3 książki za 34.99 oszczędź od 50%

Polityk

PDF
Autor:
Oznacz jako przeczytane
Jak czytać książkę po zakupie
Opis książki

A może, jeśli gwałciciel jest bogaty, to gwałt jest sprawiedliwy, a jeśli ubogi, to nie? Czy też wszystko jedno, czy ktoś państwo przekonał, czy go nie przekonał, czy jest bogaty czy ubogi; czy zgodnie z konstytucją czy wbrew konstytucji działa pożytecznie – tylko ten jeden wzgląd jest najprawdziwszy i decyduje o słuszności gospodarki państwowej, którą mądry i dobry człowiek stosuje do rządzenia poddanymi. Tak jak sternik zawsze pilnuje tego, co pożyteczne dla okrętu i dla tych, co na okręcie, nie nadając ustaw pisanych – umiejętność jest dla niego prawem i tak ocala tych, co z nim płyną – tak samo pod rządami ludzi, którzy tak rządzić potrafią, czy nie powstałby słuszny ustrój, gdyby dbali o to, żeby umiejętność miała siły więcej, niżby jej miały prawa? Cokolwiek by robili panujący rozumni, nie ma w tym grzechu, dopóki przestrzegają jednej ważnej zasady, żeby zawsze w stosunku do obywateli postępować najsprawiedliwiej – tak jak to rozum dyktuje i umiejętność, i przez to ich móc ocalać i poprawiać, o ile można.

Szczegółowe informacje
  • Ograniczenie wiekowe: 0+
  • Data dodania do LitRes: 15 stycznia 2021
  • ISBN: 978-83-66315-69-3
  • Całkowity rozmiar: 2 MB
  • Całkowity liczba stron: 74
  • Rozmiar stron: x мм
  • Redaktor: Władysław Witwicki
  • Wydawca: Marek Derewiecki
Platon "Polityk" – pobierz w formacie pdf lub czytaj online. Zamieszczaj komentarze, recenzje i głosuj na swoje ulubione.
Kunegunda Kanarek
19 sierpnia 2021

Trzeba zaznaczyć, że dzieło to nie jest jedynie zaprezentowanie definicji polityka i sofisty. Jak każde dzieło Platona jest to traktat o prawdzie. To trudna lektura, skomplikowana, wymagająca należytego skupienia. Czy warto? Zdecydowanie tak! Sięgać po dzieła starożytnych klasyków zawsze warto. Pochylenie się nad filozoficznym tekstem, który z pozoru może wydawać się nieprzystępny i kompletnie niezrozumiały daje w rezultacie ogromną satysfakcję.

Zostaw recenzję

Co sądzisz o książce?
Oceń książkę