Więźniowie geografii, czyli wszystko, co chciałbyś wiedzieć o globalnej polityceTekst

Przeczytaj fragment
Oznacz jako przeczytane
Jak czytać książkę po zakupie
Opis książki

Świeże i oryginalne spojrzenie na geopolitykę stojącą za dzisiejszymi problemami polityki międzynarodowej.

Przywódcy wszystkich państw i narodów są ograniczeni przez geografię. Ich wybory krępują góry, rzeki, morza i beton. Dlatego, chcąc nadążać za wydarzeniami na świecie, powinniśmy rozumieć ludzi, idee i ruchy społeczne, a dla uzyskania pełnego obrazu musimy również zrozumieć geografię.

Jeśli zastanawiałeś się kiedyś, dlaczego Putin ma aż taką obsesję na punkcie Krymu, dlaczego przeznaczeniem Stanów Zjednoczonych było zdobycie statusu supermocarstwa albo dlaczego wpływy Chin wciąż się zwiększają – ta książka da ci odpowiedź na powyższe pytania.

Marshall przygląda się przeszłości, teraźniejszości i przyszłości, by przybliżyć czytelnikowi jeden z najważniejszych czynników wpływających na światową historię. Wskazuje, że pora więcej uwagi poświęcić przedrostkowi „geo-” w słowie geopolityka.

Inteligentne spojrzenie na sposób, w jaki geografia kształtuje wybory światowych przywódców. Gideon Rachman, ft.com

Niewielu korespondentów zagranicznych we współczesnych mediach brytyjskich potrafi przedstawić globalną sytuację polityczną tak jak Tim Marshall… Genialny styl, w jakim wiedza oraz doświadczenie przelane zostały na karty Więźniów geografii, pokazuje, dlaczego w sprawach polityki z głosem Marshalla liczy się cały świat.

retroculturati.com

Marshall nie obawia się trudnych pytań i odpowiada na nie z błyskotliwą precyzją (…) W coraz bardziej zagmatwanym, chaotycznym i pełnym koneksji świecie Więźniowie geografii to praktyczny, a zarazem zwięzły podręcznik traktujący o geopolityce.

Adam LeBor, „Newsweek”

W swej najnowszej książce Marshall rzeczowo i w fascynującym stylu wyjaśnia, dlaczego bez geografii polityka nie może istnieć. Na wyróżnienie zasługuje sposób, w jaki autor potrafi uchwycić psychologię narodów oraz nadać mapom siłę, którą politycy zmuszeni są ujarzmić.

Dan Lewis, Top Ten Holiday Reads, Stanfords, worldtravelguide.net

Szczegółowe informacje
  • Ograniczenie wiekowe: 0+
  • Data dodania do LitRes: 28 stycznia 2020
  • ISBN: 9788381168854
  • Tłumacz: Filip Filipowski
  • Wydawca: Zysk i S-ka
  • Spis treści
Tim Marshall "Więźniowie geografii, czyli wszystko, co chciałbyś wiedzieć o globalnej polityce" — ebook, pobierz w formatach mobi, epub, txt, pdf lub czytaj online. Zamieszczaj komentarze, recenzje i głosuj na swoje ulubione.

Osoby, które czytają tę książkę, przeczytały również

Rozalia Lukaszewska
20 kwietnia 2020

Nasze czasy to prawdziwy renesans geopolityki i zainteresowania otaczającym nas światem, co jest wspaniałe! Świetną pozycją poruszającą ten temat jest książka Tima Marshalla «Więźniowie geografii, czyli wszystko, co chciałbyś wiedzieć o globalnej polityce», która bardzo uporządkowała wiedzę w mojej głowie. Przystępne opisy konfliktów geopolitycznych świata oraz ich kulturowych podstaw i bezpośrednich przyczyn. Nie brakuje także omawiania ogólnej historii danych regionów i pomocniczych map. Dowiecie się z niej między innymi, dlaczego Rosja tak bardzo chce odzyskać Krym, oraz jakie są plany świata wobec Antarktydy. Ciekawa i mądra pozycja. Polecam nie tylko fanom polityki, czy geografii.

Zostaw recenzję

Co sądzisz o książce?
Oceń książkę