W sieci natrętnych myśli. Jak uwolnić się od bezustannej walki z lękiem i niepokojem

Tekst
Przeczytaj fragment
Oznacz jako przeczytane
Jak czytać książkę po zakupie
Opis książki

Nowatorskie podejście kwestii do lęku i niepokoju! Terapia ACT

Możesz sobie wszystko dokładnie zaplanować. Możesz wziąć pod uwagę każdy możliwy scenariusz. Możesz zabezpieczyć się na wszelki możliwy wypadek. Jednak nic nie uchroni cię przed faktem, że czasami sprawy przybierają naprawdę zły obrót i zdarzają się rzeczy, na które zupełnie nie jesteś przygotowany.

Co to oznacza? Jak wtedy reagujesz? Przyjmujesz życie takim jakim jest i ze stoickim spokojem akceptujesz fakt, że wszystko może się zdarzyć? Dla wielu z nas odpowiedź jest zupełnie inna. Martwimy się. Boimy. Panikujemy. Rozpamiętujemy przeszłość. Próbujemy stłamsić w sobie ten lęk, który zupełnie nie chce dać się zagłuszyć. Zamiast skupić się na byciu „tu i teraz” wybiegamy w przyszłość lub rozkładamy na czynniki pierwsze to, co się już wydarzyło. Ostatecznie to nie my mamy lęki. To one mają nas.

Dzięki lekturze dowiesz się, jak:

zrobić porządek we własnej głowie; zaakceptować i zrozumieć swoje uczucia; pokonać przeszkody, które podsuwa ci mózg; uwolnić się od blokującego cię lęku. To książka nie tylko o lęku i jego roli w naszym życiu. To wyjątkowa książka o drodze ku wolności od ograniczeń, jakie on nam narzuca.

Czy się uda? Co pomyślą inni? A jeśli coś nam stanie na przeszkodzie? Lęk nieraz nie pozwala nam cieszyć się chwilą, powstrzymuje nas od działania i sprawia, że pewne szanse bezpowrotnie przepadają. Autorzy nie zachęcają jednak, by pozbyć się lęku. Według nich najlepszy sposób na to, by się od niego uwolnić, to wyjść mu naprzeciw i objąć go, nauczyć się przyjmować nie tylko to, co cieszy, ale też to, co może boleć. Bo owszem, czasem wszystko może się posypać, niejedna sprawa może przyjąć najgorszy możliwy obrót, ale przecież – przypominają autorzy – może też pójść fantastycznie.

Agnieszka Chrzanowska , „Charaktery”

Książka przedstawia naturę naszego katastroficznego umysłu, a także sposób na kultywowanie psychologicznej elastyczności niezależnie od tego, co dzieje się w nas i na zewnątrz. Owa psychologiczna elastyczność oznacza bycie z tym, co dzieje się w danym momencie, i mądre na to reagowanie. Reagowanie, które jest zarazem zgodne z tym, co jest dla nas ważne. Bez bycia ograniczonym lękiem, niepokojem i innym formami trudności. Nie chodzi tu wcale o pokonanie lęku, ale o życie z nim w taki sposób, żebyśmy mogli doświadczać tego, co dobre, co ma sens, co daje nam satysfakcję.

Julia E. Wahl , The Mind Institute (Polska), University of Derby (Wielka Brytania)

Szczegółowe informacje
  • Ograniczenie wiekowe: 0+
  • Data dodania do LitRes: 24 września 2019
  • ISBN: 9788374897402
  • Tłumacz: Agnieszka Cioch
  • Wydawca: GWP Gdańskie Wydawnictwo Psychologiczne
  • Spis treści
Troy DuFrene "W sieci natrętnych myśli. Jak uwolnić się od bezustannej walki z lękiem i niepokojem" — ebook, pobierz w formatach mobi, epub, txt, pdf lub czytaj online. Zamieszczaj komentarze, recenzje i głosuj na swoje ulubione.
Aneta Suminska
11 sierpnia 2020

Świetny poradnik psychologiczny o tym jak radzić sobie z przeróżnego rodzaju lękami oraz o ich roli w naszym codziennym życiu. Podstawowa metoda przedstawiona w książce jest ACT (acceptance and commitment therapy), która głosi, że „najlepszym sposobem na wyzwolenie się z niewoli lęku jest pogodzenie się z nim, oswojenie go, a nawet wyjście mu naprzeciw.” Nie jest to na pewno proste do opanowania ale jak najbardziej warto poświecić chwilę na oswojenie się z tą techniką. Tym bardziej, że książka ta zawiera ciekawe, przydatne ćwiczenia w oparciu o tę metodę. Autorzy proponują zmianę nastawienia względem trudności na bardziej otwartą i elastyczną, dzięki czemu sprawniej i szybciej poradzimy sobie z lękiem. Bardzo przydatna i pouczająca lektura, gorąco polecam tym, którzy mają problem z lękami oraz zainteresowanym psychologią.

Zostaw recenzję

Co sądzisz o książce?
Oceń książkę

Inne książki tego autora