Nadzieja w mroku

Tekst
Nieznane opowieści, niebywałe możliwości
Przeczytaj fragment
Oznacz jako przeczytane
Jak czytać książkę po zakupie
Opis książki

Książka napisana przeciwko zwątpieniu. Płomienne wezwanie do działania na rzecz zmiany.

„Nadzieja tkwi w założeniu, że nie sposób przewidzieć, co się stanie w przyszłości, i że w tej szczelinie niepewności powstaje przestrzeń do działania” – twierdzi Rebecca Solnit. Nie zawsze jesteśmy świadomi tego, jak wielki wpływ na bieg historii mogą mieć drobne zdarzenia i nasze jednostkowe postawy. Zmiana rodzi się długo, ale czasem wystarczy iskra, by dokonała się w jednej chwili. Książka jest kroniką takich właśnie, zakończonych częściowym lub całkowitym sukcesem, przedsięwzięć podejmowanych przez mniejsze i większe grupy ludzi, którzy chcieli zburzyć istniejący porządek i zmienić świat na lepszy – od upadku muru berlińskiego i rewolucji zapatystów, poprzez marsze alterglobalistów, jaśminową rewolucję, aż po niebywałe akty solidarności i pomocy okazywanej w sytuacji klęsk żywiołowych lub nieoczekiwane zwycięstwa ekologów w walce o czystą energię.

„Wspólnie jesteśmy nad wyraz potężne i potężni i mamy za sobą rzadko wspominaną, rzadko pamiętaną historię zwycięstw i przeobrażeń, która może dodać nam otuchy i wiary w siebie, w to, że owszem, możemy zmienić świat, gdyż nieraz już nam się to wcześniej udało. (…) Trzeba nam litanii, różańca, sutry, mantry, wojennych pieśni na cześć naszych zwycięstw. Przeszłość odsłania się w blasku dnia i przemienić się może w pochodnię, którą nieść będziemy w noc, jaką jest dla nas przyszłość”.

Szczegółowe informacje
  • Ograniczenie wiekowe: 0+
  • Data dodania do LitRes: 24 września 2019
  • ISBN: 9788366147164
  • Tłumacz: Anna Dzierzgowska, Sławomir Królak
  • Wydawca: Karakter
  • Spis treści
Rebecca Solnit "Nadzieja w mroku" — ebook, pobierz w formatach mobi, epub, txt, pdf lub czytaj online. Zamieszczaj komentarze, recenzje i głosuj na swoje ulubione.
Karolina Golebiewska
05 maja 2020

"Nadzieja w mroku" Pani Solnit to społeczno-feministyczna książka, w której zaznaczyłam mnóstwo fragmentów, wypisałam wiele cytatów i do której na pewno jeszcze wrócę. Jest to moje pierwsze spotkanie z autorką, ale na pewno sięgnę po jej inne publikacje. Bardzo inspirująca i wciągająca. Rewelacyjna pozycja przede wszystkim aby dodać zapału aktywistom, działaczom i wszystkim tym, którzy czasem wątpią, że to co robią ma sens. Wnikliwie opisany mechanizm biernej postawy społecznej i propozycja przekonujących metod, jak małymi krokami przejść na aktywną stronę mocy:) Uważam, że to bardzo ważna i mądra książka, zdecydowanie warta polecenia.

Zostaw recenzję

Co sądzisz o książce?
Oceń książkę