Germanofil

Tekst
Władysław Studnicki – Polak, który chciał sojuszu z III Rzeszą
Z serii: Historia
Przeczytaj fragment
Oznacz jako przeczytane
Jak czytać książkę po zakupie
Opis książki

Polak, który chciał sojuszu z III Rzeszą.

Władysław Studnicki był politycznym prorokiem. W najdrobniejszych szczegółach przewidział klęskę 1939 roku w wojnie z Niemcami, sowiecki cios w plecy i zdradę aliantów. Bezskutecznie apelował do ministra Becka o przyjęcie oferty III Rzeszy i wspólny marsz przeciwko Związkowi Sowieckiemu.

Podczas II wojny światowej żądał od Hitlera, by porzucił zbrodniczą politykę okupacyjną w Polsce. Wielokrotnie interweniował na rzecz aresztowanych rodaków. Gotowy był nawet stanąć na czele kolaboracyjnego rządu, by ratować naród przed terrorem. Niemcy uwięzili go na Pawiaku.

„Czołowy polski germanofil”, jak sam się nazywał, był krytykiem AK. Sprzeciwiał się zamachom, sabotażom i akcji „Burza”, gdyż działania te kosztowały Polaków mnóstwo krwi, a korzystali na nich wyłącznie Sowieci. Powstanie warszawskie uważał za koszmarny błąd i narodowe nieszczęście.

Dla komunistów Studnicki był „wrogiem ludu” i „faszystą”. Skazali go na zapomnienie. Piotr Zychowicz przywraca należne mu miejsce w historii. Germanofil przedstawia dramat i niejednoznaczne losy tej postaci. To najbardziej niepoprawna politycznie polska biografia z okresu II wojny światowej.

Szczegółowe informacje
  • Ograniczenie wiekowe: 12+
  • Data dodania do LitRes: 02 września 2020
Piotr Zychowicz "Germanofil" — ebook, pobierz w formatach mobi, epub, txt, pdf lub czytaj online. Zamieszczaj komentarze, recenzje i głosuj na swoje ulubione.
Książka należy do serii
«Historia»
L\'assistència sanitària a la ciutat de València durant la Guerra Civil
Per la reixeta
La historiografía medieval
-5%
Maria Pestka
29 listopada 2020

"Bardzo ciekawa książka opowiadająca o mało znanym nam Polakom człowieku, który był bardzo ważną postacią w naszej historii. O Władysławie Studnickim mogliśmy przeczytać już we wcześniejszych książkach Piotra Zychowicza.

Był to człowiek, który walczył o dobro kraju, trafnie przewidywał przyszłe wydarzenia geopolityczne i z pewnością był prawdziwym patriotą.

Książka jest świetnie napisana, styl i język są satysfakcjonujące, czyta się szybko i przyjemnie, mimo wielu informacji historycznych. Polecam!"

Zostaw recenzję

Co sądzisz o książce?
Oceń książkę