Imię róży Wydanie poprawione przez autora

Tekst
Przeczytaj fragment
Oznacz jako przeczytane
Jak czytać książkę po zakupie
Opis książki

Listopad 1327 roku. Do znamienitego opactwa benedyktynów w północnych Włoszech przybywa uczony franciszkanin, Wilhelm z Baskerville, któremu towarzyszy uczeń i sekretarz, nowicjusz Adso z Melku. W klasztorze panuje ponury nastrój. Opat zwraca się do Wilhelma z prośbą o pomoc w rozwikłaniu zagadki tajemniczej śmierci jednego z mnichów. Sprawa jest nagląca, gdyż za kilka dni w opactwie ma się odbyć ważna debata teologiczna, w której wezmą udział dostojnicy kościelni, z wielkim inkwizytorem Bernardem Gui na czele. Tymczasem dochodzi do kolejnych morderstw. Przenikliwy Anglik orientuje się, że wyjaśnienia mrocznego sekretu należy szukać w klasztornej bibliotece. Bogaty księgozbiór, w którym nie brak dzieł uważanych za niebezpieczne, mieści się w salach tworzących labirynt. Intruz może tam łatwo zabłądzić, a nawet - jak krążą słuchy - postradać zmysły.

Powieść ukazała się po raz pierwszy w 1980 roku. Jej sukces czytelniczy był wielkim zaskoczeniem dla teoretyków i krytyków literatury. Dziś Imię róży zalicza się powszechnie do arcydzieł XX wieku.

Po trzydziestu latach autor przeczytał swoje debiutanckie dzieło i postanowił je poprawić. Nie zmienił oczywiście stylu ani fabuły, ale zapragnął nadać tokowi narracji nieco więcej lekkości. W posłowiu napisał również:

„Natrafiłem też na parę błędow, (…). W pewnym miejscu Adso mowi, że wystarczyło mu parę sekund, by sobie z czymś poradzić, ale w średniowieczu nie znano jeszcze takiej miary czasu jak sekunda.”

Znalezienie owych zmian wprowadzonych przez autora i poprawionych przez niego błędów – jakaż fascynująca przygoda dla miłośników twórczości Umberta Eco!

Szczegółowe informacje
  • Ograniczenie wiekowe: 16+
  • Data dodania do LitRes: 24 września 2019
  • Rozmiar: 700 str. 5 ilustracji
  • ISBN: 9788373925625
  • Tłumacz: Adam Szymanowski, Stanisław Kasprzysiak
  • Wydawca: Noir sur Blanc
  • Spis treści
Umberto Eco "Imię róży Wydanie poprawione przez autora" — ebook, pobierz w formatach mobi, epub, txt, pdf lub czytaj online. Zamieszczaj komentarze, recenzje i głosuj na swoje ulubione.
Dorota Benik
23 grudnia 2020

Podoba mi się styl Umberto Eco, lubię też zamiłowanie autora do wplatania wątków związanych z historią, a w przypadku «Imienia Róży» z filozofią. Jest mroczna i trzymająca w napięciu, przeczytałam ją dwukrotnie i na pewno jeszcze do niej wrócę. Byłam jednak ciekawa pozycji «poprawionej przez autora». Po trzydziestu latach autor przeczytał swoje debiutanckie dzieło i postanowił je poprawić. Nie zmienił oczywiście stylu ani fabuły, ale zapragnął nadać tokowi narracji nieco więcej lekkości. Zabrzmi to pewne bardzo amatorsko, lecz dla mnie powieść ta jak świetną była tak świetna pozostała, z naniesionymi poprawkami czy bez. Różnice nie są aż tak widoczne dla osoby, która czytała «Imię Róży» lata temu, bowiem błędy zauważone przez autora są minimalne. Nie mniej jednak, był to ciekawy powrót do średniowiecza oraz do twórczości Eco. Polecam, jedna z najlepszych książek, które wpadły w moje ręce.

Zostaw recenzję

Co sądzisz o książce?
Oceń książkę