Myśl właściwie, żyj szczęśliwie

Tekst
0
Recenzje
Przeczytaj fragment
Oznacz jako przeczytane
Jak czytać książkę po zakupie
Czcionka:Mniejsze АаWiększe Aa


O redaktorze

Bert Ghezzi jest znanym autorem i mówcą. Napisał dwadzieścia książek, w tym Voices of the Saints (Głosy Świętych), Cuda i mistycy oraz Prayers to the Holy Spirit (Modlitwy do Ducha Świętego) i Moc codziennej Mszy Świętej. W prasie chrześcijańskiej opublikowano jak dotąd kilkaset jego artykułów.

Od ponad czterdziestu lat Bert jest zaangażowany w edukację religijną na wszystkich poziomach. Posługiwał jako lider i nauczyciel w różnorodnych katolickich ruchach odnowy wiary. Podczas licznych chrześcijańskich konferencji wygłaszanych w Stanach Zjednoczonych i Kanadzie wykazał się talentem przemawiania do szerokiej publiczności. Często można go zobaczyć na antenie amerykańskiej katolickiej stacji telewizyjnej EWTN, która nadaje również jego autorski cykl programów zatytułowany „Signs of Our Times” („Znaki Naszych Czasów”). Wypowiada się też systematycznie w katolickich rozgłośniach radiowych. Radio EWTN regularnie nadaje jego dwuminutowe miniaudycje prezentujące sylwetki świętych.

Po uzyskaniu tytułu doktora na Uniwersytecie Notre Dame przez siedem lat Bert pracował jako wykładowca Uniwersytetu Grand Valley State w Allendale w stanie Michigan. Od 1975 do 2016 roku pełnił funkcję starszego redaktora w pięciu różnych wydawnictwach. Bert ma siedmioro dorosłych już dzieci i szesnaścioro wnucząt. Mieszka w Altamonte Springs na Florydzie, gdzie aktywnie udziela się w swej parafii pw. Marii Magdaleny. Adres jego strony internetowej to www.bertghezzi.com.

Dokument chroniony elektronicznym znakiem wodnym

This ebook was bought on LitRes

Wstęp

Ksiądz Fulton J. Sheen był pierwszym kaznodzieją, który zdobył sławę jako telewizyjny ewangelizator. Było to w latach pięćdziesiątych XX wieku. Jako dziecko zawsze oglądałem jego programy nadawane we wtorki o godzinie 20.00. W 1951 roku kanał telewizyjny DuMont po raz pierwszy wyemitował jego audycję z cyklu „Life Is Worth Living” („Warto Żyć”). Nikt nie miał w związku z tym wielkich oczekiwań, jako że jednocześnie na innych kanałach emitowano występy Miltona Berle i Franka Sinatry. Niemniej programy ks. Sheena, które cechowały się poczuciem humoru, prostym przekazem i brakiem moralizatorstwa, szybko odniosły wśród widzów ogromny sukces.

Już w pierwszym roku ich nadawania ks. Sheen (który w 1969 roku został arcybiskupem) – stając w szranki ze sławami takimi jak Lucille Ball, Arthur Godfrey, Jimmy Durante i Edward R. Murrow – zdobył nagrodę Emmy w kategorii Najwybitniejsza Osobowość Telewizyjna. Gdy odbierał statuetkę, mówił: „Przede wszystkim dziękuję moim scenarzystom – Mateuszowi, Markowi, Łukaszowi i Janowi”. W roku 1954 oglądalność jego programów dorównywała audycjom największej gwiazdy ówczesnej telewizji – Miltona Berle. Berle, znany jako „Wujek Miltie”, bardzo się zresztą z biskupem zaprzyjaźnił. Nazywał go „Wujkiem Fultie”, a raz zażartował nawet, że sam także lubi czasem „sięgać po starożytne materiały”. W 1956 roku cykl „Life Is Worth Living” („Warto Żyć”) został przeniesiony na antenę telewizji ABC. Programy ks. Sheena transmitowane w 187 stacjach przyciągały w każdym tygodniu aż 30 milionów widzów.

Nie ma wątpliwości, że abp Sheen był najwybitniejszym katolickim kaznodzieją medialnym XX wieku. W latach trzydziestych i czterdziestych minionego wieku miliony odbiorców wsłuchiwały się w jego cotygodniowe katechezy radiowe emitowane w ramach „The Catholic Hour” („Katolickiej Godziny”). Odkąd w 1919 roku został wyświęcony na kapłana, przez ponad 60 lat wygłosił tysiące kazań skierowanych do różnorodnych grup odbiorców zarówno w USA, jak i innych krajach. W tym czasie opublikował także ponad 60 bestsellerowych książek. Były to głównie praktyczne poradniki dotyczące różnych aspektów rozwoju duchowego. W latach 1925-1950 wykładał filozofię setkom studentów Amerykańskiego Uniwersytetu Katolickiego. Papież Pius XII wyznaczył go w 1950 roku na przewodniczącego amerykańskiego oddziału Papieskiego Dzieła Rozkrzewiania Wiary. Przez 30 lat, w ramach tej organizacji, ks. Sheen ewangelizował tysiące ludzi i pozyskiwał miliony dolarów na realizację dzieł miłosierdzia na całym świecie.

W swych audycjach, wywiadach i książkach abp Sheen zawsze wypowiadał się w sposób przykuwający uwagę odbiorców. Słynął z poczucia humoru wyrażanego w anegdotach, takich choćby jak: „Gdy wysłuchuję spowiedzi sióstr zakonnych, mam wrażenie, że jestem atakowany popcornem” albo: „Ateista to człowiek, który nie posiada niewidzialnego źródła wsparcia”. Niemniej, jak czytelnik przekona się, czytając tę książkę, miał on również talent do formułowania sentencji zapadających głęboko w ludzkie serca.

Arcybiskup Sheen był przekonany, że jeśli człowiek ukształtuje swe myśli prawdą, to będzie szczęśliwy, miły Bogu i osiągnie świętość. Niniejsza książka jest zbiorem cytatów na każdy dzień odnoszących się do głównych tematów, jakie ten kapłan poruszał w swych naukach. Wśród nich znalazły się następujące zagadnienia:

– krzyż, będący w centrum zbawczego zamysłu Boga, i niesienie krzyża jako chrześcijański model życia;

– niezwykła prawda o tym, że Jezus uniżył się, przyjmując ludzką postać, po to, by wywyższyć człowieka i dać mu udział w swym boskim życiu;

– moc, jaką w sobie wyzwalamy, czyniąc wszystko z miłości do Boga i bliźniego,

– służba innym – zwłaszcza ubogim, poprzez osobiste zaangażowanie i hojność w dawaniu.

Arcybiskup Sheen żył prawdami, które głosił. Przez całe życie cierpliwie niósł krzyż krytyki, wrogości, a nawet szyderstwa. Codziennie przez ponad 60 lat spędzał godzinę dziennie na adoracji Najświętszego Sakramentu. Niezliczone rzesze ludzi opowiadają historie o jego miłości do innych, trosce i hojności. Nigdy nie przywiązywał się do pieniędzy, rozdając jałmużnę każdemu, kto o to prosił, i zrzekając się wszelkich zysków ze swych książek na rzecz organizacji charytatywnych. Często oddawał swoje płaszcze czy swetry biedakom, których spotykał na ulicy. Tego rodzaju świadectw jest bardzo wiele.

Moja ulubiona historia o ks. Sheenie bardzo dobrze oddaje jego współczucie dla innych ludzi. Swego czasu zaprzyjaźnił się z człowiekiem tak bardzo zdeformowanym przez trąd, że odtrąciła go nawet najbliższa rodzina. Trędowaty spotkał arcybiskupa w katedrze św. Patryka w Nowym Jorku i wyznał: „Nie mam żadnych przyjaciół”. „Teraz już masz” – odparł kapłan, po czym załatwił mu mieszkanie, znalazł dla niego pracę i raz w tygodniu zapraszał na obiad, osobiście serwując mu jedzenie. Wiele lat później, gdy ks. Sheen otrzymywał urząd biskupa Rochester, posadził swego trędowatego przyjaciela jako gościa na honorowym miejscu w sanktuarium.

Mam nadzieję, iż czytelnik usłyszy w tej książce głos abp. Sheena zapewniający, że warto żyć. Zgodnie z jego przesłaniem – jeśli będziesz odpowiednio myśleć, osiągniesz szczęście.

1 stycznia

Szczęście wieczne

Życzę wam szczęśliwego nowego roku – ale nie „nowego” w sensie „kolejnego”... bo cóż szczęśliwego może być w tym, że czas mija i znów jesteśmy o rok starsi? Przez „nowy rok” rozumiem czas odrodzenia, ożywienia, stawania się nowym człowiekiem, bo życie, jakie nas czeka, rzeczywiście jest źródłem szczęścia – zwłaszcza życie wieczne w Bogu.

Marnotrawny świat


Dziękuję Ci, Panie, za dar życia wiecznego – źródło mojego szczęścia.

2 stycznia

Przekonania kształtują zachowania

To, w co wierzymy, jest bardzo ważne, bo nasze przekonania wpływają na to, co robimy. Jeśli nasze przekonania są właściwe, będziemy postępować dobrze.

Philosophies at War


Panie, napełnij mój umysł i serce mądrością, aby to, co czynię, podobało się Tobie.

3 stycznia

Pragnienie Boga

Jeśli chcesz się mienić chrześcijaninem (...), musisz pragnąć, aby Boża miłość się rozlewała; jeśli nie masz w sobie takiej tęsknoty, to nie zostaniesz zaproszony na Ucztę Życia.

The Rainbow of Sorrow


Panie, niech Duch Święty wypływa z mego serca jak woda. Niech mnie prowadzi i umacnia do wylewania Twojej miłości na wszystkich, którzy pragną z niej pić.

4 stycznia

Prawdziwa pokora

Pokora to prawda. Człowiek pokorny nie wywyższa się zbytnio ani nie uniża. Skromność może być równie fałszywa jak duma (...). Osoba pokorna pozostawia w sobie przestrzeń dla rozwoju, podczas gdy człowiek pyszny już go nie potrzebuje.

On Being Human


Duchu Święty, spraw, abym zawsze postrzegał siebie i to, czym zostałem obdarzony, w świetle prawdy.

5 stycznia

Nigdy wcześniej...

Nigdy wcześniej w historii świata nie mieliśmy tyle wiedzy, a zarazem tak mało mądrości. Jeszcze nigdy nie pragnęliśmy życia tak bardzo, doświadczając jednocześnie tylu życiowych nieszczęść. Nigdy wcześniej nauka nie była na tak wysokim poziomie i nigdy wcześniej nie była ona wykorzystywana do tak destrukcyjnych celów.

 

Seven Pillars of Peace


Panie Jezu, spraw, bym poznał Cię głębiej – Ciebie, który jesteś Drogą, Prawdą i Życiem.

6 stycznia

Bóg z nami

Człowiek nie może pokochać czegoś, czego nie może przytulić, a wszechświat jest na to stanowczo zbyt duży i nieporęczny. Ale odkąd Bóg stał się niemowlęciem owiniętym w pieluszki i złożonym w żłobie, człowiek może mówić: „Oto Emmanuel – Bóg z nami”.

Życie Chrystusa w kilku scenach


Jakie to wspaniałe, Panie Jezu, że przyszedłeś na świat, aby ze mną być.

7 stycznia

Ludzka sprzeczność

Tylko grzech pierworodny może wyjaśnić sprzeczność tkwiącą w ludzkiej naturze, a polegającą na tym, że dążymy do wyższych celów, a zarazem ulegamy niskim namiętnościom. Jedynym powodem, dla którego poszukujemy szlachetnych, Bożych rzeczy, jest to, że kiedyś były naszym udziałem; szukamy ich, bo niegdyś były nasze.

The Divine Romance


Panie, zwracam oczy duszy ku niebu, abym mógł dobrze żyć na ziemi.

8 stycznia

Przebłyski Boga

Bóg dobrowolnie daje się poznać stworzeniom, ale czyni to stopniowo. Nie od razu odsłania zasłonę skrywającą Jego wzniosły majestat. Całość obrazu będzie widoczna dopiero w niebie. Póki co, stworzenia mogą podziwiać jedynie drobne przebłyski Boga (...). Każdy z nich sprawia, że poznajemy Go lepiej i kochamy mocniej.

The Life of All Living


Panie, pragnę poznawać Cię coraz lepiej.

9 stycznia

Przywódca, za którym warto pójść

Jeśli Jezus jest tym, za kogo się podaje – Zbawicielem, Odkupicielem – to mamy prawdziwego Chrystusa, przywódcę, za którym warto pójść w tych trudnych czasach. On wkroczy w otchłań śmierci, zmiażdży grzech, smutek i rozpacz, będzie wodzem, któremu możemy oddać wszystko i zyskać prawdziwą wolność; wodzem, którego możemy kochać nawet za cenę życia.

Życie Chrystusa w kilku scenach


Jezu, oddaję się Tobie; bądź przy mnie w chwili próby.

10 stycznia

Największa potrzeba świata

Świat najbardziej potrzebuje (...) tych, którzy rozumieją, że nie ma większego zwycięstwa niż zwycięstwo nad samym sobą; ludzi, którzy wiedzą, że prawdziwego bogactwa nie zdobywa się działaniem, ale raczej milczeniem; ludzi, którzy przede wszystkim szukają Królestwa Bożego i Jego sprawiedliwości; tych, którzy wcielają w życie prawdę o tym, że tylko umierając dla ciała, można osiągnąć życie wieczne w Duchu.

Moods and Truths


Panie, pragnę być tym, kogo potrzebuje świat. Niech szukanie Twego królestwa i oddawanie Ci życia będzie moim priorytetem.

11 stycznia

Poznaj samego siebie

Znajomość samego siebie nie jest kwestią intelektualną, ale moralną. Nie przynależy ona do dziedziny psychologii, ale teologii; nie wiąże się z naszymi myślami, ale z motywacjami i najgłębszymi źródłami życia i działania.

Love One Another


Duchu Święty, badaj mój rozum i serce, pokazując mi to, co mną kieruje.

12 stycznia

Komunia świętych

Jedną z najbardziej pocieszających myśli jest fakt, że wszyscy jesteśmy powiązani w wielkim dziele modlitwy i ofiary. Komunia świętych to wielkie odkrycie tych, którzy – jako dojrzali chrześcijanie – odnajdują pełnię wiary. Dowiadują się oni bowiem, że dziesiątki, a czasem nawet setki dusz modlą się właśnie za nich.

Peace of Soul


Niech modlitwa i ofiara świętych pociesza mnie i umacnia.

13 stycznia

Sól i światło

Koniec z „letniością”! W górę serca! Świat potrzebuje światła. Nie chowajcie go pod korcem. Ziemia potrzebuje soli – czy pozwolicie jej stracić smak?

The Cross and the Beatitudes


Unoszę serce ku Tobie, Panie, i pragnę, by moje światło oświetlało cały świat.

14 stycznia

Cel miłości

Miłość ma być znakiem, symbolem tego, co Boże. Żaden mężczyzna nie jest ostatecznym celem kobiety ani żadna kobieta nie jest ostatecznym celem mężczyzny. Bóg jest ostatecznym celem ich obojga. Każdy człowiek ma w sobie Nieskończoność – to do niej dążymy.

The Power of Love


Panie, spraw, aby nic, co kocham, nie przysłaniało mi miłości do Ciebie.

15 stycznia

Dokonane życie

Prawdziwi chrześcijanie to ci, którzy wytrwają do końca. Nasz Pan wytrwał, aż wszystko się wykonało (...). Także my musimy wytrwać na krzyżu, aż nasze życie się dokona. Chrystus wiszący na krzyżu to wzór i przykład dokonanego życia.

Marnotrawny świat


Panie Jezu, patrząc na Twój krzyż, pragnę wytrwać w dźwiganiu wszystkich moich krzyży.

16 stycznia

Zrozumieć Maryję

Oto klucz do zrozumienia Maryi: nie Ona jest początkiem, ale Chrystus – Syn Boga Żywego! Im mniej myślimy o Nim, tym mniej myślimy o Niej; im bardziej adorujemy Jego boskość, tym głębiej czcimy Jej macierzyństwo.

Maryja. Pierwsza miłość świata


Wielbię Ciebie, Panie Jezu, i oddaję cześć Twojej i mojej Matce.

17 stycznia

Uszczęśliwianie innych

Pogoda ducha to cecha, dzięki której możemy uszczęśliwiać innych. Bierze się ona po części z dobra, jakie jest w nas, i wiary w dobroć innych ludzi. Jest przeciwieństwem ponuractwa, smutku, niepokoju, malkontenctwa i zrzędliwości.

Guide to Contentment


Panie, napełnij mnie pogodą ducha, abym mógł zarażać innych radością.

18 stycznia

Ktoś się o nas troszczy

Ponieważ Ktoś o mnie dba, ja dbam o innych; ponieważ jestem kochany w swej marności, chcę kochać innych, którzy z pewnością są ode mnie lepsi. Skoro Ktoś wziął na siebie ciężar moich win, to i ja muszę wybaczać innym.

Footprints in a Darkened Forest


Jako że Ty, Panie, dajesz mi miłość i przebaczenie, ja także pragnę kochać i przebaczać rodzinie, przyjaciołom i znajomym.

19 stycznia

Prawdziwy postęp

Każdy krok ku zniesieniu rasizmu, każda próba polepszenia sytuacji człowieka, każde pokojowe rozwiązanie sporu pomiędzy państwami, każdy gest w kierunku złożenia w całość tego, co się roztrzaskało, stanowi wyższą formę służby, jaką jest miłość.

Footprints in a Darkened Forest


Panie, pragnę służyć Ci w ubogich, odtrąconych i wszystkich, których traktuje się niesprawiedliwie.

20 stycznia

Maryja i Najświętszy Sakrament

W dniu przyjęcia święceń kapłańskich powziąłem dwa postanowienia: 1. Każdą niedzielną Eucharystię będę sprawował ku czci Najświętszej Maryi Panny, aby wypraszać Jej opiekę nad moim kapłaństwem (...). 2. Codziennie będę spędzał jedną świętą godzinę na adoracji obecności Pana w Najświętszym Sakramencie.

Treasure in Clay


Panie, obiecuję każdego dnia oddawać cześć Tobie i Twojej Matce – Maryi.

21 stycznia

Korytarze do świata duchowego

W szerszym tego słowa znaczeniu, wszystko na tym świecie może być sakramentem – w takim sensie, że każda rzecz materialna jest środkiem, narzędziem, stopniem, przejściem czy też korytarzem prowadzącym do tego, co duchowe, nieskończone, wieczne.

Religion Without God


Panie, spraw, bym dostrzegał Cię w cudach Twego stworzenia i by przyciągały mnie one ku Tobie.

22 stycznia

Światło i ciepło

Ogień ma dwie cechy charakterystyczne: światło i ciepło. Światło jest tym, czym prawda dla umysłu, a ciepło tym, czym miłość dla woli. Te dwie rzeczy zawsze powinny iść w parze. Dzięki temu naszej wierze i mądrości będzie towarzyszył niegasnący entuzjazm.

Thinking Life Through


Panie, oświetl mój umysł swym światłem i rozpal mi serce miłością.

23 stycznia

Komunia nas jednoczy

Komunia Święta jest nie tylko współuczestniczeniem w życiu i śmierci Chrystusa, ale też zjednoczeniem z innymi członkami Jego Mistycznego Ciała. Gdy przyjmujemy Komunię, łączymy się z każdym członkiem Kościoła na świecie (...). Eucharystia sprawia, że Kościół staje się jednością.

Warto żyć!


Panie Jezu, pomóż mi doceniać i doświadczać jedności z Tobą i członkami Twojego Ciała.

24 stycznia

Cel państwa

Głównym celem życia politycznego i społecznego jest ochrona, rozwój i doskonalenie osoby ludzkiej jako stworzenia uczynionego na obraz i podobieństwo Boga. A zatem to państwo istnieje dla człowieka, a nie człowiek dla państwa.

Philosophies at War


Panie, przyciągnij do siebie wszystkich rządzących i prowadź ich w tym, co robią.

25 stycznia

Miłość rodzi wolność

Bóg jest esencją miłości, a miłość sprawia, że jesteś tym, kim miałeś być – wolną osobą w pełnym tego słowa znaczeniu. Im bardziej dajesz się prowadzić Bożej miłości, tym bliżej ci do bycia prawdziwym sobą, przy czym nie tracisz w tym ani grama wolności.

Warto żyć!


Spraw, Panie, bym wzrastał w Twojej miłości i stawał się tym, kim mnie stworzyłeś.

 

26 stycznia

Mądra pasywność

W ciszy wyrabiamy w sobie pokorę ducha, którą można też nazwać „mądrą pasywnością”. Chodzi w niej o to, że ucho jest ważniejsze niż język. Bóg mówi do człowieka, ale nie w postaci tornada, lecz zefiru czy lekkiej bryzy. Tak jak naukowiec uczy się, obserwując pasywnie przyrodę, tak też dusza nabywa mądrości, reagując na wolę Boga.

Way to Inner Peace


Panie Boże, chcę przebywać w Twojej obecności i słuchać tego, co do mnie mówisz.

27 stycznia

Modlitwa z pustymi rękami

Bóg ma dwa rodzaje darów – te, które nam daje niezależnie od naszej modlitwy, i te, które otrzymujemy tylko wówczas, gdy otwieramy się na Jego miłość. Czasem Bóg chce nam coś dać, ale nie może, bo nasze ręce zajęte są czymś innym.

Warto żyć!


Duchu Święty, otwieram się na Twoją miłość i Twoje dary.

28 stycznia

Prawdziwe szczęście

Szczęście to służba, spotkanie, odpowiedzialność, dostępność dla każdego będącego w potrzebie.

Footprints in a Darkened Forest


Panie Jezu, daj mi możliwość wyrażania miłości w służbie innym.

29 stycznia

Nowa ludzkość

Przyjmując ludzką naturę i stając się Chrystusem poprzez Dziewicę Maryję, Bóg został pierwszym dźwiękiem nowej melodii. Tylko od naszej wolnej woli zależy, czy zechcemy się z Nim połączyć przez wiarę, dodając swoją nutę i tworząc muzykę nowej ludzkości.

Warto żyć!


Jezu, to dla mnie wielki zaszczyt, że jednoczysz mnie ze sobą w Kościele – wspólnocie nowej ludzkości.

30 stycznia

Pracować na niebo

Niebo pełne Bożej prawdy, szlachetności i sprawiedliwości byłoby piekłem dla tych, którzy nigdy świadomie nie starali się o te cnoty na ziemi. Niebo jest dla tych, którzy na nie pracują.

Victory Over Vice


Boże, udziel mi łask koniecznych do wzrastania w wierze, nadziei, miłości i wszystkich innych cnotach, które prowadzą do nieba.