Kroków siedem do końca

Tekst
Ubecka operacja, która zniszczyła podziemie
Z serii: Reportaż
Przeczytaj fragment
Oznacz jako przeczytane
Jak czytać książkę po zakupie
Opis książki

To historia końca tych, których dziś nazywamy żołnierzami wyklętymi – członków podziemia niepodległościowego uważających, że wojna nie skończyła się w 1945 roku, a sowiecka okupacja trwa. Początkowo Zrzeszenie Wolność i Niezawisłość nie zamierzało walczyć zbrojnie, a jedynie wspierać byłych AK-owców w powrocie do normalnego życia. Szybko jednak okazało się, że wobec komunistycznego terroru należy przywrócić wojskowy charakter organizacji.

Pierwsze cztery Zarządy Główne Zrzeszenia WiN, zwane komendami, zostały rozpracowane i błyskawicznie zlikwidowane. Ich członków stalinowskie sądy skazywały na kary śmierci i dożywocia. W 1948 roku powstała V Komenda, której udało się przetrwać do roku 1952. Skonsolidowała podziemie, wydelegowała na Zachód kurierów, którzy mieli zostać przeszkoleni przez CIA, a następnie wrócić do Polski, by przygotowywać kolejnych żołnierzy na wypadek wybuchu III wojny światowej. Ale V Komenda okazała się prowokacją UB. Jej dowództwo stanowili pracownicy służb bezpieczeństwa i tajni współpracownicy. Udało się im wyprowadzić w pole zachodnie wywiady i doprowadzić do aresztowań ostatnich członków podziemia.

W archiwum Instytutu Pamięci Narodowej dokumentów poświęconych V Komendzie są dziesiątki tysięcy, a jednak temat pozostaje niemal nieznany. Piotr Lipiński zainteresował się nim już na początku lat dziewięćdziesiątych. Okazało się, że historia V Komendy to szpiegowska opowieść szkatułkowa i każdy nowy bohater, każdy wątek prowadzi do kolejnego. Rozwiązanie zagadki ubeckiej prowokacji zajęło długie lata.

Szczegółowe informacje
  • Ograniczenie wiekowe: 16+
  • Data dodania do LitRes: 14 października 2020
  • Rozmiar: 290 str. 4 ilustracje
Piotr Lipiński "Kroków siedem do końca" — ebook, pobierz w formatach mobi, epub, txt, pdf lub czytaj online. Zamieszczaj komentarze, recenzje i głosuj na swoje ulubione.
Książka należy do serii
«Reportaż»
Czarne lato
Apartament w hotelu Wojna
Hiacynt
-5%
Andrea Tomaszewska
29 listopada 2020

Niezwykła podróż w czasie i historii do czasów Ruchu Oporu bez Wojny i Dywersji „Wolność i Niezawisłość”. Była to największa organizacja antykomunistyczna w Polsce po II wojnie światowej. Wcześniej niewiele o niej wiedziałam, również o samej operacji opisanej w reportażu. Choć nazwisko autora również obiło mi się wcześniej o uszy nie miałam przyjemności zapoznać się z jego literaturą wcześniej. Trudny temat przedstawiony w przystępnej formie. Również rzuca się w oczy ogromny wysiłek autora w podparcie opisanych wydarzeń źródłami. Ciężka lektura, jednak zdecydowanie warta poświęcenia czasu oraz pieniędzy. Polecam.

Zostaw recenzję

Co sądzisz o książce?
Oceń książkę