Broken Silence Tom 2

Tekst
0
Recenzje
Przeczytaj fragment
Oznacz jako przeczytane
Jak czytać książkę po zakupie
Czcionka:Mniejsze АаWiększe Aa


Spis treści

Podziękowania

Rozdział 1

Rozdział 2

Rozdział 3

Rozdział 4

Rozdział 5

Rozdział 6

Rozdział 7

Rozdział 8

Rozdział 9

Rozdział 10

Rozdział 11

Rozdział 12

Rozdział 13

Rozdział 14

Rozdział 15

Rozdział 16

Rozdział 17

Rozdział 18

Rozdział 19

Rozdział 20

Rozdział 21

Rozdział 22

Rozdział 23

Rozdział 24

Epilog

Silent Night

Podziękowania

Oakley

Cole

Ostrzeżenie

Broken Silence porusza trudny i drażliwy temat, nie dla wszystkich odpowiedni.

Tytuł oryginału: Broken Silence, Silent

Przekład: Karolina Pawlik

Redaktor prowadzący: Maria Zalasa

Redakcja: Marta Stęplewska

Korekta: Maria Zalasa

Adaptacja okładki na potrzeby polskiego wydania: Norbert Młyńczak

Projekt okładki: Hart & Bailey Design Co.

Broken Silence: Copyright © 2013 Natasha Preston

Silent Night: Copyright © 2014 Natasha Preston

Copyright for Polish edition and translation © Wydawnictwo JK, 2018

Wszelkie prawa zastrzeżone. Żadna część tej publikacji nie może być powielana ani rozpowszechniana za pomocą urządzeń elektronicznych, mechanicznych, kopiujących, nagrywających i innych bez uprzedniego wyrażenia zgody przez właściciela praw.

ISBN 978-83-7229-764-8

Wydanie I, Łódź 2018

Wydawca: JK ul. Krokusowa 3, 92-101 Łódź tel. 42 676 49 69 tel. 42 676 49 69 fax 42 676 49 29 www.wydawnictwofeeria.pl

Konwersję do wersji elektronicznej wykonano w systemie Zecer.

Dla Shawna

Podziękowania

Dziękuję Ci, Sofie Hartley, za uratowanie mi tyłka i stworzenie tak wspaniałej nowej okładki w tak krótkim terminie. Wymiatasz, dziewczyno!

Moja utalentowana redaktorko, Jovano Shirley, dziękuję ci za to, że zabrałaś się za mój maszynopis i TAK BARDZO zmieniłaś go na lepsze.

I równie ważne: dziękuję ci, moja wspaniała przyjaciółko, na którą zawsze mogę liczyć. Kirsty, dosłownie nie wiem, co bym bez ciebie zrobiła!

Rozdział 1
Oakley

Mówi się, że to tylko kwestia czasu, zanim po rozstaniu zapomnisz o swoim byłym, że w końcu serce przestanie cię boleć i otworzą się przed tobą drzwi, przez które przejdziesz ku świetlanej przyszłości. Mówi się także, że miłość trwa wiecznie, że to wyjątkowe uczucie, które zostanie z tobą na zawsze. Ale kiedy dojdzie do zerwania, nagle miłość staje się czymś, co łatwo zapomnieć, kiedy tylko minie trochę czasu. To olbrzymia sprzeczność. A ja teraz właśnie znalazłam się w samym jej środku.


Szłam tą samą trasą, co zwykle – brzegiem plaży, z sandałami w dłoni, żeby czuć między palcami stóp miękki złoty piasek. Każdej nocy spacerowałam pięknym australijskim wybrzeżem. Panował tu taki spokój. Potrzebowałam go po tym wszystkim, co się wydarzyło. Powietrze było ciągle ciepłe, a odbicie księżyca na tafli oceanu tworzyło na wodzie falujące cienie. Westchnęłam i uśmiechnęłam się do tego pięknego widoku.

Idąca przede mną para wpatrywała się w siebie z radością. Mężczyzna pochylił się i pocałował swoją towarzyszkę w skroń. Ze zmierzwionymi włosami i zalotnym uśmiechem przypominał mi Cole’a. Przełknęłam ślinę i wyminęłam ich z opuszczoną głową.

Serce mi się lekko ścisnęło, kiedy moje myśli powędrowały do Cole’a. Znowu. To nie stanowiło jednak wielkiej niespodzianki – większość rzeczy przypominała mi o nim. Jego oczy miały ten sam odcień niebieskiego co niebo wczesną nocą. Drzewo naprzeciwko naszego domu, z jedną gałęzią przygiętą na bok jak litera L, miało ten sam kształt, co drzewo, z którego spadł, ratując kota. Pies sąsiadów miał na białym ogonie brązową łatę w tym samym kolorze, co włosy Cole’a w lecie, kiedy odrobinę jaśniały od słońca.

Zaraz po moim wyjeździe wymienialiśmy SMS-y, ale coraz ciężej przychodziło mi odrzucanie jego próśb o to, byśmy to siebie wrócili, więc całkowicie zerwałam kontakt. To była jedna z najtrudniejszych rzeczy, jakie kiedykolwiek zrobiłam. Pragnęłam jedynie powiedzieć mu, żeby wskoczył w pierwszy samolot do Australii. Ale w Anglii trzymało go tyle spraw: nie chciałam stanąć na przeszkodzie jego wymarzonym studiom i pracy, a zachęcanie go do przeprowadzki z dala od całej jego rodziny byłoby zbyt egoistyczne. Za bardzo go kochałam, żeby pozwolić sobie na egoizm.

Nie rozmawiałam z nim wcale przez ostatnie trzy lata i osiem miesięcy. Z czasem wcale nie zrobiło się to łatwiejsze. Prawie codziennie przyłapywałam się na tym, że niemal wybieram jego numer. Wiedziałam, że mama i Jenna wciąż utrzymywały kontakt – pisały do siebie maile, bo tak było im łatwiej ze względu na różnicę czasu. Wiedziałam w każdym razie, że Cole ma się dobrze. Poszedł na studia, na które wybierał się od zawsze, a potem dostał wymarzoną pracę. Mama nigdy nie wspominała nic o żadnej dziewczynie lub, co byłoby gorsze, narzeczonej czy żonie. Nie chciałam wiedzieć. Za bardzo by mnie to bolało, ale z całego serca miałam nadzieję, że Cole jest szczęśliwy.

Kiedy tylko wróciłam do domu, natychmiast zjawił się Jasper. Odkąd prawda wyszła na jaw, prawie mnie nie opuszczał. Jego nadopiekuńczość wzrosła tak bardzo, że prawie się dusiłam. Nikt nie mógł do mnie podejść na odległość dziesięciu metrów, bo obok zaraz wyrastał Jasper, żeby sprawdzić, co to za człowiek. A ja nie potrzebowałam opiekuna jak jakieś małe dziecko. Przeprowadziłam się na drugi kraniec świata, żeby poczuć się wolna.

Brat stanął przede mną i pochylił głowę, żeby spojrzeć mi prosto w oczy. Sprawdzał, czy wszystko gra.

– W porządku?

– Tak, Jasper – westchnęłam i weszłam do kuchni.

Mama stała przy blacie i robiła gorącą czekoladę. To był teraz taki nasz mały rytuał – każdego wieczoru po moim powrocie z plaży siadywaliśmy w trójkę w salonie, piliśmy czekoladę i rozmawialiśmy. Nawet Jasper nie opuszczał tych spotkań. Cztery lata temu zaśmiałby się na sam pomysł i poszedł bawić się w klubie. Teraz staliśmy się sobie naprawdę bliscy. Kochałam to, ale też nienawidziłam wyrzeczeń, które musieli z mamą dla mnie ponieść.

– Rozmawiałaś dzisiaj z Milesem? – zapytałam mamę z niewinnym uśmiechem i oparłam się o kuchenną wyspę.

Jasper posłał mi ostrzegawcze spojrzenie i zmrużył oczy. Chciał, żebym odpuściła ten temat, ale ja nie zamierzałam. Mama poznała Milesa trzy lata temu w pracy i naprawdę przypadli sobie do gustu, ale ona nie chciała dać mu szansy. Rozumiałam, czemu zaufanie komuś nowemu przychodzi jej z trudem, ale wszyscy widzieli, że się w nim zakochała – a on w niej.

Westchnęła.

– Nie, Oakley, nie rozmawiałam.

Przygryzłam wargę.

– No to czemu nie zaprosisz go jutro na kolację?

– Skarbie, proszę cię. Do niczego między nami nie dojdzie. Daj już spokój.

Wpatrzyłam się w parę unoszącą się znad napoju.

– Nie każdy facet jest jak tata, przecież wiesz – wyszeptałam.

 

– Nie nazywaj go tak! – warknął Jasper przez zaciśnięte zęby. Tak mocno ścisnął ucho kubka, że zbielały mu kłykcie. Odkąd dowiedział się o wszystkim, przy tych rzadkich okazjach, kiedy w ogóle mówił o tacie, określał go wyłącznie jako „tego chorego dupka”.

– Wiem. Miles to świetny facet, ale wolę być sama.

„Wcale nie”. Mama zasługiwała na szczęście. Nie chciałam, żeby ojciec rzucał cień także na resztę jej życia, a w każdym razie nie do tego stopnia, żeby odmawiała sobie prawa do nowego związku. Westchnęłam pokonana i poszłam za nią i bratem do salonu, gdzie usiedliśmy. Nie poddam się, nie dopóki mama znowu nie będzie szczęśliwa.

– Oakley, pracujesz jutro? – zapytał Jasper z kwaśną miną. Oboje zatrudniliśmy się w tym samym barze z sokami niedaleko plaży. Dla żadnego z nas nie była to wymarzona ścieżka kariery, ale Jasper nie chciał się zwolnić ze względu na laski w bikini, które bywały częstymi gośćmi w barze, a ja nie miałam bladego pojęcia, czym chcę się zajmować.

Czułam się, jakbym ugrzęzła w czasie. Moje życie nie posuwało się naprzód, dopóki trwały procesy. Chociaż dzieliły nas tysiące kilometrów, potrzebowałam świadomości, że oni siedzą za kratkami, żeby spojrzeć w przyszłość. A w każdym razie miałam nadzieję, że zapadnięcie wyroku w końcu mi to umożliwi.

– Nie. Za to ty tak, prawda?

– Tak. Chcesz iść za mnie? – zapytał Jasper.

Spojrzałam na niego bez wyrazu.

– Nie.

– Masz jakieś plany, skarbie? – wtrąciła się mama.

„Czy ja kiedykolwiek miewam plany?”.

– Nie.

– To może zjesz ze mną lunch o trzynastej? Mogłybyśmy iść do tego baru kanapkowego niedaleko biura. Tego, za którym tak przepada Jasper.

– No cudnie po prostu – mruknął mój brat z sarkazmem. – Nie dość, że tyram jutro w cholernej robocie, to jeszcze ty zabierasz swoje ulubione dziecko do mojej ulubionej knajpy.

– Jesteś pewna, że on jest ode mnie starszy?

Mama uśmiechnęła się złośliwie.

– Nie psychicznie. – Jasper okropnie się skrzywił. – No przestań już, zamówimy ci na wynos kanapkę z mięsem – obiecała.

Jasper opadł na oparcie i uśmiechnął się zwycięsko.

– Świetnie. I przyniesiesz mi ją do pracy, co nie?

– Podrzucę ci ją w drodze do domu.

Skrzyżowałam nogi i upiłam łyk czekolady. Rozmowa szybko zeszła na procesy, które miały zacząć się już za dwa miesiące: najpierw taty, potem Franka. Swoje zeznania miałam złożyć podczas wideokonferencji, bo nie mogłam znieść myśli, że mam przebywać w tym samym pomieszczeniu co oni, ale im więcej o tym myślałam – albo mówiłam podczas terapii – tym bardziej czułam, że muszę wrócić i zmierzyć się z nimi twarzą w twarz.

Moja terapeutka, Martha, z milion razy dogłębnie poruszała ze mną temat przepracowania traumy. Prosiła mnie, żebym zastanowiła się nad tym, co musi się stać, żebym zostawiła za sobą przeszłość i zaczęła żyć na nowo. Zgodnie z jej wskazówkami, rozmyślałam o tym przez ostatni rok, ale nic nie przychodziło mi do głowy. Nic, dopóki nie ustalono daty rozpoczęcia pierwszego procesu, a moja prawniczka nie poruszyła tematu składania zeznań na odległość, z Australii.

Martha sądziła chyba, że stanięcie z nimi twarzą w twarz powinno ułatwić mi uporanie się z przeżyciami z dzieciństwa, ale jednocześnie kazała mi przeanalizować, co zrobię albo jak się poczuję, jeśli zostaną uniewinnieni. Będę zdruzgotana. Przestraszona. Myśl, że sąd i ława przysięgłych mogliby dojść do wniosku, że sobie to wszystko zmyśliłam, była przerażająca.

Tata tyle razy powtarzał, że nikt mi nie uwierzy. Nie wiem, jak bym sobie poradziła, gdyby się okazało, że miał rację. Poza trzeba było rozważyć jeszcze coś… a raczej kogoś. Cole’a.

Małymi łykami popijałam gorący napój i słuchałam, jak mama i Jasper przewidują, że ławnicy nie dadzą się złapać na urok taty. Ale przez lata wszyscy się na niego łapali. Nawet najbliższe mu osoby. Jak obcy ludzie będą w stanie mu się oprzeć?

Nie mogłam tak myśleć. Na dysku taty znaleziono treści pornograficzne z udziałem dzieci.

Chciałam, żeby to się już skończyło. Po aresztowaniu taty i Franka do moich oskarżeń dołączyły inne dziewczyny. Pewna kobieta twierdziła, że tata wykorzystywał ją, kiedy była dzieckiem, a on – po dwudziestce. Wierzyłam w każde jej słowo.

Jeśli te kobiety mogły osobiście stawić mu czoła, ja też mogłam. Wzięłam głęboki oddech i odwróciłam się do mamy i Jaspera. Teraz albo nigdy.

– Muszę z wami o czymś porozmawiać – odezwałam się.

– O co chodzi? – zapytał przejęty Jasper.

– Chcę polecieć do Anglii i osobiście złożyć zeznania.

W pokoju zapadła cisza. Patrzyłam, jak układają to sobie głowie. Ani przez chwilę nie sądziłam, że będą mi towarzyszyć. Nie tylko ja przeszłam przez piekło, oni też. Rozumiałam, że mogą nie chcieć się zbliżać się do ojca.

Mogłam lecieć sama. Ciocia Ali i kuzynka Lizzie pomogą mi na miejscu. Moi dziadkowie też. Mama i Jasper stanowili dla mnie największe wsparcie, więc oczywiście chciałam, żeby tam byli, ale nigdy bym ich o to nie poprosiła.

W końcu mama skinęła głową.

– Rozumiem. Jesteś pewna, że tego właśnie chcesz?

– Jestem.

Odstawiła kubek na stolik do kawy.

– W porządku. Zapytam Ali, czy będziemy mogli się u nich zatrzymać, i zabukuję nam loty.

„Mama chce lecieć ze mną?”.

– Nie musicie tam wracać. Nie mam nic przeciwko, jeśli nie chcecie.

Jasper się żachnął.

– Akurat damy ci lecieć samej.

– Mówię szczerze, Jasper. Jeżeli któreś z was nie chce tego robić, nie ma problemu. Rozumiem, jeśli nie chcecie więcej widzieć go na oczy. Po prostu… ja muszę.

– Kochanie, przejdziemy przez to wspólnie. Taką obietnicę złożyłam wam cztery lata temu i nie zamierzam jej teraz łamać.

– Dziękuję – wyszeptałam i przełknęłam gulę w gardle. Tyle dla mnie znaczyło, że wracali ze mną do Anglii. Wiedziałam, jakie to jest dla nich trudne, zwłaszcza dla mamy. Obwiniała się o to, że nigdy nie rozszyfrowała człowieka, którego poślubiła. Ale tata wszystkich oszukał. To, co się stało, było tylko i wyłącznie jego winą.

Jasper zacisnął zęby, jakby nie chciał, by coś mu się wymknęło. Wiedziałam, że nie chce więcej widzieć taty, i czułam się winna, że przez mnie będzie musiał.

– Jasper? Wszystko w porządku? – zapytała mama. – Oakley ma rację, nie musisz lecieć, jeśli nie chcesz.

– Zdecydowanie lecę – odparł, zaplatając ręce na piersiach na znak uporu. – Po prostu nie wiem, jakim cudem mam utrzymać nerwy na wodzy, kiedy zobaczę jego facjatę. – Wydaje mi się, że Jasper nienawidził taty bardziej niż ja.

– Może powinieneś pójść ze mną na terapię? Jestem pewna, że Martha znajdzie czas na sesję dla nas obojga.

– Nie, dzięki – wymamrotał w odpowiedzi.

Jasper zawsze odmawiał podjęcia terapii. Ja widywałam się z Marthą prawie od początku naszego popytu w Australii, a mama przez jakiś czas też miała swojego terapeutę. Jasper miał własny sposób na radzenie sobie z takimi sprawami: zdusić w sobie wszystko, a potem pozwolić, żeby wybuchło w napadzie agresji, albo utopić to na dnie butelki.

– Jasper, szukanie pomocy specjalisty to nie oznaka słabości.

Wstał.

– Nie potrzebuję pomocy. Potrzebuję pomóc wam dwóm.

Stanęło mi serce. Nie wiedziałam, co powiedzieć. Jasper wyszedł, a ja miałam ochotę pobiec za nim, ale wiedziałam, że potrzebuje samotności, żeby ochłonąć. Dla niego prośba o pomoc była oznaką słabości i dlatego tego nie zrobi, bo musi być silny dla mnie i mamy. Mój głupi, słodki brat.

– Nic mu nie będzie. Na pewno zwróci się do kogoś po pomoc, kiedy do tego dojrzeje.

Kiwnęłam głową.

– Pewnie odpychanie tego od siebie jest dla niego łatwiejsze niż stawienie temu czoła.

Ja przez jedenaście lat udawałam, że wszystko w porządku, zanim przemówiłam i stanęłam oko w oko z tym, co się stało. Byłoby wielką hipokryzją z mojej strony, gdybym zmusiła brata, żeby zmierzył się z tym szybciej.

– Dasz znać Jennie, że wracamy? Chyba powinnaś ich uprzedzić.

Nie mogłam pojawić się tam ot tak i rzucić: „Hej, Cole, jak ci się wiedzie?”. Moja nieobecność trwała za długo, żeby zgotować mu taką niespodziankę.

Mama skinęła głową i opatuliła się kocem w szkocką kratę. Nie było zimno. Wręcz przeciwnie, było dość gorąco, ale sądziłam, że w ten sposób chciała ochronić się raczej przed tematem rozmowy, którą właśnie prowadziłyśmy, niż przed temperaturą.

– Dostałam od niej wczoraj wiadomość. Jeszcze nie odpowiedziałam, więc napomknę jej i o tym. Cieszysz się, że znowu zobaczysz Cole’a?

Wyjrzałam przez okno. Dźwięk jego imienia w czyichkolwiek ustach odbierałam zawsze jak cios w żołądek.

– Nie chcę o tym rozmawiać.

– Dobrze – powiedziała mama. – Zadzwonię do Ali, a ty przynieś laptopa i poszukaj lotów.

W ciągu godziny mama skończyła rozmowę z siostrą i zabukowałyśmy podróż. Za tydzień będziemy w Anglii. Wysłałam mail do mojej prawniczki, mecenas Lindy Rake, żeby ją poinformować, że zmieniłam zdanie i że następnego dnia do niej zadzwonię, żeby to przedyskutować. Moja decyzja powinna ją ucieszyć. Jakiś czas temu zasugerowała, że powinnam rozważyć osobiste stawienie się w sądzie, ale wtedy kategorycznie odmówiłam.

Jasper wrócił do salonu, kiedy mama poszła już na górę spać. Usiadł obok mnie.

– Naprawdę to robimy? Naprawdę wracamy?

– Tak. – Nie byłam już przerażonym dzieckiem. Mogłam stanąć oko w oko z tatą.

– A co z Cole’em?

Nie sądziłam, że Jasper poruszy temat Cole’a. Wiedział, że nie lubiłam o nim rozmawiać.

– Nic.

– Jasne. Czyli wracasz do miejsca, gdzie mieszka facet, którego kochasz, i nie zamierzasz nic z tym zrobić? – zapytał najbardziej sarkastycznym tonem, jaki słyszałam w życiu. Kiwnęłam w odpowiedzi głową. – Dajże spokój, Oakley. Od czterech lat usychasz tu z tęsknoty, nigdy nie widziałem, żebyś choćby rzuciła okiem na kogoś innego, a teraz naprawdę zamierzasz zmarnować taką szansę na szczęście?

Westchnęłam. Z nikim się nie związałam, bo odrzucała mnie sama myśl o tym, że mogłabym jeszcze do kogoś tak bardzo się zbliżyć. Problem nie leżał w tutejszych facetach, wszystko było z nimi w porządku. Po prostu nie czułam się z nimi pewnie i bezpiecznie. Ich uśmiechy, choćby najpiękniejsze, nie potrafiły sprawić, bym zapomniała o każdej obrzydliwej rzeczy, której doświadczyłam.

– I co, stanę na jego progu i wrócimy do siebie na czas procesu, a potem znowu go zostawię? Sam powiedziałeś: minęły cztery lata. Ułożył sobie życie. Nawet nie wiemy, czy się nie ożenił! – Rozpatrywanie scenariuszy, w których Cole wziął ślub, w stu procentach przypominało dźganie się nożem w serce.

– Jenna chyba raczej wspomniałaby o czymś takim. – Jasper uniósł brew.

No dobra, to prawda, na pewno by wspomniała. Ale to jeszcze nie znaczy, że on z nikim się nie spotyka. W końcu mówimy o Cole’u. Najbardziej niesamowitym, słodkim, atrakcyjnym, zabawnym, hojnym i troskliwym człowieku świata.

– Nieważne. Tak czy siak nie zamierzam robić nic głupiego i mieszać mu w życiu.

– No to może nie powinnaś go była wtedy zostawiać!

Pod powiekami zapiekły mnie wzbierające łzy. To był cios poniżej pasa.

– Cholera. Przepraszam cię – powiedział Jasper i skrzywił się, kiedy wstałam z sofy.

Uniosłam dłoń, żeby się zamknął.

– Nic się nie stało. Idę spać. Dobranoc, Jasper.

Jęknął sfrustrowany. Poszłam na górę. Prawda była taka, że mój brat miał wiele racji. Dlatego tak zabolały mnie jego słowa.

Weszłam pod kołdrę, jak tylko się umyłam. Niewiele zrobiłam tego dnia, ale czułam się wyczerpana. Ukryta pod poduszką po tej stronie łóżka, na której nie spałam, leżała bluza Cole’a – jedyna jego rzecz będąca w moim posiadaniu. Od dawna już nie pachniała jego płynem po goleniu, ale była jego i dlatego tyle dla mnie znaczyła.

W gardle rosła mi gula. Przełknęłam ślinę, żeby zdusić płacz, ale bez skutku. Wsadziłam twarz w tę bluzę i zaczęłam bezgłośnie płakać, żeby nikt mnie nie usłyszał.

Chociaż nigdy nie rozmawialiśmy o uczuciach, jakie żywiłam do Cole’a, mama i Jasper wiedzieli, że ciągle go kocham. Przy tych rzadkich okazjach, kiedy gdzieś wychodziłam, mama zachęcała mnie, żebym spróbowała poznać kogoś nowego, ale nie potrafiłam nie ulec pokusie porównywania tych ludzi z Cole’em – i te porównania nigdy nie kończyły się dla nich korzystnie. Przy nikim innym nie czułam się normalna.

Przez większość nocy nie zmrużyłam oka, rozmyślając o tym, co powiedział Jasper. Próbowałam nie pozwolić, żeby do mojego umysłu wkradło się wahanie, ale kiedy brat mówił mi takie rzeczy, nie umiałam się oprzeć wątpliwościom. Czy dobrze wtedy zrobiłam? Czy mama miała rację, kiedy sugerowała, że Cole mógłby skończyć studia w Australii? Mieli wybrany przez niego kierunek, ale to nie był wymarzony uniwersytet Cole’a. No i cała jego rodzina i wszyscy przyjaciele zostaliby w Anglii. Gdyby ze mną tu przyleciał, czy nie skończyłoby się tak, że by mnie znienawidził za to, że przeze mnie musiał z tego wszystkiego zrezygnować?

 

Jęknęłam i przeciągnęłam dłońmi po twarzy. Ponowne rozważanie tego wszystkiego w niczym nie pomagało. Podjęłam decyzję i musiałam z nią teraz żyć – podobnie jak Cole. Już niedługo miałam przekonać się, czy i on sądził, że dobrze zrobiłam, czy okaże się, że popełniłam straszny błąd, który wpłynął na życie nas obojga.


Zapakowaliśmy już walizki do bagażnika. Mama i Jasper robili jeszcze szybkie porządki przed wylotem, więc skorzystałam z ostatniej okazji, żeby zrobić coś, co, byłam pewna, mama pominęła.

– Niedługo wracam – krzyknęłam z progu, żeby nikt mnie nie zatrzymał pytaniami o to, gdzie idę.

Spacer brzegiem plaży – świadomość, że na jakiś czas żegnam z tym miejscem – przygnębił mnie. To tu uciekałam, kiedy potrzebowałam pobyć sama, i bardzo będzie mi w Anglii tego brakować.

Mieszkał niedaleko nas, więc dotarłam do jego domu w niewiele ponad pięć minut. Odetchnęłam głęboko, zapukałam do drzwi frontowych i czekałam.

– Oakley, cześć – przywitał mnie Miles, z zaskoczenia marszcząc lekko czoło. Znałam jego adres, ale nigdy wcześniej go nie odwiedziłam.

– Dzień dobry. Mogę wejść? Tylko na chwilę. – Miles się odsunął, żeby mnie przepuścić w drzwiach. – Czy mama powiedziała panu, że lecimy dzisiaj do Anglii? – zapytałam, postanowiwszy przejść prosto do sedna. Między nimi panowało wiele niedomówień, więc ja chciałam postawić sprawę jasno.

Widać było, że ta wiadomość sprawiła mu ból. Chciałam walnąć mamę za to, że pozostawała ślepa na uczucie, którym ewidentnie ją darzył.

– Nie, nic nie mówiła. Jak długo was nie będzie?

– Nie wiem. Pewnie tyle, ile potrwają procesy.

– No tak, oczywiście. Przepraszam.

Machnęłam ręką, żeby się nie przejmował

– Nic nie szkodzi. Pomyślałam po prostu, że powinien pan o tym wiedzieć. Proszę posłuchać, podoba się jej pan, ale musi pan wykonać pierwszy ruch. Mama się boi i jest uparta. Musi zobaczyć, jak bardzo panu na niej zależy.

Uśmiechnął się, pokiwał głową i przeczesał ręką ciemne, siwiejące włosy.

– Jak mam to zrobić?

Roześmiałam się na myśl, że mam radzić czterdziestokilkulatkowi w sprawach miłosnych.

– Mama uparła się zostawić tu komórkę, żeby, jak twierdzi, mogła bardziej się na mnie skupić. Ale ja wiem, że to ze strachu, więc proszę – podałam mu karteczkę – to mój numer. Dla niej te procesy też będą ciężkim przeżyciem i nawet jeśli nie chce się do tego przyznać, telefon od pana bardzo jej pomoże. Tylko proszę nie wysłać maili, bo je zignoruje.

– Rozumiem. – Uśmiechnął się. – Dziękuję. Obiecuję, że do niej zadzwonię. – Miles wziął karteczkę i wsunął ją do tylnej kieszeni spodni.

– Wiem, że tak. Inaczej Jasper nakopie panu do tyłka, kiedy wrócimy – zażartowałam.

Miles zaśmiał się cicho i pokręcił głową.

– Mam nadzieję, że wszystko dobrze się skończy. Rany, czy to właściwa uwaga przed takim procesem? – zapytał z grymasem na twarzy.

– Nie jestem pewna, ale jak dla mnie, tak, jest w porządku. Dziękuję panu.

Odetchnął z ulgą i się uśmiechnął.

– No dobrze. Dasz mi znać, jak wam idzie?

Uśmiechnęłam się i uniosłam brew.

– Mama to zrobi, kiedy będziecie rozmawiać.

– W porządku – zachichotał. – W takim razie do zobaczenia po waszym powrocie?

Skinęłam głową i podeszłam do drzwi.

– Do widzenia.

– Cześć, Oakley.

Naprawdę miałam nadzieję, że zadzwoni. Mimo że mama się bała, zasługiwała na szczęście. Z Milesa był świetny gość. W niczym nie przypominał taty.

Jak zwykle, Jasper czekał na mnie przy drzwiach. Nie było mnie dwadzieścia minut.

– Wszystko w porządku – powiedziałam do niego, zanim zdążył zapytać.

– Dobrze, że już wróciłaś, skarbie! Jasper, masz paszport? – powiedziała mama, przekręcając klucz w drzwiach. Wsiadłam na tylne siedzenie samochodu, bo wiedziałam, że Jasper jęczałby jak dziecko, gdyby nie mógł siedzieć z przodu.

– Tak – odmruknął i usiadł przede mną. – Dlaczego nie spytałaś o to samo Oakley? – Mama posłała mu sarkastyczny uśmiech, który mnie rozbawił. – To nie fair – mruknął mój brat pod nosem.

– Napisałaś do Jenny, prawda? Na pewno wiedzą, że wracamy na trochę? – upewniłam się.

– Tak, napisałam do niej. – „To dobrze. W porządku”. Nie chciałam na nich wpaść bez uprzedzenia.

Część mnie ekscytowała się, że znowu zobaczę Cole’a. Od czterech lat tęskniłam za wszystkim, co z nim związane. Chciałam ponownie usłyszeć jego głos i zobaczyć jego uśmiech. Inna część mnie była przerażona. Tak bardzo bolała mnie myśl, że Cole mógłby mnie nienawidzić. Bałam się też, że będę musiała widywać go w towarzystwie kogoś innego, ale jeśli tak się stanie, będę mogła obwiniać jedynie siebie.