Auta dla nas, auta dla mas

Tekst
Kto czym jeździł w Polsce Ludowej
Przeczytaj fragment
Oznacz jako przeczytane
Jak czytać książkę po zakupie
Opis książki

- Co to był szewroletariat?

- Jak zwykły Polak auto zdobywał?

- Dlaczego nasi projektanci i konstruktorzy mieli pecha?

- Jak władza oszukała ludzi na przedpłatach?

- Czemu mały fiat podskakiwał przed Wigilią?

- Za co powinniśmy kochać syrenki?

- Co miał sowiecki premier do Polskiego Fiata?


Dzięki samochodom i za pośrednictwem samochodów Czytelnik pozna życie codzienne, politykę i sytuację ekonomiczną Polski Ludowej. Opisywane przez autora pojazdy są zarazem bohaterami historii – czasem śmiesznej, czasem strasznej, a czasem wręcz absurdalnej. Jest to barwna książka, dziennikarska. Historia motoryzowania ludzi władzy i zwykłych ludzi w Polsce Ludowej nie bez przymrużenia oka.


Książka będzie pasjonującą lekturą dla każdego odbiorcy, a szczególnie dla poszukiwacza absurdów z punktu widzenia perspektywy społecznej. Znajdą w niej także coś dla siebie miłośnicy historii Polski Ludowej, wielbiciele dziejów motoryzacji historycy poszukujący materiału źródłowego (cytaty z prasy, literatury, filmów).

Szczegółowe informacje
  • Ograniczenie wiekowe: 16+
  • Data dodania do LitRes: 12 kwietnia 2019
  • ISBN: 978-83-01-20566-9
  • Wydawca: Wydawnictwo Naukowe PWN
  • Spis treści
Piotr Ambroziewicz "Auta dla nas, auta dla mas" — ebook, pobierz w formatach mobi, epub, txt, pdf lub czytaj online. Zamieszczaj komentarze, recenzje i głosuj na swoje ulubione.
Wojciech Gorny
17 maja 2020

Rewelacyjna podróż do Polski Ludowej za pośrednictwem samochodów. Odzwierciedlenie czasów na podstawie ukazania przemysłu samochodowego i wszelkich zagadnień związanych z tym co jeździło na naszych drogach po II wojnie światowej, jak również ówczesna polityka i sytuacja ekonomiczna w kraju. Bardzo szczegółowa pod względem parametrów pojazdów, nie brakuje również opisów osobistych doświadczeń autora. Strach pomyśleć porównując z dzisiejszymi czasami, jak ludzie wtedy naprawiali te samochody, ówcześni mechanicy musieli mieć naprawdę pod górkę. Prawdziwa gratka dla wielbicieli motoryzacji, ale również historii.

Zostaw recenzję

Co sądzisz o książce?
Oceń książkę