Jak u Barei, czyli kto to powiedział

Tekst
Przeczytaj fragment
Oznacz jako przeczytane
Jak czytać książkę po zakupie
Opis książki

Mówimy: „Jak z Barei” i „Bareja wiecznie żywy”, dialogi z Misia czy Co mi zrobisz, jak mnie złapiesz weszły do potocznego języka, a kadry z tych filmów pojawiają się w internetowych memach komentujących działania polityków.

W 2019 roku, na dziewięćdziesiąte urodziny Stanisława Barei, Rafał Dajbor przypomina króla polskiej komedii poprzez jego aktorów i najsłynniejsze kwestie.

Wszyscy znamy nieśmiertelne: „Jest zima, to musi być zimno” albo „Golę się, jem śniadanie, idę spać”, ale co tak naprawdę wiemy o ludziach, którzy wypowiedzieli je na ekranie? Każdy z bohaterów tej książki ma na swoim koncie niezapomniane epizody, ale ich życiorysy pełne są dramatycznych wydarzeń: alkoholizm, nieudane związki, frustracja zawodowa, występy w produkcjach uznawanych za „reżimowe”, przedwczesna śmierć.

Poprzez anegdoty, wspomnienia rodziny i znajomych, cytaty z prasy, Dajbor odtwarza ich biografie i odkrywa kulisy powstania kultowych scen kina Barei.

Szczegółowe informacje
  • Ograniczenie wiekowe: 16+
  • Data dodania do LitRes: 23 czerwca 2019
  • ISBN: 978-83-66232-36-5
  • Wydawca: Wydawnictwo Krytyki Politycznej
  • Spis treści
Rafał Dajbor "Jak u Barei, czyli kto to powiedział" — ebook, pobierz w formatach mobi, epub, txt, pdf lub czytaj online. Zamieszczaj komentarze, recenzje i głosuj na swoje ulubione.
Małgorzata Olszewska
20 stycznia 2020

Często pomijani lub zapomniani bohaterowie drugoplanowi i trzecioplanowi dostali prawo głosu! W tej książce, Rafał Dajbor przytacza kultowe hasła i frazy wypowiedziane przez bohaterów filmów Barei. Dla wielu Polaków filmy reżysera kojarzą się z klasyką polskiej kinematografii. Mnóstwo cytatów ze scenariuszy owych filmów przeszło do potocznego języka polskiego. Autor daje ogląd niektórych z nich oraz przedstawia życie aktorów od podszewki. Dla miłośników historii kina i nie tylko.

Zostaw recenzję

Co sądzisz o książce?
Oceń książkę