Poważnie zabawne, nieskończenie cytowalneTekst

0
Recenzje
Przeczytaj fragment
Oznacz jako przeczytane
Jak czytać książkę po zakupie
Czcionka:Mniejsze АаWiększe Aa

Tytuł oryginału

SERIOUSLY FUNNY – THE ENDLESSLY QUOTABLE

Copyright © Terry and Lyn Pratchett 2016.

First published as ‘Seriously Funny’

by Transworld Publishers,

a division of The Random House Group Ltd.

All rights reserved

Projekt okładki

Becky Glibbery ITW

Opracowanie graficzne okładki

Ewa Wójcik

Redaktor prowadzący

Joanna Maciuk

Redakcja i korekta

Grażyna Nawrocka

ISBN 978-83-8123-582-2

Warszawa 2017

Wydawca

Prószyński Media Sp. z o.o.

02-697 Warszawa, ul. Rzymowskiego 28

www.proszynski.pl

Przez całe życie, odkąd skończyłem dziewięć lat, cieszyły mnie słowa...

Słowa zmieniają nas z małp w ludzi. Tworzymy je, zmieniamy, ścigamy je i żyjemy nimi – są końmi roboczymi, dźwigającymi dowolny ładunek, a ich użycie to wysoce uniwersalny klucz autorskiego rzemiosła. Są takie chwile, kiedy błędne słowo jest właściwym słowem, są takie, kiedy słowami można manipulować, a wtedy to cisza krzyczy. Opieka nad nimi, karmienie i nawet hodowla to część fachu, w którym jestem czeladnikiem.

Terry Pratchett, Trinity College Dublin, 2010

TERRY PRATCHETT

Terry Pratchett należał – i wciąż należy – do najpopularniejszych i najczęściej cytowanych autorów w Wielkiej Brytanii i na świecie. Zyskał sławę i uznanie jako autor światowego bestselleru – cyklu o świecie Dysku, którego pierwszy tom, Kolor magii, został opublikowany w 1983 r. (w Polsce w 1994 r.), oraz jako niestrudzony bojownik kampanii o ważne sprawy, od ochrony zwierząt po badania nad chorobą Alzheimera. Jest autorem ponad pięćdziesięciu książek, tłumaczonych na trzydzieści osiem języków. Jego powieści doczekały się licznych adaptacji scenicznych i ekranowych. Był laureatem wielu nagród, wśród nich Medalu Carnegie, otrzymał też tytuł szlachecki za swe zasługi dla literatury – choć utrzymywał, że największą jego zasługą dla literatury było powstrzymywanie się od jej pisania. Porzucił szkołę bez zdawania egzaminów, a jednak uzyskał dziesięć tytułów doktora honoris causa. Zmarł w marcu 2015 r.

LUDZKA NATURA


Wszystkie triumfy i kata­strofy tego świata ludzie powodują nie dlatego, że są z gruntu źli al­bo z gruntu dobrzy, lecz dlatego, że są z gruntu ludźmi.

Dobry omen

Praw­dziwa głupota za każdym razem pokona sztuczną inteligencję.

Wiedźmikołaj

Niektórzy ludzie zrobią cokolwiek, żeby tylko sprawdzić, czy zrobienie tego jest możliwe. Gdyby w jakiejś grocie umieścić duży przełącznik z tabliczką: „Przełącznik Końca Świata! NIE DOTYKAĆ”, farba na niej nie zdążyłaby nawet wyschnąć.

Złodziej czasu

Jeśli cokolwiek przygnębiało go bardziej niż własny cynizm, to fakt, że często nie był aż tak cyniczny, jak prawdziwy świat.

Straż! Straż!

In­teligencja stworzenia znanego jako Grupa jest równa pierwiastkowi kwadra­to­wemu z liczby jej członków.

Bogowie, honor, Ankh-Morpork

Zło zaczyna się wtedy, kiedy zaczynasz traktować ludzi jak rzeczy.

W północ się odzieję

O wiele łatwiej winić o wszystko Ich. Ponura i przygnę­biająca zdawała się myśl, że Oni to tak naprawdę My. Jeżeli to Oni, to nikogo nie można obwiniać. Ale jeśli to My, to czym Ja będę? W końcu jestem jed­nym z Nas. Muszę być. Z całą pewnością nigdy nie uważałem się za kogoś z Nich. Zawsze należymy do Nas. To Oni robią wszystko, co złe.

Bogowie, honor, Ankh-Morpork

Wydaje mi się czasem, że ludzie powinni zdawać porządny egzamin, zanim będą mogli zostać rodzicami. To znaczy nie tylko praktyczny.

Złodziej czasu

Zawsze pamiętaj, że tłum, który oklaskuje twoją koronację, jest tym samym tłumem, który będzie oklaskiwał twoją egzekucję. Ludzie lubią przed­stawienia...

Piekło pocztowe

Osobiste to nie to samo co ważne. Ludziom tylko się tak wydaje.

Panowie i damy

Zdanie „Ktoś musi coś z tym zrobić” samo w sobie niewiele znaczy. Ludzie, którzy je wypowiada­ją, nigdy nie kończą „a tym kimś jestem ja”.

Wiedźmikołaj

Bierzesz ludzi, którzy na oko niczym się nie różnią od ciebie i ode mnie, ale kiedy połączysz ich wszystkich razem, dostajesz tego wielkiego, obłąkanego szaleńca z granicami państwowymi i hymnem.

Potworny regiment

Jeśli człowiek prosi o radę, to z pewnością nie po to, by mu jej udzielono. Chce raczej, by ktoś był obok, kiedy mówi sam do siebie.

Bogowie, honor, Ankh-Morpork

ROMANS


Małżeństwo zawsze jest związkiem dwojga ludzi, gotowych przysiąc, że tylko to drugie chrapie...

Piąty elefant

Tylko erotyczne. Żadnych dewiacji. Różnica jest taka jak między użyciem piórka a użyciem kurczaka.

Eryk

– Kobiecy umysł rzeczywiście bywa przebiegły, sir.

Vetinari ze zdziwieniem przyjrzał się sekretarzowi.

– Ależ oczywiście... Musi sobie radzić z męskim.

Niewidoczni akademicy

Zauważył, że seks jest całkiem podobny do kuchni: fascynuje ludzi, często kupują książki pełne skomplikowanych przepisów i ciekawych obrazków, często, kiedy naprawdę są głodni, tworzą w wyobraźni wspaniałe bankiety – ale kiedy dzień się kończy, całkiem ich zadowala sadzone jajko i frytki, jeśli tylko są dobrze wysmażone i jeśli na talerzu znajdzie się może plasterek pomidora.

Piąty elefant

To koniec darmowego fragmentu. Czy chcesz czytać dalej?