zaś scharakteryzował niektóre, wybrane elementy funkcjonowania rządów komunistycznych w epoce późnego Związku Sowieckiego.

W dziale Varia znalazły się teksty uzupełniające historyczną część tomu o zagadnienia z dziedzin etnografii i administracji. Pierwszy przedstawia interesujące możliwości jakie niosą za sobą badania etnograficzne w zakresie doprecyzowania niektórych aspektów naszej wiedzy archeologicznej. Drugi jest krótkim esejem, w którym autorka dokonała porównania dwóch systemów administracyjnych– europejskiego, kontynentalnego i amerykańskiego, anglosaskiego.

Szczegółowe informacje
  • Ograniczenie wiekowe: 0+
  • Data dodania do LitRes: 30 czerwca 2021
  • ISBN: 978-83-7133-983-7
  • Całkowity rozmiar: 0 MB
  • Całkowity liczba stron: 0
  • Rozmiar stron: x мм
  • Redaktorzy: Anna Sęderecka, Błażej Cecota,
  • Wydawca: Uniwersytet Jana Kochanowskiego
"Człowiek a historia. Ludzie i wydarzenia. Tom VI" – pobierz w formacie pdf lub czytaj online. Zamieszczaj komentarze, recenzje i głosuj na swoje ulubione.

Zostaw recenzję

Co sądzisz o książce?
Oceń książkę