Nadzieja w mrokuTekst

Nieznane opowieści, niebywałe możliwości
Przeczytaj fragment
Oznacz jako przeczytane
Jak czytać książkę po zakupie
Opis książki

Książka napisana przeciwko zwątpieniu. Płomienne wezwanie do działania na rzecz zmiany.

„Nadzieja tkwi w założeniu, że nie sposób przewidzieć, co się stanie w przyszłości, i że w tej szczelinie niepewności powstaje przestrzeń do działania” – twierdzi Rebecca Solnit. Nie zawsze jesteśmy świadomi tego, jak wielki wpływ na bieg historii mogą mieć drobne zdarzenia i nasze jednostkowe postawy. Zmiana rodzi się długo, ale czasem wystarczy iskra, by dokonała się w jednej chwili. Książka jest kroniką takich właśnie, zakończonych częściowym lub całkowitym sukcesem, przedsięwzięć podejmowanych przez mniejsze i większe grupy ludzi, którzy chcieli zburzyć istniejący porządek i zmienić świat na lepszy – od upadku muru berlińskiego i rewolucji zapatystów, poprzez marsze alterglobalistów, jaśminową rewolucję, aż po niebywałe akty solidarności i pomocy okazywanej w sytuacji klęsk żywiołowych lub nieoczekiwane zwycięstwa ekologów w walce o czystą energię.

„Wspólnie jesteśmy nad wyraz potężne i potężni i mamy za sobą rzadko wspominaną, rzadko pamiętaną historię zwycięstw i przeobrażeń, która może dodać nam otuchy i wiary w siebie, w to, że owszem, możemy zmienić świat, gdyż nieraz już nam się to wcześniej udało. (…) Trzeba nam litanii, różańca, sutry, mantry, wojennych pieśni na cześć naszych zwycięstw. Przeszłość odsłania się w blasku dnia i przemienić się może w pochodnię, którą nieść będziemy w noc, jaką jest dla nas przyszłość”.

Szczegółowe informacje
  • Ograniczenie wiekowe: 0+
  • Data dodania do LitRes: 24 września 2019
  • ISBN: 9788366147164
  • Tłumacz: Anna Dzierzgowska, Sławomir Królak
  • Wydawca: Karakter
  • Spis treści
Rebecca Solnit "Nadzieja w mroku" — ebook, pobierz w formatach mobi, epub, txt, pdf lub czytaj online. Zamieszczaj komentarze, recenzje i głosuj na swoje ulubione.
Karolina Golebiewska
05 maja 2020

"Nadzieja w mroku" Pani Solnit to społeczno-feministyczna książka, w której zaznaczyłam mnóstwo fragmentów, wypisałam wiele cytatów i do której na pewno jeszcze wrócę. Jest to moje pierwsze spotkanie z autorką, ale na pewno sięgnę po jej inne publikacje. Bardzo inspirująca i wciągająca. Rewelacyjna pozycja przede wszystkim aby dodać zapału aktywistom, działaczom i wszystkim tym, którzy czasem wątpią, że to co robią ma sens. Wnikliwie opisany mechanizm biernej postawy społecznej i propozycja przekonujących metod, jak małymi krokami przejść na aktywną stronę mocy:) Uważam, że to bardzo ważna i mądra książka, zdecydowanie warta polecenia.

Zostaw recenzję

Co sądzisz o książce?
Oceń książkę