Świadomą drogą przez depresjęTekst

Wolność od chronicznego cierpienia
Przeczytaj fragment
Oznacz jako przeczytane
Jak czytać książkę po zakupie
Opis książki

Prof. dr Jon Kabat-Zinn jest prawdopodobnie najbardziej znanym psychiatrą, który przeniósł na grunt terapeutyczny praktyki wypracowane przez medytacyjną tradycję buddyzmu i poprzez wieloletnią pracę z pacjentami potwierdził ich skuteczność w leczeniu różnych zaburzeń psychicznych, w tym plagi współczesnego społeczeństwa – depresji. Wydanie książki zbiega się w czasie z planowaną wizytą J. Kabata-Zinna w naszym kraju. Autor ten, znany także polskiemu czytelnikowi z książek: Właśnie jesteś. Podręcznik uważnego życia; Gdziekolwiek jesteś, bądź oraz Dary codzienności. Poradnik uważnego rodzicielstwa (wspólnie z żoną Mylą), tym razem, wspólnie ze specjalistami terapii poznawczej z Oxfordu, Cambridge i Toronto – prof. dr. Markiem Williamsem, dr. Johnem Teasdale'em i dr. Zindelem Segalem – przedstawia praktyczne zastosowanie MBCT (mindfulness-based cognitive therapy) – terapii poznawczej opartej na uważności. Autorzy odkryli psychologiczny mechanizm powstawania depresyjnych wzorców przeżywania. Ponieważ mechanizm ten opiera się na automatyzmie reakcji na myśli, uczucia i zdarzenia, terapia polega na przerywaniu błędnego koła poprzez świadomy powrót do bieżącego doświadczenia, chwila po chwili. Zgodnie z doświadczeniami wielu pokoleń medytujących buddystów, a także pacjentów MBCT na Zachodzie, tym co ułatwia utrzymanie owego kontaktu z chwilą bieżącą jest świadomość oddechu i ciała. Trening świadomego obcowania ze wszystkimi doznaniami bez ich osądzania i wyciągania wniosków, obserwacja myśli bez identyfikowania się z nimi, akceptacja zmieniających się odczuć i uczuć prowadzą do wewnętrznej wolności i pełniejszego życia wewnętrznego. Książka, pomyślana przede wszystkim jako poradnik samopomocy dla osób o skłonnościach do depresji lub pogrążania się w dręczących myślach na własny temat. Proponuje konkretne ćwiczenia i jest ilustrowana wieloma przykładami z życia. Przeprowadza czytelnika, krok po kroku, od uświadomienia sobie destrukcyjnych wzorców, poprzez naukę podstaw praktyki uważności, po systematyczny program jej stosowania na co dzień, pozwalający przełamać stare nawyki i wypracować zdrowszy sposób obchodzenia się z samym sobą. Załącznikiem do książki jest płyta CD z instrukcjami do ćwiczeń uważności.

Szczegółowe informacje
  • Ograniczenie wiekowe: 0+
  • Data dodania do LitRes: 24 września 2019
  • ISBN: 9788381431002
  • Tłumacz: Paweł Listwan
  • Wydawca: Czarna Owca
  • Spis treści
Mark Williams "Świadomą drogą przez depresję" — ebook, pobierz w formatach mobi, epub, txt, pdf lub czytaj online. Zamieszczaj komentarze, recenzje i głosuj na swoje ulubione.
Hanna Kaczmarczyk
05 czerwca 2020

Depresja stała się sporym nadużyciem w naszych czasach, w ustach wielu ludzi. Mianem tego stanu określa się potocznie drobne załamania nerwowe, które nijak mają się do choroby, jaką jest depresja. Powodem tego typu pomyłek często jest niewiedza. Dlatego tak cieszy mnie rosnąca ilość publikacji na rynku wydawniczym, na temat tej choroby. Poprzez edukację możemy wyprowadzać ludzi z ciemnogrodu mylenia pojęć, a także sami chorzy mogą poczytać i dowiedzieć się więcej na temat swojego stanu, co obniża strach względem zjawiska. Im więcej o czymś wiemy, tym mniej się tego czegoś boimy. Książka «Świadomą droga przez depresję» to zbiorcza publikacja, pokazująca mechanizmy umysłu osoby pogrążonej w depresji. Wyjaśnia szczegółowo wszystkie emocje jakich doświadcza chory i pomaga zrozumieć to błędne koło. Ponad to, książka zawiera cenne rady i merytoryczne wskazówki jak poradzić sobie z napadami lęku i stresu towarzyszące schorzeniu. Lektura, która uczy jak przezwyciężyć depresję poprzez akceptację i spokój. Z całego serca polecam.

Zostaw recenzję

Co sądzisz o książce?
Oceń książkę