Kobiety HolocaustuTekst

Przeczytaj fragment
Oznacz jako przeczytane
Jak czytać książkę po zakupie
Opis książki

Jesteś kobietą?

Jesteś rzeczą.

Jesteś martwa.

Kobiecość, która kulturowo postrzegana jest jako źródło życia, w rękach nazistów zmieniła się w źródło dehumanizacji totalnej.

Kobiety w ciąży, matki małych dzieci i opiekunki osób uznanych za niezdolne do ciężkiej pracy – wszystkie wysyłano bezpośrednio do komór gazowych… A nawet jeśli nie zostały wybrane na śmierć, ich szanse na przetrwanie w obozie były drastycznie niższe, niż mężczyzn.

Dzięki zeznaniom tych, które przeżyły nazistowskie ludobójstwo oraz historiom tych, po których zostało tylko wspomnienie, Zoë Waxman nie tylko rekonstruuje horror lat 40., ale też  pozwala nam na głębsze zrozumienie go i zmusza nas do ponownego przemyślenia roli płci w historii.


Zoë Waxman -  wykładowczyni w Instytucie Orientalistycznym Uniwersytetu w Oxfordzie, wybitna specjalistka zajmującą się tematyką  Holocaustu, feministycznej roli płci i sytuacji kobiet w czasach II wojny światowej, autorka wielu uznanych publikacji.

Szczegółowe informacje
  • Ograniczenie wiekowe: 16+
  • Data dodania do LitRes: 22 września 2019
Zoë Waxman "Kobiety Holocaustu" — ebook, pobierz w formatach mobi, epub, txt, pdf lub czytaj online. Zamieszczaj komentarze, recenzje i głosuj na swoje ulubione.

Wnikliwa analiza losów kobiet podczas zagłady Żydów. Autorka dostarcza nam sporo wiedzy na temat powszechnych wtedy, lecz często pomijanych w przekazywaniu historii, gwałtach, porodach, aborcjach i codzienności, która zmuszała kobiety do wielu innych drastycznych czynów. Waxman przybliża nazistowską ideologię i jako specjalistka, dogłębnie i szczegółowo opisuje okoliczności ludobójstwa. Książka to na pewno coś dla interesujących się tematyka holokaustu, ale nie tylko.

Zostaw recenzję

Co sądzisz o książce?