Zachowania niepoprawneTekst

Przeczytaj fragment
Oznacz jako przeczytane
Jak czytać książkę po zakupie
Opis książki

Zachowania niepoprawne (tyt. oryg. Misbehaving) Richarda H. Thalera, laureata Nagrody Nobla w dziedzinie ekonomii za rok 2017, zostały uznane za książkę roku przez najbardziej prestiżowe czasopisma branżowe, takie jak „Forbes”, „Economist”, „Financial Times”. Autor w błyskotliwej, przystępnej formie opisuje w niej swoje wieloletnie zmagania o realizację wizji wzbogaconej teorii ekonomicznej i tworzenie podstaw ekonomii behawioralnej, korzystającej z ustaleń psychologii i innych nauk społecznych. Doprowadziło to do uczynienia z ekonomii nauki bliższej rzeczywistości - nam i naszemu światu. W książce znajdziemy przykłady z najróżniejszych dziedzin życia, od funkcjonowania budżetów domowych, przez biznes, aż po tworzenie polityki państwowej w jej aspekcie finansowym.

Szczegółowe informacje
  • Ograniczenie wiekowe: 0+
  • Data dodania do LitRes: 24 września 2019
  • ISBN: 9788380084926
  • Tłumacz: Jacek Konieczny
  • Wydawca: Media Rodzina
  • Spis treści
Richard H Thaler "Zachowania niepoprawne" — ebook, pobierz w formatach mobi, epub, txt, pdf lub czytaj online. Zamieszczaj komentarze, recenzje i głosuj na swoje ulubione.
Grodzisław Kocurek
19 marca 2020

Krytyka standardowej, klasycznej ekonomii i teoria, że ludzie zawsze dążą do maksymalizacji przychodu – tak w jednym zdaniu można nakreślić ideę autora. Jako nowicjusz w sferze literatury o tematyce ekonomiczno-społecznej, czuję, że za mało jeszcze wiem o tym temacie, aby odnieść się należycie do wniosku wysnutego przez autora. Nie mniej jednak, jest kilka momentów w książce, do których mam uprawnienia się odnieść i nie zgodzić. Przykładowo, sprzątanie odchodów swojego psa jest dla autora niepoprawne, wszelkie przejawy kierowania się intuicją, współczuciem czy inną wartością niż maksymalizacja zysku również są «niepoprawne». Nie twierdzę, że z książki niczego się nie dowiedziałem – przeciwnie! Ale niekiedy zastanawiałem się czy to ja czegoś nie rozumiem czy to co czytam wydaje mi się mocno..powierzchowne.

Zostaw recenzję

Co sądzisz o książce?
Oceń książkę