Niedźwiedź i słowikTekst

Przeczytaj fragment
Oznacz jako przeczytane
Jak czytać książkę po zakupie
Opis książki

W Rusi, na skraju pustkowia, zima trwa większą część roku, a podczas długich wieczorów Wasilisa i jej rodzeństwo lubią siadać razem przy piecu i słuchać bajek, które opowiada im niania. Wasia uwielbia zwłaszcza bajkę o Mrozie, błękitnookim demonie zimy. Mądrzy Rosjanie boją się go, gdyż zabiera zbłąkane dusze, szanują także duchy chroniące ich domostw przed złem.

Pewnego dnia owdowiały ojciec Wasi przywozi z Moskwy nową żonę, Annę. Fanatycznie nabożna macocha Wasi zakazuje rodzinie składać ofiary domowym duchom, chociaż Wasia obawia się, co wyniknie z takiej postawy. I rzeczywiście na wioskę zaczynają spadać kolejne nieszczęścia.

Jednak surowość macochy tylko się nasila. Anna z uporem wprowadza w wiosce swoje porządki, a zbuntowaną pasierbicę postanawia albo wydać za mąż, albo wysłać do klasztoru. Gdy wioska staje się coraz bardziej bezbronna, a zło z lasu podkrada się coraz bliżej, Wasilisa musi przywołać swoją, skrywaną dotąd, magiczną moc – by obronić rodzinę przed niebezpieczeństwem rodem z najbardziej przerażających bajek starej niani.

Cudowna wyprawa do średniowiecznej Rusi, gdzie magia jest częścią codziennego życia

Szczegółowe informacje
  • Ograniczenie wiekowe: 0+
  • Data dodania do LitRes: 12 marca 2019
  • ISBN: 978-83-287-0883-9
  • Tłumacz: Katarzyna Bieńkowska
  • Wydawca: Muza
  • Spis treści
Katherine Arden "Niedźwiedź i słowik" — ebook, pobierz w formatach mobi, epub, txt, pdf lub czytaj online. Zamieszczaj komentarze, recenzje i głosuj na swoje ulubione.
Magdalena Pomorska
28 czerwca 2020

Wspaniała podróż do średniowiecznej Rusi, w której magia to część codzienności. Cudowny, bajkowy klimat i wplecione wątki chrześcijanizmu, wierzeń ludowych oraz rewelacyjnie ukazanie relacji między rodzeństwem Wasilisy, opiekunką Dunią i ojcem Piotrem. Historia toczy się powoli, czytelnik ma czas aby rozmarzyć się w opowieściach i baśniach, których wysłuchują dzieci. Przyjemnie było dla mnie tez czytać o tak cudownej zimie, którą pamiętam jeszcze z dzieciństwa. Interesuję się tez kulturą Rosji i językiem rosyjskim, dlatego klimaty przedstawione w książce to była w stu procentach moja bajka. Opowieść jest napisana bardzo malowniczym, ładnym językiem, można się zatracić i zrelaksować. Polecam serdecznie

Zostaw recenzję

Co sądzisz o książce?
Oceń książkę