Pamiętnik

Tekst
Przeczytaj fragment
Oznacz jako przeczytane
Jak czytać książkę po zakupie
Opis książki

Pamiętnik Janusza Korczaka należy do najważniejszych świadectw o życiu w getcie warszawskim w czasie drugiej wojny światowej. Korczak przedstawia bieżące wydarzenia z życia Domu Sierot, który do ostatniej chwili starał się ratować, a także sceny z codziennego życia warszawskiego getta od maja aż do 4 sierpnia 1942 roku (dwa dni później, 6 września Korczaka wraz z całym personelem i dwustoma wychowankami wyprowadzono z getta, a następnie wywieziono do hitlerowskiego obozu zagłady w Treblince, gdzie wszyscy zginęli). Ta wstrząsająca

opowieść, połączona z emocjonującymi, a zarazem pozbawionymi iluzji refleksjami autora i jego wspomnieniami, przybliża czytelnikowi niezwykłą postać pedagoga, pozwala ujrzeć myśli i uczucia targające wrażliwym i szlachetnym człowiekiem wobec krańcowo tragicznego losu.

Lektura dla szkół średnich

Szczegółowe informacje
  • Ograniczenie wiekowe: 12+
  • Data dodania do LitRes: 08 kwietnia 2019
Janusz Korczak "Pamiętnik" — ebook, pobierz w formatach mobi, epub, txt, pdf lub czytaj online. Zamieszczaj komentarze, recenzje i głosuj na swoje ulubione.
Igor Kubas
27 maja 2020

Zdecydowanie warta przeczytania pozycja. Nie należy do najłatwiejszych, powiedziałbym, że raczej do wstrząsających.. Janusz Korczak to niezwykle mądry człowiek, którego historię i świadectwo powinien poznać każdy Polak. Po przeczytaniu tej książki w moich oczach Korczak stał się kimś jeszcze większym – dobroczyńcą żyjącym w czasach najtrudniejszych wyborów moralnych, w czasach najokrutniejszych. Naprawdę warto zapoznać się z tym pamiętnikiem, chociażby ze względu na utrwalanie pamięci narodowej czy zapoznanie się z tą jakże ciekawą postacią. Pomimo trudności ze zrozumieniem niektórych fragmentów, wynikających ze specyfiki literatury pamiętnikowej, można z lektury wyciągnąć naprawdę wiele. Polecam.

Zostaw recenzję

Co sądzisz o książce?
Oceń książkę