Całkiem zwyczajny kraj

Tekst
Historia Polski bez martyrologii
Przeczytaj fragment
Oznacz jako przeczytane
Jak czytać książkę po zakupie
Nie masz czasu na czytanie?
Posłuchaj fragmentu
Całkiem zwyczajny kraj
Całkiem zwyczajny kraj
− 20%
Otrzymaj 20% rabat na e-booki i audiobooki
Kup zestaw za 99,80  79,84 
Całkiem zwyczajny kraj
Całkiem zwyczajny kraj
Audiobook
44,90  32,33 
Szczegóły
Opis książki

Całkiem zwyczajny kraj obejmuje okres od 1795 roku do dzisiejszych rządów PiS. Osią rozważań tego historycznego eseju jest kształtowanie się polskiej świadomości narodowej. Brian Porter-Szűcs oferuje nową perspektywę na wiele istotnych kwestii. Czy faktycznie w XIX wieku chłopi identyfikowali się z polskością? Czy na pewno II RP szanowała swoich niepolskich obywateli i przestrzegała ich praw? Czy życie w PRL-u było jedną wielką udręką? Czy Polacy mieli jasną wizję państwa, czy kształtowało się ono niejako przez przypadek? Autor jako „zewnętrzny” badacz nie ma problemu z kwestionowaniem wielu mitów dotyczących naszej historii i dowodzi, że los Polski nie tle historii powszechnej jest dosyć typowy.

Brian Porter-Szűcs (ur. 1963) jest profesorem historii, wykłada na University Michigan-Ann Arbor. Wydał m.in. Faith and Fatherland: Catholicism, Modernity, and Poland (2010) oraz When Nationalism Began to Hate: Imagining Modern Politics in 19th Century Poland (2000), która to książka została przetłumaczona na polski pod tytułem Gdy nacjonalizm zaczął nienawidzić: Wyobrażenia nowoczesnej polityki w dziewiętnastowiecznej Polsce (2011). Napisał też kilkadziesiąt artykułów poświęconych polskiej religijności i najnowszym wydarzeniom politycznym w naszym kraju.

Szczegółowe informacje
  • Ograniczenie wiekowe: 0+
  • Data dodania do LitRes: 24 lutego 2021
  • ISBN: 9788395797378
  • Tłumacz: Anna Dzierzgowska, Jan Dzierzgowski
  • Wydawca: Wydawnictwo Filtry
  • Spis treści
prof. Brian Porter-Szűcs "Całkiem zwyczajny kraj" — ebook, pobierz w formatach mobi, epub, txt, pdf lub czytaj online. Zamieszczaj komentarze, recenzje i głosuj na swoje ulubione.
Inne wersje
Całkiem zwyczajny kraj
Audiobook
44,90  32,33 
Leonard Prus
01 czerwca

Idealna pozycja dla osób zainteresowanych historią Polski. Książkę czyta się lekko i z przyjemnością. Interesujące spojrzenie na historię Polski, bez zadęcia i bzdurnych deklaracji o wyjątkowości tegoż kraju. Warta przeczytania.

Zostaw recenzję

Co sądzisz o książce?
Oceń książkę